Te jotka saitte lopulta tytön usean pojan jälkeen - kaipaatteko vielä lisää tyttöjä??
Itsellä on 3 poikaa ja tyttö, ja on vähän ristiriitainen olo.
Tavallaan tekisi vielä mieli älyttömästi yhtä tyttöä lisää (joo, tiedän toki hyvin, ettei niitä noin vaan valita, mutta nyt tiedän ainakin pieniä kotikonsteja millä siihen voi vähän yrittää vaikuttaa, jotka toimi viimeksikin. Toki hyväksyn senkin että poika tulee.)
Ja toisaalta, meillä on jo 4 lasta! Ja ikääkin alkaa kohta olla, ei ole kuin pari vuotta 4-kymppiin, eli kauhean montaa vuotta ei voi enää asian kanssa jähkätä.
Mutta tilanne työn ja rahan kannalta sellainen juuri nyt, ettei oikein ole mahdollista ihan heti alkaa lapsentekopuuhiin.
Ja en ole ihan varma, haluaisinko/kaipaanko enää sitä koko "rumbaa". Onhan raskaana ihan kiva olla ja pienet vauvat on ihania, meillä on ollut "helppoja" vauvoja, mutta silti... on se aika rasitus jo omalle kropallekin. 4 synnytystä takana, niistä jollain tapaa suht ok selvitty, vieläkö uskaltautua samaan.
Mutta sitten taas... jotenkin tuo että tyttö jäisi ainoaksi tytöksi, jotenkin pelkään sälyttäväni liikaa vastuuta ja toiveita hänen varaan. Tilanne olisi ehkä normaalimpi ja tasapainoisempi, jos perheessä olisi useampi tyttö. Ja olisi meillä siihen rahallisesti varmaan mahdollisuus jos nyt ensin tekisin töitä 1-2 vuotta taas, ja tilaakin olisi, ja vanhimmat lapsetkin alkaa jossain vaiheessa jo varmaan muuttaa pois.
Onko muilla ollut tällaisia ajatuksia, mikä on ollut ratkaisunne?
Kommentit (3)
Meille syntyi kahden pojan jälkeen aivan ihana pieni tyttö, mutta jos saisimme vielä neljännenkin lapsen, niin toivoisin ehkä salaa kuitenkin poikaa.
Jotenkin pojat eivät ole aivan niin mustasukkaisia toisilleen kuin tämä meidän tyttö ja alan olla muutenkin täynnä vaaleanpunaista väriä, Barbeja, Hevosia ja Hello Kittyjä...
Sehän on ihan sinun ja miehesi valinta sälytättekö ainoan tyttönne päälle liikaa vastuuta ja toiveita. Teillähän on jo kolme poikaakin, eikö siinä ole tarpeeksi vastuun jakajia?