2- luokkalaisen iltapäivät yksin
Kuinka pitkään mielestänne ok? Olenko syystä huolissaan kun tutun tokalla oleva tyttö on iltapäivästä iltaan asti yksin?
Äiti ei vastaa aina puhelimeen, lapsi laittanut tekstarin "äiti missä sä oot?" kun kello varttia vaille kahdeksan illalla.. Tiedän, kun lapsi näytti minulle tämän kyseisen viestin ja kertoi asiasta ollessaan viikonloppuna hoidossa.
Ilmeisesti on useinkin tällaista, ainakin näin lapsi sanoo. Muuta todistetta ei ole asiasta kuin tuo yksi txt minkä näytti, mutta siis en usko että oisi vaan lapsen omia juttuja. Jättääkö ihmiset yleensäkin tuon ikäisiä keskenään yksin kotiin koko illaksi? Tuon ikäisellähän koulupäivät loppuu jo yhden-kahden aikaan, tulee aika monta tuntia yksin jos kahdeksaltakaan ei ole muita kotona..
Kommentit (15)
Varmasti osaakin! Sitähän sanoinkin, kai. Mutta kun asiasta on tuo tekstiviestien vaihto, minkä lapsi näytti, niin tuskin ihan päästään koko juttua heitti..
Mutta kysymykseeni et vastannut? Onko se ihan ok, että tuon ikäinen on iltapäivät/illat yksin?
Etkä sinä tiedä onko kyse monista iltapäivistä, vaan vain tuosta yhdestä.
Omat lapseni eivät ole koskaan iltapäiviä yksin. Helsingissä tokaluokkalaisetkin kun pääsevät halutessaan ip-kerhoon.
2, jolla on eskarilainen ja 3-luokkalainen
Totta, ei ole tuosta kuin sen lapsen sana. Vanhenpansa on kyllä sellainen, että uskon tarinan olevan totta.
Ehkä odottelen vielä(kin), mutta harkitsen lastensuojeluilmoituksen tekoa. Eikös sen voi tehdä täysin nimettömänä?
Tässä on siis muutakin taustalla kuin tuo, mikä on häiritsevää. Olen pari kertaa käynyt lapsen kotona ja koti on kuin kaatopaikka, kaikki vaatteet ympäri lattioita. Lisäksi viime vuonna, lapsella ei ollut marraskuussa pakkasella muuta päällysvaatetta kuin ohuen ohut kesätakki.
Odotan nyt jos tulee vielä jotain, harkitsen sitten sitä ilmoituksen tekoa.
aikaa, kun se on heidän mielestä laillista. Ei se lapselle kyllä kivaa ole, se on varma.
Oma 2 luokkalainen ei varmaan pimeään aikaa suostuisi, uskaltaisi olla minuuttiakaan yksin, mutta iltapäivällä menee muutama tunti. Tosin siitäkin ajasta isoveli (9v) seurana osan aikaa. Monet tuon ikäiset pelkää vielä kauheasti kaikkea, vaikkeivat sitä heti sano.
Tiedän useamman lapsen kaverin, jolla ei ole sisaruksia ja kotiin tulee aikuinen, aikuisia, alkuillasta vasta töiden takia. On ne vähän ressukoita.
ap:n tapaus ei taida olla pitkän työpvän takia yksin, vaan ihan muuta. Ei kiva, eikä helppo juttu. Kai voit soittaa jonnekin ja tiedustella asiasta, eikai ne heti lasta huostaanota??
Yli-innokas naapurin besserwisser.
Eikö voi lähestyä ihmistä ihmisenä sen sijaan, että alkaa heti ilmoitella?
Oma tokaluokkalaiseni kärsii selvästi jo kolmesta tunnista ja pyrinkin järjestämään päivät aina siten, ettei hänen juuri tarvitsisi yksin olla. Todellakin tekisin ls-ilmoituksen, jos epäilisin lapsen jäävän yksin koko illaksi! Eihän se saa edes ruokaa itse tehtyä, läksyt pitäisi vahtia, ehkä jotain joskus harrastaakin. Aika pelottavaa touhua, jos ei saa äitiä edes kiinni...
Ilmoitusta lastensuojeluun, he paneutuu asiaan.
Voihan olla, että ovat jotenkin menneet ristiin, ja äiti on ollut vaikkapa vanhempainillassa kahdeksan aikoihin.
Yhden tekstarin todistusarvo on vähäinen - eihän ole tietoa, ovatko tyttö ja äiti esim. tavanneet koulupäivän ja iltakahdeksan välillä.
Jos ei äidin selitys ole uskottava, on ls-ilmoitus paikallaan.
Jos äiti on kuitenkin ollut lapsensa kanssa koulun jälkeen niin eihän siinä ole kuin muutama hassu tunti.
Puhelimeen voi olla vastaamatta esimerkiksi lääkärillä, sairaalassa tms.
Tälle kyseiselle ihmiselle en voi mennä sanomaan mitään, olen jo aiemmin saanut hirveät riidat aikaan sanomalla mm. rikkinäisistä kengistä ja repusta, sekä siitä puuttuvasta talvivaatetuksesta. Lapsi puhuu minulle ja hoitoon tuodaan(ja otankin mielelläni). Olen itse ostanut lapselle uusia vaatteita, joita useinkaan ei sitten enää näy kun lapsi niissä lähtee. Seuraavalla kerralla on sitten taas liian pieniä/rikkinäisiä vaatteita kun tulee.
Ei siis aina ole huonosti puettu, mutta joskus. Tuo talvivaatetuksen puuttuminen sai minut hermostumaan ja silloin asiasta sanoin. Ostin lapselle toppavaatteet kun mitään ei tapahtunut. Tämän jälkeen meni pari päivää ja lapsen äiti oli ostanut lapselle uudet toppavaatteet ja kuulemma kieltänyt pitämästä niitä minun ostamiani.
Pääsevät usein puoliltapäivin koulusta ja itse ehdin kotiin klo 18. Tehkää vaan ls-ilmoitus, vaan tuskin siitä mitään seuraa, koska töissä on vanhempien käytävä. Lapsi osaa lämmittää itse ruoan, niin kuin toivottavasti muutkin tuonikäiset. Mielellään on yksin ollut aina kotona eikä kyllä pelkää pimeätäkään.
Ai siksikö kun miettii pitäiskö olla huolissaan tästä lapsesta vai ei? Niin tietty, maailmahan oiskin paljon parempi paikka kun kukaan ei välittäisi mitä tutuille ihmisille käy tai millaisissa oloissa elää..
En ole ihan pelkkä naapurin täti, en nyt tarkentanut sukulaisuus-suhdettani sen kummemmin. Mutta siis ilmeisesti kaikki ovat sitä mieltä, että tämä on ihan ok? Asia selvä.
sen nyt arvasi.
Olet sisko, käly tai anoppi tai sitten olet kypsymätön lapsen mummo.
Ymmärrän kyllä huolen, mutta näissä tapauksissa olisi aina kamalan mielenkiintoista ja tärkeää kuulla sen vastapuolenkin versio.
Minä ainakaan en lähde täällä syyttelemään ketään, kun olen kuullut vain toisen version. Niin monesti näissä on kyse naapurin tai muun sivusta seuraajan omista olettamuksista, kun ei tiedä todellista tilannetta.
jos sattuu joku sopivan höntti empaattinen aikuinen kohdalle.