soija-, kaura- vai riisimaito
Mikä näistä maidokorvikkeista sopii parhaiten juotavaksi vai sopiiko mikään? Haluaisin vähentää lehmänmaidon käyttöä ihan ekologisista syistä mutta lapsille kuitenkin antaa jotain muuta kuin vettä tai mehua.
Kommentit (6)
noita kasviperäisiä maitoja vitaminoidaan, joten tarkista purkin kyljestä ikäsuositus :)
t. nro 2
Soijamaitoa ravitsemusterapeutti on noista vaihtoehdoista meidän maitoallergiselle lapselle suositellut, se on noista ravintoarvollisesti paras. Meillä sitä onkin käytetty, ja sellaista versiota jossa EI ole lisättyä sokeria. Käsittääkseni se on kuitenkin aika oudon makuista, jos ei siihen ole tottunut. Kauramaitoa monet taas ovat kehuneet maultaan paremmaksi. Riisimaidosta minulla ei ole mitään näkemystä.
Kiitos vastauksista! Ite olen tehnyt kauramaidosta puuroa ja lettuja, oikein hyvää on tullut. Nyt mietin ihan tuota "raakana" juomista. Lapset ovat 4 ja 7, eivät ihan pieniä siis. Ja juokoon päiväkodissa, koulussa ja toisessa kodissa mitä huvittaa. T.AP
Meidän maitoproteiiniallergiselle mitkään noista eivät maistuneet, sen verran olivat erikoisen makuisia. Joi siis vettä (ja kalsium tablettina).
Eikä kai jossain toisella puolella maailmaa tuotetun riisin tai soijan (onkohan kaurakaan kotimaista?) valmistaminen maidoksi ole kovin ekologista kotimaisen maidon tuottamiseen verrattuna? Ja muutenkin kannattaa tutustua purkkien ainesosaluetteloihin, aikamoisia lisäaineita sisältävät.
Soijamaidon sokerista en tiedä, mutta suolaa siinä ainakin on. Siitä meille ravitsemusterapeutti huomautti, vaikka muuten sitä ensisijaisesti suositteli.
ja varmaan ekologisempi, kuin soija tai riisimaidot.
Siinä ei ole lisäaineita ja on ruotsalaista eli suht läheltä kuitenkin:) vaikkei kotimaista olekaan.
Sitä saa myös luomuna.
mutta on vähän vetistä ja kallista muuten. Soija- ja kauramaitoja on meillä käytetty vaihdellen. Niitähän saa myös kauppojen omia ja edullisempia merkkejä. Alpro soya on suosikki, se vaniljalla maustettu.
Meillä on syynä mun paha laktoosi-intoleranssi. Täysin laktoosittomia tuotteita ei ole saanut kovin kauaa ja ehdin tottua soijamaidon makuun. Laktoositon maito ei kyllä enää maistu murojen kanssa vaikka sitä on kaupasta jo pidempään saanutkin.