Onko sulla jostain asioista vahvat mielipiteet? Ja tuotko ne kuinka kiihkeästi julki?
Mulla on kolme asiaa..
1. Mä vastustan aborttia ja hyväksyn sen ainoastaan siinä tapauksessa, jos raskaus uhkaa äidin henkeä tai vauvalla olisi max 10% mahdollisuus elämään kohdun ulkopuolella.
2. Mä vastustan myös lasten aivopesua jumala ym. höpinällä.
Näistä mä olen aika tiukka, mutta en mä toitota tätä pitkin maita ja mantuja. Mulle on ihan yks paskan hailee, mitä ihmiset tekee elämässään. Ja ainoastaan pari ihmistä tietää nuo asiat musta..
Kolmas on sitten sellainen, mikä liittyy harrastukseen ja sen tuon kyllä julki esim. Facebookissa. Mutta en kyllä tyrmää muiden valintoja kyseisen harrastuksen suhteen.
Mulla on yksi ihminen, jonka mielestä kaikkien pitäisi olla samaa mieltä kuin hän. Esim. hänen mielestään lapsille ei saa kertoa jumalasta, pukista, enkeleistä, tontuista, pääsiäiskukosta, hammaskeijusta ym. Ja toitottaa tuota joka välissä (esim. Facebookissa sekä IRL). Oikeasti tuo on ärsyttävää, kun jos joku esim. kerhossa ottaa puheeksi joululahjat ym. jouluasiat, tämä tätyli on suuna päänä vaahtomassa, kuinka hän ja heidän "Pekka" ovat päättäneet, ettei heidän lapsille jauheta paskaa pukista ja kyllä heidän lapset (jopa se taaperokin) tietää, että pukkia ei ole.
Kommentit (6)
mutta en tuo niitä voimallisesti julki, koska on ihmisiä, jotka eivät ymmärrä mielipiteitä. Mielestäni vasemistolainen politiikka on oikeinta politiikka. Mielestäni jokainen ihminen on itsensä jumala. Mielestäni violetti on kaunein väri...
1. Pidän sananvapaudesta tiukasti kiinni ja olen sitä mieltä että kohu uusnatseista on tekopyhää ja jopa vaarallista. Heillä on oikeutensa mielipiteeseen, ihan kuten niilläkin tahoilla jotka heitä vastustavat. Itse en ole natsi tai edes persu.
2. Suomen politiikka on laiskaa silmänlumetta. Osa asioista on sovittu jo viime vuoden puolella, poliitikot käyttävät aikansa riitelyyn siitä että kuka on huono missäkin, omia virheitä ei nähdä. Toinen käsi säästää ja toinen tuhlaa; mitään pysyvää muutosta ei saada aikaan eikä edes haluta.
3. Osa tämän maan köyhistä on oikeasti parempituloisia kuin matalapalkka-alojen "rengit". Rahaa jää käteen enemmän kuin työssäkäyvälle, mutta sitä ei osata käyttää. Kuvitellaan että ollaan oikeutettuja samaan elintasoon kuin keskituloiset.
Mikään ei ole ärsyttävämpää kuin minkä tahansa mielipiteen tai uskonnon äärihihhuli, joka sitten kaikille muille julistaa tätä oikeaksi katsomaansa mielipidettä.
minulla ei kuitenkaan ole tarvetta kuulutella mielipiteitäni varsinkaan vieraille enkä halua tietoisesti loukata ketään joten pyrin välttämään ihmisiä joilla tiedän olevan aivan päinvastaiset mielipiteet. Vaikeneminen on joskus kultaa.
mutta seuraavista asioista "ojennan" ihmisiä heidän väärien mielipiteidensä takia:
1) Abortti ja muu hihhulointi. Naisella on rajoittamaton oikeus päättää omasta vartalostaan ja jokaisella lapsella on oikeus syntyä erittäin toivottuna. Yleinen hihhulointi minkä tahansa asian ehdottomaksi kieltämiseksi on äärimmäisen naurettavaa ja typerää.
2) Pakollinen asevelvollisuus. Nykyään armeijassa opitaan lusmuilemaan ja menemään sieltä missä aita on matalin. Armeijaan ne, jotka oikeasti haluavat ja kokevat ammatin omakseen, kaikki muut tekemään pariksi kolmeksi kuukaudeksi jotain yleihyödyllistä ja tärkeää yhteiskunnan hyväksi.
3) Rasismi ja muu syrjintä. Jokainen ihminen kun vaan on yhtä arvokas väristä, kulttuurista, seksuaalisesta suuntautumisesta, vammasta tms riippumatta.
- vastustan aborttia ääritapauksia lukuunottamatta
- saan näppylöitä äärikristillisyydestä enkä kestä sitä edustavia ihmisiä (olen itse sellaisesta taustasta huonoin kokemuksin)
- olen erittäin tiukka lasten turvallisuuteen liittyvissä kysymyksissä ja paheksun niitä, jotka eivät ole (esim. turvavöiden käyttö, riittävä valvonta ulkoleikeissä/uimarannalla jne)
- en ikimaailmassa anna lasteni pelata tai katsoa ikäisiltään kiellettyjä pelejä tai ohjelmia ja paheksun niitä, jotka antavat
Harvemmin näistä toitotan, mutta jos asia tulee jotenkin esille tai mielipidettäni kysytään, kerron sen kyllä