Ärsyttävää pitää lasta virikehoidossa sen takia, ettei
mene hoitopaikka. Olen tällä hetkellä työtön ja joudun pitämään tästä hoitopaikasta kiinni jos sattuisinkin saamaan töitä yhtäkkiä. Lapsi on vain minimi ajan hoidossa. Ihmettelen miksi jotkut vie vapaaehtoisesti koko päiväksi lapset hoitoon vaikkeivät ole töissä...?
Kommentit (2)
Ärsyttävää olla työtön. Lapsi on 10 päivää kk hoidossa, silloinkin lyhyitä päiviä (6 tuntia) mutta ongelma on siinä, että kunta vattuilee koko ajan tästä paikasta, että tarvitsenko sitä. No en nyt, mutta haluaisin tosiaan töihin. Sitten lapsi ei totu kunnolla päiväkotirutiiniin, kun välillä käydään ja välillä ei. Ja ymmärrän kyllä, ettei päiväkotikaan ole kovin innoissaan näistä osa-aikaisista, kun näitä pitäisi sitten sovitella lomittain niin että porukkaa olisi tasaisesti ryhmissä.
Oikeastaan siksi ymmärränkin, miksi joku vie koko päiväksi ja koko ajaksi jos kerran vie. Sillä tavalla lapsella on rytmi hallussa ja kaikki menee sujuvasti. Ja jos kunta kettuilee, niin jotkut varmaan pitää lasta täysipäiväisessä hoidossa ihan kiusallaan... Minä en viitsi kiusaa tehdä lapseni kustannuksella, mutta ärsyttää myös tuo kunnan asenne. En todellakaan ole tahallani työtön, enkä todellakaan pääse ikinä töihin, ellen ole valmis tekemään lyhyitä sijaisuuksia.
Ei kai sitä ole rajoitettu, kuinka paljon voi olla lomalla hoidosta.