Kotiäidit jotka kyläilette paljon! Otatteko lapselle aina lounaan/eväät matkaan?
Eli jos kyläily osuus ruoka-aikoihin, niin onko teillä lapselle mukana jotain "kunnon" ruokaa? Vai syöttekö sitten kotona vasta?
Kommentit (12)
eli siellä kylässä syödään, mitä tarjotaan.
ilmaisen kyllä, että meillä siihen aikaan on ruoka-aika ja kysyn tuonko jotain syötävää mukanani, yleensä kutsuja sanoo älä, mä tarjoan.
Ja jos meillä on joku ruoka-aikana (meidän), niin totta kai ruokin koko poppoon.
Mutta yritän kyllä ajoittaa kyläilyt niin ettei ole ruoka-aikana. Välipala sitten asia erikseen, jos ei ole mitään sovittu, syödään jotain ennen lähtöä niin ettei lapset kuole nälkään, jos mitään ei tarjotakaan.
meidän kyläpaikat on aina niin tuttuja, että sovimme etukäteen ruokailuasioista. Joskus syödään kylässä, useimmiten ajoitetaan niin, että ei ole ruoka-aika. Toisinaan aikaistetaan/pitkitetään lounasta tai päivällistä niin, että kylässä vain kahvitellaan ja se on silloin sen päivän välipala. Tilanteen mukaan. Silloin kun lapset oli alle 1 vuotta, oli aina purkkiruoka kassissa mukana.
Laatu riippuu kyläilyn ajankohdasta. Ei pieni lapsi pärjää pelkällä keksillä. Tietenkin isomman kohdalla asia on eri.
juurikaan purkkiruokia, mutta ovat laukun pohjalla hyviä, jos kylässä ollaan luonasaikaan, eikä ruokailusta ole sovittu. Mukana myös hedelmäsosetta, jos ollaankin pitempään kuin meinattiin. Samat purkit säilyvät laukussa niin kauan kuin tulee tarvetta. Kätevää.
Oletan, että puhutte nyt ihan vauvoista. Vähän hassulta tuntuu, että raahaisitte isommille lapsille eväitä mukana... Kaikki eivät laita sitä 1vuotiasta päiväkotiin...
ota eväitä mukaan, mutta me ajoitamme kyläilyt yleensä niin ettei olla ruoka-aikaan kylässä. Mennään vaikka lounaan jälkeen, välipalaksi voi kylässä saada vaikka mehua/maitoa ja pullaa, ei lapsi siihen kuole vaikka luomuporkkanat syödään kotona.
Useimmilla tutuilla on useampia lapsia ja pienimmät nukkuvat lounaan jälkeen päikkärit, siksi lounastelu kotona on jätetty väliin, mutta muuten olisi ihan kiva syödä lounasta yhdessä, niin meillä kuin kavereillakin.
on 2,5 -vuotias poika, jolle otan tosiaan sen purkin mukaan, jos tiedän, että mennään jonnekin lounas- / päivällisaikaan. Itse pärjään kyllä ilman ruokaa, mutta lapselle sitä on hyvä olla varuilta mukana. Yleensä kyllä purkkia ei tarvita, vaan pärjätään kyläpaikan eväillä. (En tosin ole enää kotiäiti.)
kympillä oli vauvaikäiselle omat eväät mukana, anopilla kyläillessä oli pakko olla eväät vielä vähän isommallekin, kun muuten oli tarjolla enimmäkseen sokeria eri muodoissa.
Yli 1v ei tarvinnut enää omia eväitä, samaa ruokaa söi kuin muutkin. Riisikakkuja oli mukana ja vesipullo, jos jumiutuu jonnekin matkan varrelle.
Itselläni siis kolmevuotias ja vauva. Silloin ei tietenkään ole ongelmaa, jos ollaan kylässä jossa on kotihoidossa vähän isompia lapsia, koska lounasta on tarjolla muutenkin (kyläillään usein aamupäivällä ja lähdetään yhdentoista-kahdentoista jälkeen pois. Kotimatka kestää puolesta tunnista tuntiin, joten ruokaväli meinaa vähän venähtää). Mut en mä oleta, että ne kaverit, joilla ei ole omat lapset siinä syömässä, alkaisivat laittaa minun lapselleni erikseen lounasta, kun me aikuiset juodaan vai kuppi kahvia.
Tähän mennessä tämä asia ei ole ollut ongelma, koska isompi lapsi on ihan hyvin jaksanut odottaa kotiin asti. Mut nykyään hän on tosi nälkäinen ja ruokaa kuluu, eikä ole yhtään hyvä juttu että hän syö nälkäänsä keksejä tai pullaa. Leivälläkään en haluaisi lounasta korvata. Olen miettinyt, että pitäisikö tehdä pakastimeen valmiiksi pieniä annoksia ruokaa, joita sitten napataan aamulla matkaan kun kylään lähdetään.
ap.
Purkkiruokia syö (allergiat erikseen) ja harvoin sitä nyt mennään sellaiseen kyläpaikkaan, jossa ei tarvittaessa voisi pyytää vaikka voileipää tms. Meillä onneksi syödään niin monipuolisesti, ettei kyläpaikassa voi mitään liian eksoottista ollakaan, toisaalta jos ruokaa on tarjolla, mutta lapsi ei syö, niin ei silloin kyllä nälkään kuolekaan. Jokainen tyylillään ja tietenkin voi varautua, ihmettelen vaan, miksi kyläily on toisille paljon vaikeampaa ja eikö kaikki todellakaan tarjoa vieraille ruokaa?
Missä sä ap oikein kyläilet? Eikö teille tarjota kyläpaikassa ruokaa? Vastavuoroisesti tarjoan kyllä itsekin aina vieraille ruokaa. Jos mennään kahvittelemaan, niin kotiin ruoka-ajaksi.