Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsiperheen ostokset väliltä Helsinki-Jyväskylä-Kuopio-Kajaani-Kuusamo

11.11.2005 |


Eli tuollainen reissu olisi tulossa ja kyselenkin nyt, että mitä ja mistä lapsiperheen kannattaa ostaa tuolla välillä?



Tuttelit Joutsasta tai Kuopiosta, vai? Purkkiruoat mistä? Entäs löytyykö halpoja vaatteita, kenkiä, leluja,... jostain? Ja missä on halvimmat bensa-asemat?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
16.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

todellakin varkaudessa ennen maksoi 13 senttiä purkki, mutta nythän on voimassa se, että alihintaan ei myydä joten joudumme maksamaan 37 senttiä. Huomatkaa muuten, että ison tutteli-purkin hinta vaihtelee enemmän!!! Kannattaa nykyisin vertailla sitä.



Varkaudessa piltin soseet tokmannilta 25 senttiä halvin, kun taas leppävirran s-market 19 senttiä. Joensuussa oli 13 senttiä soseet.



Puurojen ja vellien hinta 28/33 senttiä lähes joka paikassa näillä main. Iisalmen prisma möi vellejä 25 sentillä vielä vähä aikaa sitten.



Itse toimme Tuurista isomman satsin kerralla kun siellä vellit sekä tutteli 25 senttiä purkki. Ja peräkontissa niitä oli aika monta laatikkoa rajoituksista huolimatta.

Vierailija
2/8 |
12.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


Muista en osaa sanoa mut mulle tuodaan Kuopion citystä nannia,muksun vellejä ja puuroja.On selkeesti halvempaa ku Hesassa.

Muistan joskus kaverin sanoneet että Varkauden Prismassa tai cityssä on halpaa...Ehkä joku siellä asuva osaa auttaa..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
13.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosiaankin vaihtelevat jopa eri Prismojen kesken.Yhteen aikaan kannatti käydä Iisalmen Prismassa, sieltä sai 2 1/2 laatikkoa Tuttelia samaan hintaan kuin kotipaikkakunnallani maksoin yhdestä laatikosta..ja kyseessä siis molemmissa tapauksissa oli Prisma.

Vierailija
4/8 |
13.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen niitä ihmisiä, jotka inhoavat tarjousten perässä juoksemista. Jos lähtisin tuollaiselle reissulle lapsikatraan kanssa, en varmasti menisi mihinkään kauppoihin vaan hankkisin kaiken tarvitsemani etukäteen. Lapsetkaan kun eivät ihan kauheasti nauti ostoskärryissä istuskelusta ja suhaamisesta kauppojen välillä. Onko se muutaman euron säästö niin hirveän tärkeää?

Vierailija
5/8 |
13.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli Varkauden prismassa huomattavasti halvempaa kuin pääkaupunkiseudulla. Säästöä tuli enemmän kuin muutama euro. Mummolareissun tuliaisena oli vellit ja tuttelit pitkäksi aikaa. Samoin Kuopiossa oli halvempaa muistaakseni sielläkin prismassa.

Vierailija
6/8 |
13.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muksu-vellit ja puurot maksavat Kuopion Prismassa 29 senttiä ja Semperin hedelmäsoseet 22 senttiä purkki. Kuopion seudulta ei näitä löydy halvemmalla, mutta muusta maasta en sitten tiedä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
15.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


Juu - matkan tarkoitus ei toki ole ensisijaisesti tarjousten perässä kiertely.



Koska matkaa kuitenkin kertyy yhteensä 1800 kilometriä )900 km suuntaansa) ja menomatkaan käytetään 3 päivää ja paluumatkaan 2 päivää, niin jossain on kuitenkin pakko pysähtyä, syödä, tankata ja käydä todennäköisesti kaupassakin. Joten miksi ei sitten mielummin halvaksi tiedetyssä paikassa, josta saa samalla vaivalla sapuskat halvemmalla, ehkä vaatteitakin?



Toistaiseksi ei kyllä ole tullut vielä kovin houkuttelevia viestejä. Vieläköhän Joutsasta saa tuttelia / NAN:ia 13 sentillä purkki? Meillä nimittäin saa omasta kaupasta NAN-jauhetta 3,8 eurolla purkki (19 senttiä / 2dl) ja Bonan ja Piltin 4 kk soseita 20 sentillä purkki (ja joskus tarjouksesta 15 sentillä).





Ps. Meillä muuten sekä äiti että lapset nauttivat shoppailusta, isä ei niin kauheasti. Mutta shoppailu ei siis tietenkään ole juuri tämän matkan tarkoitus.

Vierailija
8/8 |
15.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuten jo mainitsin, uudet säännöt kieltävät korvikkeiden myynnin tappiolla. Halvin Tutteli-hinta, jonka olen nähnyt muutoksen jälkeen on 35 senttiä.