Imettävät äidit: oletteko huomannut, että kahvin juonnin lopettaminen olisi rauhoittanut vauvaanne?
Minulla kohta puolivuotias lapsi ja kovin on levotonta sorttia. Joskus (todella harvoin) osaa nukahtaa hyvin pienelle nukuttamisella eikä itke ennen nukahtamista.
Hänellä siis on siihen kyky, mutta yleensä nukuttaminen myös päivisin on yhtä tuskaa. Vauvan meno kiihtyy ja hän itkee hervottomasti heilutettavissa vaunuissa ja kiemurtelee. Tämä on vain pahentunut, ja mietin onko kenties väsymyksen myötä kahvinjuomiseni syyllinen tähän? Juon kaksi kertaa päivässä ison mukillisen kahvia.
Kommentit (4)
vauva oli kuin paholaisen riivaama, ennenkuin tajusin yhtäläisyyden kahvin kanssa.
En ole huomannut. En ole lopettanut enkä vähentänyt kahvin juontia. Johan mulla ois sitten apaattinen vauva, jos kahvi on se pitää vauvan virkeänä. Juon kahvia monta kuppia päivässä ja vauvani on rauhallinen ja tyytyväinen kuten esikoinenkin oli. Lienee kuitenkin vauvasti kiinni eikä äitin kahvista... tai voihan toki olla vaikutusta jos on oikein herkkämahainen lapsi.
Yritin vaikka minkä aineen poistamista ruokavaliostani, mutta eipä auttanut kuin aika.
Minulla 1kk ikäinen vauva ja lopetin kahvin juonnin, koska vauvalla kovat vatsaväänteet. Lopetin myös suklaan ja ruisleivän syömisen ja todellakin itkut vähenivät huomattavasti.