Minkä ikäisenä teidän tytöt olleet 95 cm?
Kommentit (10)
tyttö oli 2v.-neuvolassa tasan 95cm. Syntyessään oli 50cm.
Kuopuksemme oli syntyessään 55cm, saa nähdä tuleeko vielä pitempi tyttö kun esikoisesta :)
äiti 176cm ja isä 200cm
samoihin aikoihin eli reilu 2-vuotiaana.
Nyt 6 vuotta ja 123 cm eli pitkähkö tyttö. Vanhemmat 176 cm ja 192 cm eli ei mitenkään yllätys meille... :)
Neuvolassa 1,5v oli 92cm ja 2v 98cm.
Voisitteko laittaa vielä arviota onko pitkä, pätkä vai keskimittainen ikäisekseen. Ihan sillä kun mietin kumman kokoisen, 92 vai 98, haalarin ostaisin tytölle ensi talveksi:)
3v täyttänyt oli 93cm. Varmaan lähikuukausina tulee 95cm täyteen. Asuinmaassamme tyttö on ihan keskitasoa pituudeltaan, Suomessa aika pieni.
Voisitteko laittaa vielä arviota onko pitkä, pätkä vai keskimittainen ikäisekseen. Ihan sillä kun mietin kumman kokoisen, 92 vai 98, haalarin ostaisin tytölle ensi talveksi:)
Tyttö on ikäisekseen pitkä ja ruumiinrakenteeltaan myös isokokoinen. En uskalla ostaa ensi talveksi vielä haalaria, koska en tiedä minkä pituinen tyttö silloin on..
ap
Ostin juuri sieltä kahdet välikausihaalarit, toiset kokoa 80cm (1v:lle ajattelin) ja toiset kokoa 92cm 3v:lle (tiesin, että koot ovat reiluja, joten olin olevinani varautunut asiaan). Siitä huolimatta kävi niin, että ne oli jotain aivan mieletöntä jumbokokoa ja 3v käyttää nyt niitä 80cm haalareita, jotka ovat just passelit, ja ne isommat haalarit odottaa varmaan vielä vuosia kaapissa, oli ihan järjettömän kokoiset. Talvihaalareina meidän 3v:llä oli viime ja on vielä tänä vuonnakin Molon 92cm haalari, joka on juuri sopiva, ei tosi voisi olla yhtään pienempi.
T. Aiemmin vastannut 93cm pitkän tytön äiti
malliltaan reilu ja meidän tytölle hyvän mallinen haalari. Nyt talvihaalarina 92cm reimatec ja ei kyllä mahdu ensi talvena. Viime talvena oli 80cm eli kyllä lapset kasvaa nopsaan :)
ap
Lapseni oli 3-vuotisneuvolassa 89cm. Nyt on kohta 4-vuotias, mutta tuskin on vieläkään tuota 95cm. Taitaa olla noin 93cm
Pitkä tyttö kasvamassa siis.