Perhepedissä nukkuvat, kysymys teille!
Onko teillä patjat lattialla?
Meidän nuorin on nukkunut ajoittan meidän välissä, yleensä kuitenkin omassa sängyssä. Lähinnä se on mennyt niin että ensin omassa sängyssä ja aamuyöstä meidän välissä.
Nyt vauvelin on lähtenyt liikkeelle ja mä en yksinkertaisesti uskalla ottaa sitä enää nukkumaan meidän väliin. Meillä on korkea jenkkisänky ja en välttämättä eikä mieskään ehkä herää jos vauva herää ja lähtee liikkeelle.
Kommentit (7)
Meillä on parisänky toiselta puolelta kiinni seinässä ja toisella puolella taas on pinnasänky esteenä. Vauva on liikkuvainen mutta nukkuu unipussissa, joka on niin pitkä, että sen pään saa taitettua patjan alle, joten vauva ei mitenkään edes ylety sinne sängyn reunalle. Ei ole koskaan tippunut sängystä.
Meillä on nukkunut välissä ja nyt yli 1,5v. eikä ole koskaan tippunut sieltä. Ihan pienen pienenä nukkui minun ja seinän välissä, mutta sittemmin keskellä.
Myös tukehtumista, eikös tässä jonkin aikaa sitten vauva siihen kuollut. Vauva kun ei osaa itse mennä alta pois, jos vanhempi kääntyy tai vauva voi jäädä seinän ja peiton väliin jne. Lapsemme siis nukkui vauvana meidän vieressä olevassa pinnasängyssään.
Myös tukehtumista, eikös tässä jonkin aikaa sitten vauva siihen kuollut. Vauva kun ei osaa itse mennä alta pois, jos vanhempi kääntyy tai vauva voi jäädä seinän ja peiton väliin jne. Lapsemme siis nukkui vauvana meidän vieressä olevassa pinnasängyssään.
Kuopuksen kohdalla totesin, että todennäköisempiäkin kuolinsyitä on, ja tukehtumiset ehkä yleisempiä vanhemman ollessa humalassa? Eikös noissa ainakin ole piikki uutena vuotena tms.?
On pää- ja jalkopäädyssä sängynpäädyt, ja molemmilla reunoilla vanhemmat. Lapset nukkuu meidän välissä. Ei käytännössä pysty sängystä lähtemään ilman että herätään. Mä oon kyllä muutenkin niin herkkäuninen että joku lapsistakun kääntää kylkee niin herään jo siihen
3,5 v. nukkuu edelleen keskellä, nukkunut syntymästään saakka. Pinnasänky oli turha ostos. Ei ole siis tukehtunut eikä tippunut ;). Meillä ei ole tarvinnut nukuttaa lasta ikinä tai heräillä öisin, lapsi käy halaamassa ja nukahtaa. Aamuyöstä saattaa kokeilla onko äiti vieressä.
Jokainen tyylillään mutta meille sopii helpoin tie.
tai seinää vasten. Sängyn yksi pitkä kylki on siis seinää vasten ja vauva nukkuu sillä puolella, niin ei pääse putoamaan. On meillä tosin joka muksu joskus sängystä pudonnut noin 40 sentin korkeudelta, mutta ei ole sen kummempaa onneksi sattunut.