Minkä ikäiselle järkkäät vielä leikkikavereita?
4v 8v 14v? Eli vaikka soitat toisen äidille ja sovit lapsille leikkitreffit.
Kommentit (5)
Asumme hyvin sosiaalisessa kerrostalossa ja jokainen on löytänyt itse ystävänsä täältä, naapuritaloista, päivähoidosta ja harrastuksista.
kaverien vierailut tai lastemme vierailut kaveriensa luona sovitaan aina vanhempien kanssa. Asumme Helsingissä kantakaupungissa, täällä eivät tuonikäiset vielä voi kulkea yksinään, joten eivät noin vaan voi leikkiä tai ulkoilla yhdessä. Kaverinsa ovat itse "valinneet".
Ihan naapurissa ei oo ollut yhtään leikkikaveria. joten kouluikään asti treffit on enemmän tai vähemmän järkättyjä. Ekaluokan keväällä ei enää vanhempien kesken kauheasti soiteltu. Luotettiin jo siihen, että lapset ovat tahollaan kysyneet luvat yms.
Tyttö on nyt tokalla ja on koulun jälkeen milloin missäkin kavereillaan. Näin talven tullessa ehkä vähän vähemmän (pimeä tulee aikaisemmin, liikkuminen hankaloituu, kun ei voi pyörällä mennä...) mutta iltapäivät nyt kuitenkin.
osan minä. SOitan siis voiko tulla kylään. Lapsella ei vielä kännykkää ja välimatkat ovat pitkät.
ja vielä ei ole yksikään lapsen kaveri käynyt meillä. Miksi niitä pitäisi kutsua, näkevät kavereita ihan tarpeeksi tarhassa.