Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Eikö teidän lapsillanne ole tuttavaperheitä, jotka tarjoavat ruuat vuorotellen?

Vierailija
10.01.2012 |

Tämä ihmetyttää minua aina. Omalla lapsellani on viitisen ystävää, joiden kanssa ruokatarjoilut pelaa niin, että missä ollaan kullakin hetkellä siellä syödään.



Lapseni on kolmannella. Arkena tulevat usein meille tai menevät heille iltapäivällä ja syövät välipalan. Ovat usein illalliseen, syötetään ja kuuden seitsemän aikaan lähtevät kotiin. Vuorotellen vanhemmat vie harrastuksiin oli sitten mikä harrastus tahansa.



Viikonloppuisin aamupäivisin lähdetään pihoille, tullaan tai mennään syömään sinne minne kutsutaan ekana, välipala syödään ehkä jossain muualla ja illallinen yleensä kotona.



Kyse ei todellakaan ole siitä, että ihan sama missä ovat, vaan aina pitää sopia molempien lasten vanhempien kanssa, että tiedetään missä menevät ja jokaisen perheen kanssa asiat menee aika tasan puoliksi, joten kyse ei ole siitä, että ei ole varaa syöttää kavereita.



Miksi meillä tämä toimii vai luulenko vain hulluja?



Esimerkki: eilen tytöt tuli meille, söivät välipalan ja illallisen, vein harrastukseen. Tänään olivat heillä, söivät välipalan ja illallisen, omani tuli kotiin. Illaksi tuli kaverin tyttö, syötin iltapalan. Huomenna tulevat uuden kaverin kanssa meille ja syövät välipalan ja menevät yhdessä uimakouluun.



t. yh



P.s. Miksi tämä ei minua tai lapseni kavereiden vanhempia haittaa, mutta muille se on kauhistus.

Kommentit (27)

Vierailija
1/27 |
10.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja se on hienoa jos se pelaa puolin ja toisin. noin meilläkin!

Vierailija
2/27 |
10.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ruoan syö jokainen kotona, se nyt vain on minun tapani. Tuo voi toimia jos perheessä on vain muutama lapsi mutta jos niitä on viisi, on logistisesti aika vaikeata suunnitella viikkoa noin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/27 |
10.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri noinhan asiat toimisivat ihannemaailmassa. Voit onnitella itseäsi siitä että sinä ja lapsesi olette tutustuneet poikkeuksellisen fiksuihin ihmisiin. Toivoisin että kun lapseni ovat isompia niin meilläkin olisi tuontyyppistä.



Luulisi ydinperheihmistenkin jo tajuavan ettei ole edes lasten terveydelle hyväksi aina vaan nyhjätä samoissa nurkissa rajoitetusti saman kahden aikuisen kanssa vaan vaihtelu virkistää ja luo ihan erilaista yhteisöllisyyden tunnetta. Ja toki aikuisten voimatkin säästyvät ihan eri tavalla vuoropäivinä.

Vierailija
4/27 |
10.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos on se yksi. Mutta kun on neljä ja kaikilla pari harrastusta ja eri aikaan välipalat kun tulevat eri aikaan koulusta. Menisi turhan levottomaksi. On sitä yhden lapsin äidille aikaa miettiä vaikka mitä!!!

Vierailija
5/27 |
10.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

en rupea sopimaan ja soittelemaan kaikista, että koska syövät ja kene kotona tänään. Välillä kulkevat 3-5 lapsen laumoissa, ei riitä kastiketta jos jokainen lapsi tuo kaverinsa yllättäen syömään ja tulee 12 ylimääräistä ystävää syömään. Jokainen syö kotonaan ja muuten leikitään yhdessä.

Vierailija
6/27 |
10.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

on kolmen lapsen perheestä. Kummasti ovat valmiita siihen. että heidän tyttöä syötetään ja kuljetetaan harrastuksiin ja tyttö on meillä pitkiä aikoja.



ap



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/27 |
10.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

todellakaan tapana moinen täällä päin. Ja ihan hyvä niin. Kyllä mun mielestä iltaruokailu on perheen omaa aikaa eikä siihen kaivata naapurin lapsia kuokkimaan. Omalle perheelle on arkipyörityksessä liiankin vähän aikaa ja lapsille taasvkaverit ja kavereiden kanssa oleminen sekä harrastukset koko ajan tärkeämpiä ja sitä tärkeämpää on omistaa tietyt ajat omalle perheelle.



Meillä (ja lähimmillä kavereilla ja naapureilla) on se käytäntö, että koulusta/hoidosta tultua koululainen tekee läksyt ja sitten sisarukset touhuaa keskenään, katsoo ehkä lastenohjelmia, rakentaa legoilla tms. kunnes ruoka valmis. Kavereita ei toivota kylään ennen iltaruokaa. Ruuan jälkeen voi leikkiä kotona tai kaverin/naapurin kanssa iltapalaan asti tai sitten tehdään jotain yhdessä (uintireissu, ulkoilua tms.). Viimeistään siinä vartin yli seiska-puol kasi sisälle, rauhoitutaan, syödään iltapalaa ja tehdään iltatouhut.



Eri asia tietty on, jos erikseen sovitaan hoidosta tai pidemmästä vierailusta vaikka viikonloppuna mutta mitään lasten kierrätystä kodista toiseen syömässä ei täällä päin kyllä ole ollenkaan.



Sitä paitsi kaikki allergiat, intoleranssit, muut rajatut ruokavaliot ym. on sellainen paketti, ettei nykyään tuosta vaan voi esim. lyödä lapsen kaverille lautasta eteen - etenkään, jos tenavat tuollaisia eskari-ikäisiä tai pieniä alakoululaisia, jotka eivät itse vielä terveysasioitaan huolehdi.



Meillä päin ei ole kohteliasta syöttää toisen tenavaa, kun koti on 50m päässä ja kotona kuitenkin ruoka tarjolla. Joskus välipala-aikaan voi toki tarjota toisillekin mutta arkisin ei välipaloja kotona muutenkaan syödä (lapset ip-kerhossa ja päiväkodissa ja syövät siellä).

Vierailija
8/27 |
10.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei sovita mistään. Meillä saa kaikki lasten kaverit ruokaa, jotka sattuvat olemaan ruoka-aikana paikalla. Jos ei ole ja on nälkä, saa ainakin leipää. Tää toimii ihan hyvin. En jaksaisi ruveta

miettimään, kenelleköhän pitäisi tarjota ruokaa ja mihin aikaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/27 |
11.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä 3 lasta ja jokaisella voi olla 1-2kaveria kylässä. Tällöin on reilumpaa ettei kellekään kaverille tarjota, kuin että jollekin tarjottaisiin ja jollekin ei. Välipalaa ja leipää riittää aina, mutta lämmintä ruokaa ei välttämättä (riippuen päivästä).



Lisäksi vaikka sinulla on 3luokkalainen tyttö, niin meillä löytyy myös esim esimurrosikäinen poika ja saatat arvata kuinka paljon jotkut pojan kaverit söisivät. Ei ole ihan pieniä määriä ja jos näitä olisi vielä useampia syömässä niin että etukäteen ei tiedä, niin se ruoka ei riitä.



Nämä käytännön syyt vaikuttavat siihen ettei meillä aina anneta ruokaa lasten kavereille. Periaatteessa meillä aina annetaan vieraille kun itsekin otetaan, mutta käytäntö on supistanut tämän välipaloihin ja joskus yksittäisten lasten meilläollessa myös ruokaan (ja sellaisia lapsia joiden vanhemmat ovat tarjonneet/auttaneet meidän lapsia- eli on vastavuoroista).

Vierailija
10/27 |
11.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

on kolmen lapsen perheestä. Kummasti ovat valmiita siihen. että heidän tyttöä syötetään ja kuljetetaan harrastuksiin ja tyttö on meillä pitkiä aikoja. ap

Eli toimiiko tällä kolmen lapsen perheellä sama ideologia kuin sinulla? Ja minkä ikäisistä lapsista on kyse?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/27 |
11.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koulun lähellä on minulla työhuone ja yhden tytön koti. Eli kyllä se käytännössä kuormittuu meille se iltapäiväpuuhailu.



Ja lapsen parhaan kaverin isä on epäsosiaalinen, joten kaveri kyläilee kyllä meillä, myös yökyläilyjä, mutta heille pääseminen on aina kamala vääntö.



Naapurien lasten kanssa ovat käytännössä meillä, koska meillä on iso talo ja piha, heillä piha on vaarallinen. Ja kotona on usein myös kolme pientä sisaruspuolta. Harrastukseen kuskaamme yhtä naapurin lasta, koska hänen äidillään ei ole autoa viikonloppuisin, jolloin hänellä on lapset.



Tuo kuvaamasi malli toimii, jos asutaan kaikki lähekkäin, asuvat suht samalla tavoin ja perhekuviot on suht yksinkertaiset - ja kaikki on suht normaaleja sosiaalisesti.

Vierailija
12/27 |
11.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos koulun jälkeen tullaan meille, niin tarjoamme välipalan, vastaavasti meidän lapsi menee välillä kaverille koulun jälkeen ja syö välipalaa siellä.



Yleensä kyllä iltaruoalle kaikki menevät koteihinsa ja ilta rauhoitetaan perheelle.



Harrastuksiin kuskataan vuorotellen, yleensä vanhemmat viestittää, voitko seä viedä tänään jos mä haen tms.



Viikonloppuisin saatetaan sopia, että joku kaveri tulee meille ja saa myös lounasta, niin voivat rauhassa touhuta pitempään. Vastaavasti mun lapsi saa joskus lounasta kaverillaan.



Käsittääkseni kukaan ei ole kokenut tätä ongelmana, en minä eikä kavereiden vanhemmat. Meillä ei myöskään ole ketään kaveria, joka aina tunkisi meille ilman vastavuoroisuutta. Ylipäänsä kukaan ei tule kutsumatta. Ja en edes pistäisi pahaksi, jos joku joskus soittaisi ovikelloa ja pyytäisi ulos tms.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/27 |
11.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

+ kuljetamme ja haemme vuorotellen tyttöjä harrastuksista. Heillä on tismalleen sama ideologia kuin meillä ja lupa lähettää lapseni kotiin, sekä olla ottamatta kylään. Kyseessä on kolmasluokkalaiset tytöt.

Myös naapurissa on poika, joiden perheessä on kolme lasta. Heillä ei ole yhteisiä harrastuksia, mutta syötetään ken ehtii ekana ja missä ollaan, vaikka naapuritaloista ollaankin.

on kolmen lapsen perheestä. Kummasti ovat valmiita siihen. että heidän tyttöä syötetään ja kuljetetaan harrastuksiin ja tyttö on meillä pitkiä aikoja. ap

Eli toimiiko tällä kolmen lapsen perheellä sama ideologia kuin sinulla? Ja minkä ikäisistä lapsista on kyse?

ap

Vierailija
14/27 |
11.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

+ kuljetamme ja haemme vuorotellen tyttöjä harrastuksista. Heillä on tismalleen sama ideologia kuin meillä ja lupa lähettää lapseni kotiin, sekä olla ottamatta kylään. Kyseessä on kolmasluokkalaiset tytöt. Myös naapurissa on poika, joiden perheessä on kolme lasta. Heillä ei ole yhteisiä harrastuksia, mutta syötetään ken ehtii ekana ja missä ollaan, vaikka naapuritaloista ollaankin.

on kolmen lapsen perheestä. Kummasti ovat valmiita siihen. että heidän tyttöä syötetään ja kuljetetaan harrastuksiin ja tyttö on meillä pitkiä aikoja. ap

Eli toimiiko tällä kolmen lapsen perheellä sama ideologia kuin sinulla? Ja minkä ikäisistä lapsista on kyse?

ap

Olettaen että ne sisarukset ovat myös kouluikäisiä ja heillä myös kavereita, niin varaavat sitten tuplamäärän ruoka-aineita varmuuden vuoksi, jotta voivat syöttää myös ne kaverit. Luulen että aika harva ostaa yllätysmenekin ja lasten kavereiden vuoksi tuplasatsin ruokaa:) Samoin edellisestä päivästä jääneitä tuskin riittää kaikille, jolloin kavereiden vuoksi sitten tehdään ruoka mitä ei muuten tehtäisi:)

On siis aika vieraanvaraisia perheitä. Tähän en minä ole vielä ryhtynyt, vaikka välipalat tarjotaan ja kavereita kuskataan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/27 |
11.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vastavuoroisuudestahan on paljon kiinni, ja myös ruoan tasosta ... Luomutuotteet, erityisesti luomuliha, on niin kallista että en rupea ylimääräisiä lapsukaisia syöttämään. Ja olen samaa mieltä siitäkin, että päivällinen on perheateria. Sveitsiläinen mieheni ei todellakaan halua syödä sitä koko naapuruston lasten kanssa.

Vierailija
16/27 |
11.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka lapsia on kaksi ja harrastuksia yhteensä 6. Vaatii välillä vähän suunnitelmallisuutta, mutta aina meiltä on pakkasesta satsit löytyneet ja keitetty vaikka sitten pari pottua ylimääräistä.



Saa itsekin vapaa-aikaa, kun ollaan vuoroin vieraissa.

Vierailija
17/27 |
11.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

... lähetättekö tylysti muut kotiinsa ja ilmoitatte, että vierailu päättyy tähän? Eikö teillä ole vuorohakua harrastuksiin?

Vierailija
18/27 |
11.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

neljän viiden aikaan kun me vanhemmat kotiudumme töistä, odotan että kaverit lähtevät omiin koteihinsa syömään. Samoin soitan omani aina viimeistään neljältä kotiin kavereilta. Kyseessä toka- ja viidesluokkalainen.

Kaverit harrastavat kuka mitäkin, ainoastaan vanhempi tyttö käy ratsastamassa lauantaisin kaverinsa kanssa samalla tallilla, silloin toimii vuorotellen kuljetus

Vierailija
19/27 |
11.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse kyllä tarjoan, mutta kapselleni ei anneta koskaan mitään.

Vierailija
20/27 |
11.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

... lähetättekö tylysti muut kotiinsa ja ilmoitatte, että vierailu päättyy tähän? Eikö teillä ole vuorohakua harrastuksiin?

Lapset voivat odottaa tai halutessaan lähteä kotiin sen aikaa kun meillä lapsi syö. Lapset toimivat useinmiten sen mukaisesti mitä kotona on ohjeistettu. Niille lapsille joilla kotona perheen kesken ruoka-aika ja kaverien tulee olla poissa en yleensä tarjoakaan ruokaa silloinkaan kun olisi mahdollista (heillä vanhemmilla tämä koko perhe syö yhdessä periaate). Käytännön syistä meillä syöminen harvoin onnistuu koko perheen kesken (miehen työt, lasten harrastusajat).

Vuorohaku olisi harrastuksiin, jos niissä harrastuksissa samoissa ryhmissä olisi joku samalta alueelta. Mutta meidän lasten harrastuksissa jengi tulee kaupungin eri puolilta ja lähikunnista. Eli lapsemme eivät ole valinneet harrastustaan kaverin mukaan tai sitten ovat edenneet eri tahdissa kuin kaverit.