olisiko ihan tyhmää myydä osakkeita jotta voisi olla vielä ½ vuotta kotona?
Olen menossa töihin, kun kuopus on 1½ vuotta, syynä se, että rahat on ihan loppu. Maksamme tälläkin hetkellä asuntolainasta vain korkoja ja miehen suhteellisen alhaiset tulot eivät tilannetta paranna.
Meillä on kuitenkin perintönä saatu osakkeita n. 50 t euron arvosta. Olisiko ihan tyhmä myydä esim. 4000 eurolla osakkeita, jotta voisi jatkaa hoitovapaata kun kuopus on 2 v. Tämä on kuitenkin viimeinen kerta kun olen kotona, sillä lapsilukumme on täynnä.
Mielestäni asia olisi harkitsemisen arvoinen juttu.
Kommentit (7)
mitä te pidätte osakkeita, jos te ette samaan aikaan pysty maksamaan lainaa. Aivan järjetöntä sillä LAINANKORKOMENOT>OSAKKEENTUOTTO.
Pistäkää heti kaikki myyntiin ne, vähennätte lainaa, se on niille rahoille parempi sijoitusmuoto (saatte käytännössä näin paremman tuoton sillä).
eikös sitä omaisuutta kerätä myös "pahan päivän varalle".
nyt tuli paha päivä ja käytätte siitä.
fiksua!
Tällä hetkellä osakkeiden hinnat ovat laskeneet ja siinä suhteessa huono aika myydä. Mutta toisaalta sen takia niitä säästöjä on, että niitä voi käyttää sopivassa tilanteessa. Ja nyt taitaa olla sopiva tilanne. Sinuna myisin.
olla kotona ihan kituuttamatta perheen taloutta.
olen perinyt osakesalkkuni äidiltäni. Ja olen varma että äitinikin mielestä lapsen kanssa kotona oleminen on enemmän kuin hyvä syy myydä osakkeita.
Ei kai vanhemmilla voi olla parempaa sijoituskohdetta kuin omat lapset?
Lapsesi on pieni vain kerran, rahaa ehdit tienata koko lopun elämääsi.