Mitä häpesit kun olit lapsi?
Kommentit (43)
Sitä risua häpesin yli kaiken. Sainkin siitä persiilleni useankin kerran :(
Minua hävetti, kun meitä oli niin monta lasta. En tiedä miksi. Eikä meillä edes ollut varsinainen suurperhe. No, kun kaikilla muilla oli vaan 1 tai 2 lasta perheessä, melkeen. ja me olimme siis erilaisia.
l
Omalla luokallani 70-luvulla, 80-luvulla, oli vaan pari muuta lasta, joiden perheessä oli enemmän kuin 1 tai 2 lasta. Melkeen kaikilla oli pieni perhe.
varsinkin kesällä kun retkottivat alasti auringossa pihassa niin hävetti kun kaverit ja kiusaajat kulki ohi ja näki. Sisälle en edes uskaltanut ketää viedä kun aina pelotti että jompikumpi tai molemmat on alasti.
asua omakotitalossa kun melkein kaikki muut luokalta asui kerrostaloasunnossa. Jouduinkin oikein urakalla kiusatuksi, syyksi tiesin että minulla luultiin olevan rikkaat vanhemmat ja unelmaelämä.
Totuus: Isä narsistinen hyväksikäyttäjäluonne ja äiti mt-ongelmainen ja pahasti alkoholi- ja lääkeriippuvainen. Tätä häpesin myös.
Ihania ihmisiä, ei sinänsä tyhmiä jne, mutta mä tiesin ja ymmärsin ja olin kiinnostunut maailman asioista enemmän jo 10-vuotiaana. Juttelin sitten niistä muiden aikuisten kanssa, kun äiti ja isä oli ihan "aijaa, en ole kuullutkaan..."
Siskon kanssa oltiin samassa huoneessa eikä muutenkaan mitenkään tilava asunto. Hävetti tosi paljon kun kaikki kaverit asuivat omakotitalossa ja heillä oli oma huone.
Minä muistan hävenneeni itseäni useasti. Ja edelleen kärsin samasta ongelmasta.
hävetä mitään. oli alkoholismia ja meitä oli monta lasta, huonot vaatteet yms. en vaan osannut hävetä.
Häpesin perheeni köyhyyttä, huonoja vaatteita, resuja urheiluvälineitä ja omaa erikoista nimeäni.
ei siihen mitään syytä ollut, mutta koulukiusattuna niin vaan kävi.
isän alkoholin käyttöä ja siitä johtuvaa räikeää kielenkäyttöä,äidin uskottomuutta siitä kärsin eniten.
Ja häpesin, kun mutsi tuli esityksiin ja juhliin kännissä, jos tuli. Häpesin, kun meillä ramppas poliisit, kun isäpuoli hakkas mutsia. Häpesin meidän kotia, tupakantumppeja, viinan hajua, tiskejä.
häpeän vieläkin, täytti mun synnyttyä 39v. Kavereille sanoin aina, etten muista minkä ikäinen isäni on.
vanhempani olivat 37-vuotiaita kun synnyin
Vanhempiani, kotiamme, autoamme, jne.
suurta perhettämme, köyhyyttämme tai siis sitä, että oli aika vähän rahaa, fyysisen kurituksen käyttämistä kasvatuksessa.
eli luokkalaisteni mielestä olin "ryssä", huora ja hienostelija. Vaikka en ulkoisesti poikennut mitenkään muista, paitsi siinä että kevätjuhlaan en todellakaan mennyt verkkareissa ja teneriffa t-paidassa.
Pienessä kylässä olin ainoa, jonka isä oli julkijuoppo.
hän oli 33-vuotias saadessaan minut. Kaikkien kavereiden äidit olivat kuitenkin nuorempia ja häpesin sitä, että äitini on vanhempi. Tälle ollaan naureskeltu myöhemmin äitini kanssa...
Minua hävetti, kun meitä oli niin monta lasta. En tiedä miksi. Eikä meillä edes ollut varsinainen suurperhe. No, kun kaikilla muilla oli vaan 1 tai 2 lasta perheessä, melkeen. ja me olimme siis erilaisia.