Muita, joiden 8-kuiset eivät vielä liiku?
Ääh, musta tuntuu, ettei tuo pikkuinen koskaan liiku. Yrittää kyllä, mutta hermo menee heti, kun lattialla on 5 min. eikä pääse mihinkään. Nousee kyllä istumaan (siis peruuttaa), mutta yrittää nousta seisomaan eikä osoita minkäänlaisia ryömimisen tai konttaamisen alkeita edes haluavan osata.
Rasittaa tämä vaihe todella, kun koko ajan pitäisi olla sylissä. Eikä isompi sisarus helpota tilannetta... :-(
Kommentit (3)
Aika varhain oppi kääntymään, mutta ryömimään lähti vasta noin 8 kk iässä, konttaamaan noin 1 v. ja kävelemään viimein 1v 3kk.
On ollut ja on tosi varovainen, joka ennemmin katsoo kuin katuu ;).
Sinänsä ollut helpompaa, kun äitirukan ei ole tarvinnut sydän syrjällään vahtia pääedellä joka portaikkoon menevää pikkulasta, mutta olihan se vähän ahdistavaa silloin kun " kaikki muut" jo osasivat " kaiken muun" , mutta meidän lapsi ei ;).
Kyllä se sieltä sitten lähtee, kun lapsi on valmis :).
Kohta se liikkeellelähtö sieltä tulee ja sitten se onkin menoa!
Itse odottelin malttamattomana koska lapsemme alkaa liikkumaan. Tuntui kamalalta koska muiden mukulat liikkuivat paljon aikaisemmin. 8 kk ja 2 pv iässä alki ryömiminen ja se onkin ollut sitten yhtä menoa siitä lähtien. Koko ajan saa olla perässä vahtimassa, kieltämässä ja valvomassa ettei tee mitään " pahaa" tai satuta itseään.
Kyllä se siitä! Eli nauti vielä kun tiedät missä lapsesi on koko ajan!
ei edes noussut istumaan kyllä vielä 8kk, olikohan 9-10kk kun oppi ryömimään :) 1v2kk käveli vaikka sillon luulin ettei vielä 2 vuotiaanakaan kävele..