Mitä "saippuaa" voi laittaa vauvan kylpyvetee?
Meillä on 8 kk vauva ja käytämme kylpyedessä öljyä. Vauvan iho on kuiva, mutta öljy ei puhdista vauvan ihoa. Vaikka vauva olisi kylvetetty niin se haisee tunkkaiselle ja tukka on rasvainen (paljon myös karstaa). Onko siis mitään saippuaa tms mitä kylpyveteen voisi laittaa öljyn lisäksi??? Vauva kylvetetään joskus päivittäin, joskus joka toinen päivä.
Kommentit (7)
mutta varmistan nyt, että ovatko vauvan hiukset rasvaiset vai öljyiset? Paljonko laitat öljyä?
Onko iho kuiva vaikka rasvaisit pesuvoiteella aina pesun jälkeen? Ihon kuivumiseen auttaa hillitympi kylvettäminen, alapesu täytyy kyllä tehdä joka päivä, mutta kokokylpyyn riittää kerta-pari viikossa.
Jos ihoon ei auta edes kylpyjen vähentäminen ja säännöllinen rasvaus, niin ihonhoitoon kannattaa kysyä vinkkejä neuvolasta.
Onko iho kuiva vaikka rasvaisit pesuvoiteella aina pesun jälkeen?
Natusan Baby on hyvä mieto pesuaine vauvalle. Meillä vauvat on kylvetetty vain kahdesti viikossa, ja ainoastaan toisella kerralla käytetty pesuainetta hiukan.
Normaalisti vauvalle kyllä riittää pyllypesu, kädet ja kasvot. Vauvat kun eivät vielä hikoa tai eritä ihostaan mitään... Liika kylvetys vain kuivattaa ihoa ja lisää iho-ongelmia, talvella varsinkin..
Ja muuten, se öljy tarttuu hiuksiin... vaikka kuinka huuhtelisit. Meillä öljyä on käytetty vain karstan poistoon, eli annettu vaikuttaa päänahassa pari tuntia ennen kylvetystä ja sitten varoen rapsuteltu karstaa pois vaikka pehmeällä harjalla tms. Ja siltikään kaikki öljy ei lähde tukasta vaikka pesaisee sen vauvashampoolla...
Mies hoitaa kylvettämisen, joten en osaa sanoa onko öljyä kuinka paljon....... Voihan se olla toki öljyäkin, mitä tukassa on. Mutta tukka haisee todella rasvaiselle / tunkkaiselle.
Iho on kuiva, vaikka rasvaan perusvoiteella aina aamui, illoin kuivat kohdat.
Niin se shampoo herkälle iholle kuulostaa hyvältä, edes kerta viikkoon.
En tiedä hikoileeko vauva vai mitä, mutta sen jalkapohjat on nihkeät (vaikka jalassa on vain sukkikset) ja ne tuoksahtaa myös.
9kk vauva käy kylvyssä noin jokatoinen ilta. Kylpyveteen ihan tippa öljyä, hiukset pestään natusanin top to toe shampoolla (paksu tukka!), tarvittaessa poskiin erisanin perusvoidetta ja peppuun talkkia tai sinkkivoidetta, mutta vauvalla todella hyvä iho ja voiteita sun muita tarvitaan harvoin!!
Teille suosittelen vähemmän öljyä, vähemmän kylpyjä ja natusanin shampoota + eri kosteusvoiteiden kokeiluja, esim. apteekista voit käydä kysäisemässä mikä teidän vauvalle sopisi, kuulostaa hieman atooppiselta jos ei öljy ja erisan auta!
Hyvää jatkoa :)
hiukset voi pestä herkälle iholle tarkotietulla shampoolla, vauvan shampoolla tai vauvasaippualla (esim Natusan.) Meillä vauvan hiukst pestään "aineella kerran viikossa, muulloin pelkkä vesipesu kylvyssä, ei öljyä tai saippuaa. Pepun ja nivuset pesen sauppualla ehkä kerran kuussa, eikä ole illut mitään iho-ongelmia missään vaiheessa (isommilla sisaruksilla oli pienenä pahaa atopiaa).