Sinä joka puet lastasi
Kommentit (16)
että minkä ikäista lasta vielä äiti/isä auttaa pukemaan? Meillä tyttö täyttää kohta 4 ja autan talvivaatteiden laitossa. (Kesällä saa itse kevyen vaatetuksen päälleen, + kesäkengät.) Aloittaa itse pukemisen ja välillä paikkailen. Pikkarit, sukkikset, paita, mekko jne onnistuu itsekseenkin (ellei ole kiukkupäivä).
Haluaa pukea "itte" ja aina on hirveä huuto, mutta kun ei se pukeminen vaan onnistu muuta kuin sukkien ja housujen osalta ja silloinkin vain, jos lapsella riittää kiinnostus. Useimmiten ei riitä, eikä minulla ole aikaa tai halua tuhrata joka päivä montaa tuntia pukemiseen. 4v pukee itse, mutta vaatii sellaista "sitten paita, sitten tuo tuosta päälle" jne. Vetoketjuja ei saa kiinni eikä nappeja, näin talvisin pitää auttaa haalarin lenksujen kanssa jne.
vielä 5v ja 2v. isompi pukee kyllä "kaiken" itse, mutta haluan että laittaa esim. rukkaset ennen takkia, jotta, rukkaset jää hihojen sijaan, niin eihän se sitte saa takkia kiinni rukkaset kädessä, joten tässä autan. 2v osaa pukea jo sisävaatteita itse, mutta aina vähän halusta kiinni, ulkovaatteet puen ainakin hänelle kaikki.
Saa auttaa tai puet. Tai lapsi ei siis itse pue siis halua/osaa. Miten tämän nyt ottaa! ;)
Suvussa on 3- vuotias joka ei pue mitään. Ei siis osaa, kaikessa puetaan. Takana on epäilys että kotona kaikki ei ole hyvin.
kun on aikainen herätys ja ovat tokkuraisia (3v ja 5v). Osaavat pukea kaiken itsekin ja muulloin pukevatkin. Olen vaan kyllästynyt aamun jankkaukseen ja huomannut, että kaikilla on kivempi päivä, kun autan aamuisin vaatteiden kanssa.
Tosi avuton pukeutumisessa. Aina joutuu patistelemaan ja käskyttämään pukeutumaan itse.
Ei saa kypärämyssyä eikä hanskoja puettua. Vetoketjujen kanssa on tosi vaikeaa. Ei halua koskea haalarin jalkalenkkeihin..ym, ym *huoh..*
Mitenköhän ensi syksynä pärjää eskarissa..? Niin poika on syntynyt loppuvuodesta ja aika avuton ikäisekseen.
Meillä lapset on myös osoittaneet kiinnostusta tehdä itse ennen 3- vuotiaan uhmaa.
Mutta mietityttää tuo joka ei vaan osaa mitään.
Voisi mennä ikänsä puolesta uhmaan mutta näyttää enempi siltä ettei osaa kun laittaa vaatetta eteen ja sanoo että pue siitä.
ap
Saa auttaa tai puet. Tai lapsi ei siis itse pue siis halua/osaa. Miten tämän nyt ottaa! ;)
Suvussa on 3- vuotias joka ei pue mitään. Ei siis osaa, kaikessa puetaan. Takana on epäilys että kotona kaikki ei ole hyvin.
3-vuotiaana itse pukea. Luulen, että johtui siitä, ettei kotona kukaan ollut käskenyt pukea ja äiti auttoi (ja varmaan auttaa edelleen) kaikessa. Nyt ihan viime kuukausien aikana lapsi on oikeasti alkanut haluta pukea itse, ja meillä on käsketty jo pidemmän aikaa pukea itse. Toki autetaan esim. tiukkojen paitojen, vetoketjujen ym. kanssa, mutta pääosin pukee itse. Lapsi nykyään siis 4v ja rapiat.
No mutta eihän tuo ole paha, varsinkaan kun lapset ottaa avun vastaan.
Meillä on joskus väsynyt lapsi pannut vastaan apua ja sitten taas kiljuu kun ei saa puettua.
Mietin vaan tuota ihan täyttä osaamattomuutta.
Ja siitä lapsi saattaa sitten lähteä kokonaan pois tilanteesta leikkimään.
ap
Tuo voi olla takana ja mikäs siinä jos noin olisi!
Mutta silti mietin josko lapsi silti osaisi tuossa iässä itse housun tai paidan päälleen vetää vaikka siinä aina joku auttaisi?
ap
joka päätti hitusen liian myöhään lähteäkin bussilla kouluun (eikä minun kyydissä). Normaalitilanteessa toki pukee itsekseen.
Juu, minäkin puen välillä koululaiselle takkia, vedän vetskarin kiinni paidasta tai pipon päähän mutta en aja ihan sitä takaa koska teen sen hellyytyksenä. Osaa tuo pukea joten en ole huolissani mutta saattaisin olla jos 3- vuotiaana ei mitään pukisi, ehkä olisin?
ap
kolmevuotias juuri pue itse. Syynä oma mukavuudenhaluni; kaikki pääsemme helpommalla kun puen hänet, jos aikaa ei ole tuntitolkulla. Meillä on aamuisin kaksi vaihtoehtoa; ärtynyt, nalkuttava äiti + kaksi ärtynyttä lasta, joita raahataan pikavauhtia bussipysäkille, tai sitten hyväntuuliset, iloiset lapset ja rauhallinen, hyväntuulinen äiti ja kiireetön tunnelma, jossa ehditään tsekata myös parit koirankakat ja jutella mukavia matkalla bussipysäkille.
Juu, minäkin puen välillä koululaiselle takkia, vedän vetskarin kiinni paidasta tai pipon päähän mutta en aja ihan sitä takaa koska teen sen hellyytyksenä. Osaa tuo pukea joten en ole huolissani mutta saattaisin olla jos 3- vuotiaana ei mitään pukisi, ehkä olisin?
ap
Ehkä ei ole vain opetettu tai kannustettu harjoittelemaan. Myönnän, että meilläkin vasta nyt lapsi on päivittäin alkanut pukea itse, kun on 3 v 11 kk, ja tarvitsee vielä apua vetskareissa yms. Osaa esimerkiksi rakennella 5 v. pikkulegoilla, käy täysin omatoimisesti vessassa käsien pesua myöten, syö itse ja sen lisäksi osaa esim. kaataa maitoa jos vajaa purkki, paahtaa leivän yms. mutta tuota pukemista ei vaan tullut harjoiteltua kuin viime kuukausina. Molempien mielestä taisi vaan olla helpompaa, että äiti pukee.
olen pukenut lasta syntymästä lähtien ja puen nyt vielä 8kk ikäisenäkin. =)