Tyttärelle nimeksi Beda?
Mielestäni kuulostaa kauniilta ja pehmeältä, mutta mitä olette muut mammat mieltä? Onko liian erikoinen?
Kommentit (17)
tämä on ihan kiva :) Mutta lausutaanko sitten Beeda? Mutta noin kirjoitettuna liian erikoinen nimi ;)
ja siitä "ikuinen kakkonen" alfan varjoon jäävä.
niin ja tuo "pedo"..
tädin nimi oli Beda, se on siis vanha nimi. Omasta tytöstäni tuli Aada, vitsailtiin miehen kanssa Aada Bedasta... :)
Kiva nimi. Sehän on Merja Varvikon ja Pasi Hailion (Tony Montana) esikoisen nimi, varmasti jo parikymppinen nainen.
Käsittääkseni lausutaan ihan Beda.
Saa aika idiootti olla jos tulee pedo siitä mieleen.
Mulle tulee siitä mieleen siis pullan tuoksuinen ja lämminhenkinen vanha täti:)
Saa aika idiootti olla jos tulee pedo siitä mieleen.
Noissa perheissä ei varmaan syödä edes viiliä, kun siitä tulee mieleen pedofiili! Ihan yhtä läheltä haettu yhteys on Beda nimellä pedoon!
Bedasta tulee mieleen pedo, koska ainakin täällä päin jotkut tapaavat kutsua pedofiilejä bedareiksi. (+ Pedo Bear antaa jonkinlaiset mielleyhtymät, googlatkaa jos kyseinen netti-ilmiö ei ole tuttu) Nätti muuten. Kahdella eellä kivempi. :)
joo ja beeta. ei kuulosta nimeltä ollenkaan..ja sit myös pedata..eli kaikkia sänkyjuttuja siis
Bea, Beea tai Beada, Beeda. Vai lausutko Beeda vaikka kirjoitat Beda.
Beeda. Minusta se on itsestäänselvyys.
eikös aakkosia opettelevilta mene b ja d usein sekaisin? :) mutta kiva nimi silti...
Minun nimeni on Beda, ja ei se kauhean erikoinen ole. Tykkään enemmän että nimeni lausutaan yhdellä ee.llä mutta kotona se lausutaan Beeda. Kannatan nimeä, tällä hetkellä etsin nimeni alkuperää ja haluan tutustua siihen paremmin. nimi voisi käydä tyttärellenne oikein hyvin!
Beeda -nimi on tuttu, lyhyellä vokaalilla en ole kuullut. Toisaalta ihan kiva niinkin, mutta tykkään silti enemmän tuosta Beedasta :) Lausutaanko Beda lyhyellä vai pitkällä eellä?