Ruotsissa murhatun 4 vuotiaan perhe ollut sosiaalihuollon tarkkailussa ja silti nä in kävi
Näin homma näyttää toimivan myös naapurimaassamme. Perhe on sosiaalihuoltotapaus, viranomaiset tietävät vaikeuksista ja silti lapset saavat kasvaa vaikeissa oloissa. Jos heidät ottaisi huostaan tai ainakin satsattaisiin enemmän kuntoutustoimenpiteisiin, säästäisi yhteiskunta valtavasti.
Nyt pieni poika kuoli murhattuna epämääräisissä olosuhteissa. En ihmettele, vaikka perheenjäsenillä jollakin on osuutta.
Tästä tapauksesta jäin miettimään myös ongelmaa laajasti. Kuolemiahan harvoin sattuu, mutta elämän kestäviä tragedioita noiden perheiden lapsilla on valtavasti.
Nyt sossutapaukset tiedetään ja annetaan olla. Kierre on valmis, kun lapset voivat huonosti eivätkä myöhemmin pääse elämään kiinni. Keskiarvollisestihan noista perheistä tulee luusereita, jotka eivät tuota veromarkkoja vaan kuluttuvat niitä sairauksilla, viinaongelmilla jne.
Miksi yhteiskunnassa ei katsota eteenpäin. Lapsien hyvinvointi on jatkossa yhteiskunnan hyvinvoinnin kanssa käsikädessä.
Kommentit (12)
vasta kuukausien jälkeen kun testit valmistuu.
Miten lapsi sitten kuoli? Tukehtui?
Alustavasti tietoa varmaan saadaan jonkun verran.
Olet iha pihalla. Ehkä sinun kannattaa siirtyä toiseen keskusteluun, sellaiseen jonka pointin tajuat?
Eihän 4-vuotias pärjää esim. liikenteen seassa ja kahdessa tunnissa ehtii vaikka kuinka kauas.
Toisaalta jos perheessä 6 lasta niin ehkä ollut ihan tavallista että nelivuotiaskin on pihalla valvomatta tai luotetaan sisarusten valvontaan.
Lapset pitäisi ottaa huostaan, turha perhettä on vuosia tukea
Näin homma näyttää toimivan myös naapurimaassamme. Perhe on sosiaalihuoltotapaus, viranomaiset tietävät vaikeuksista ja silti lapset saavat kasvaa vaikeissa oloissa. Jos heidät ottaisi huostaan tai ainakin satsattaisiin enemmän kuntoutustoimenpiteisiin, säästäisi yhteiskunta valtavasti. Nyt pieni poika kuoli murhattuna epämääräisissä olosuhteissa. En ihmettele, vaikka perheenjäsenillä jollakin on osuutta. Tästä tapauksesta jäin miettimään myös ongelmaa laajasti. Kuolemiahan harvoin sattuu, mutta elämän kestäviä tragedioita noiden perheiden lapsilla on valtavasti. Nyt sossutapaukset tiedetään ja annetaan olla. Kierre on valmis, kun lapset voivat huonosti eivätkä myöhemmin pääse elämään kiinni. Keskiarvollisestihan noista perheistä tulee luusereita, jotka eivät tuota veromarkkoja vaan kuluttuvat niitä sairauksilla, viinaongelmilla jne. Miksi yhteiskunnassa ei katsota eteenpäin. Lapsien hyvinvointi on jatkossa yhteiskunnan hyvinvoinnin kanssa käsikädessä.
kun aika usein näissä tapauksissa sosiaalihuolto on ollut tietoinen vaikeuksista ja silti lapset pidetään näissä hirveissä oloissa. Juuri muutama viikko sitten Ruotsissa se äiti tappoi kaksi poikaansa ja oli myös käynyt sostoimistossa muutama viiko ennen. Yleensäkin sos.politiikka on todella lyhytjänteistä toimntaa niin kuin yllä olevassa viestissä sanotaan. Vaikka lapsia ei tpaetakkaan niin huonoissa olissa kasvaneena heiltä viedään mahdollisuus tasapainoiseen aikuisuuteen ja normaaliin elämään..he ovat sitten seuraavana sos. luukulla jonottamassa ja heidän lapsensa voivat huonosti jne. Miksi tätä ei nähdä vaan annetaan lapsien kituuttaa huonoissa oloissa. Sitten herätään vasta kun lapsi on jo murkkuikäinen kauhu ja sitten laitetaan johonkin laitokseen...silloin peli on jo menetetty. Lapset pitäisi ottaa välittömästi niin pieninä kuin mahdollista huostaan, jotta heillä olisi vielä mahdollisuuksia kasvaa normaaleiksi. Sijaisperheitä on nähtävästi liian vähän muuten tämmöistä lyhytnäköistä toimintaa ei voi selittää. Tulee mieleen ohjelma, jossa tunnettu taiteilija kertoi elämästään..heitä oli kaksi veljestä ja perheessä oli alkoholismia, väkivaltaa ja kaikkea muuta. Taiteilijapoika otettiin huostaan ja hän kasvoi sijaisperheessä. Peheestään hän kertoi rakkaudella ja sanoi, että sai siellä perusturvan, joka on kantanut häntä läpi elämän. Pienempi veli sensijaan kasvoi biologisen äitnsä kanssa epämääräisissä oloissa (äiti myös joi)ja hänestä tuli reppana...psyykkisesti normaaliin työhön kykenemätön. Taiteilijaveli kävi häntä katsomassa laitoksessa joka viikko ja otti hänet työhön ateljeehensa tkemään pieniä hommia.. Tämä surullinen tarina on hyvä esimerkki siitä, että sijaisperhe on melkein aina lapselle mahdollisuus tulevaisuuteen ja normaaliin ihmisyyteen.
Olisi kiva tietää miksi sos. huolto perheessä sen kerran kävi, ja tietty myös kuka pojan tappoi.
Tuli vaan mieleen, että eikös sos. huolto pyydetä aina paikalle jos poliisi käy perheessä jossa on lapsia? Kysehän voi olla vaikka mustasukkaisesta exästä joka on käynyt riehumassa.
En siis tiedä mitään kys. tapauksesta, mutta tuli vaan mieleen että selityksiä voi olla monia.
Näin homma näyttää toimivan myös naapurimaassamme. Perhe on sosiaalihuoltotapaus, viranomaiset tietävät vaikeuksista ja silti lapset saavat kasvaa vaikeissa oloissa. Jos heidät ottaisi huostaan tai ainakin satsattaisiin enemmän kuntoutustoimenpiteisiin, säästäisi yhteiskunta valtavasti.
Nyt pieni poika kuoli murhattuna epämääräisissä olosuhteissa. En ihmettele, vaikka perheenjäsenillä jollakin on osuutta.
Tästä tapauksesta jäin miettimään myös ongelmaa laajasti. Kuolemiahan harvoin sattuu, mutta elämän kestäviä tragedioita noiden perheiden lapsilla on valtavasti.
Nyt sossutapaukset tiedetään ja annetaan olla. Kierre on valmis, kun lapset voivat huonosti eivätkä myöhemmin pääse elämään kiinni. Keskiarvollisestihan noista perheistä tulee luusereita, jotka eivät tuota veromarkkoja vaan kuluttuvat niitä sairauksilla, viinaongelmilla jne.
Miksi yhteiskunnassa ei katsota eteenpäin. Lapsien hyvinvointi on jatkossa yhteiskunnan hyvinvoinnin kanssa käsikädessä.
Pitäisikö lapset aina huostaa ensimmäisenä toimenpiteenä?
Kyllä ihmisiä päivittäin kuolee.
Et tainnut tajuta aloituksen pointtia?
Tosiaan, voihan sosiaalihuolto vierailla esimerkiksi väkivallan vuoksi.
Perheessä on monta lasta, ihan omituinen juttu että koko sakki on leikkipuistossa ja yksi katoaa metsään riidan päätteeksi ja tulee siellä murhatuksi.
Nähtävästi! Voisitko sitten vähän keskustella aiheesta kuin jauhaa paskaa miten en ymmärrä?
Samanlaista se tarjonta varmaan on Suomessa ja Ruotsissa.
Miten jollekin tulee yllätyksenä että on muitakin maita joissa ihmiset voi pahoin? Ai, mutta joka maassahan ihmisiä voi huonosti mutta joka paikassa ei yhteiskunta tarjoa apua.
Se mitä apu on, millaset on perheen tarpeet ja ongelmat on aika juttukohtasia.
Joskus lapsia kuolee, ja yleensä se on perhe joka tappaa. Miten tällänen yllättää?
Kertokaa nyt miten perheitä pitää auttaa? Ei se koskaan kelpaa tai ole riittävää.
3
Eikö jossain uutisessa sanottu ettei siinä lapsessa näkynyt merkkejä taposta?
Jos ihminen kuolee niin voi se kuolla vaikka sydänkohtaukseen tai verisuoni katkeaa päässä. Lapsiakin kuolee muuten kuin onnettomuuksissa tai tapettuina.
3
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/ruumiinavaus-vahvisti-4-vuotias-ruot…