Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Huolissaan ystävän vauvahaaveista

Vierailija
01.09.2011 |

Hän kertoi minulle harkitsevansa lapsentekoa uuden poikaystävänsä kanssa.



Eihän siinä mitään...mutta: tällä ystävälläni on monia fyysisiä sekä psyykkisiä sairauksia. Käyttää tosi paljon alkoholia, ei hoida itseään jne.



On lievästi kehitysvammainen, eikä kykene täysin huolehtimaan itsestäänkään. (Äiti auttaa monissa asioissa)



Älkääkä nyt vaan saarnatko että kaikilla on oikeus lapseen, toki haluaisin sen onnen myös tälle ystävälleni, mutta TIEDÄN, että ennemmin tai myöhemmin lapsi otetaan huostaan tms. ja joutuu kärsimään :(



Siis, miten puhua "järkeä" tälle ystävälle?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
01.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta tosi hyvä olisi, jos kuitenkin yrittäisit. En ymmärrä miksi muka kaikilla on tai edes pitäisi olla oikeus lisääntyä, jos ei ole edellytyksiä vanhemmuuteen. Kalliiksi tulevat muille ja eniten käy sääliksi lapsiparkoja, joilla ei sitten paljon oikeuksia tunnukaan olevan.



Veljeni on osittain samanlainen ja kuulostelen koko ajan, ettei vaan ala vauvahaaveita tulla. Hänelle aion tositilanteessa perustella vedoten hänen "heikkoihin kohtiinsa", kuten hänellä raha, jota haluaa käyttää täysin ja vain itseensä ja myös hoitovelvollisuuteen kaikkina vuorokaudenaikoina ja päivinä, joihin tiedän hänen olevan kykenemätön ja haluton. Hänellä on nyt samantyyppinen tyttöystävä ja en tiedä mikä siellä on meininki, joten tuon jatkuvasti heidän läsnäollessaan esille käytännön asioita kuten haalarin hinta, 24/7 vastuu, huonosti nukuttu yö ja että on vaikea päästä omiin menoihin.



Tärkeäähän olisi, ettei saa aikaan mitään kapinaa "teenpäs, kun kerran sanot, etten pärjää". Onko tuttavappirissä ketään hänenlaistaan, jolla olisi tosi huonosti menneet asiat lapsen synnyttyä? Olisiko äidin mielipiteestä apua, jos äitikin hänelle puhuisi?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kaksi kahdeksan