Voiko rinnoista tulla maitoa, vaikka ei ole raskaana?
puristin nänniä (älkää kysykö miksi :)) ja siltä tuli pari pisaraa maitoa tai mitä lie.
On mulla raskaana ollessa tullut tolleen pisaroita, mutta olen ollut jo pitkällä raskaana.
Mulla loppui menkat vasta pari päivää sitten ja lapsen imetyksestäkin on jo reilusti yli vuosi aikaa. Mitä ihmettä???
Kommentit (3)
Kannattaa mennä lääkäriin ja testuttaa prolaktiiniarvo. On myös muita mahdollisuuksia, kuten aivokasvain. En pelottele, mutta ota selvää. Itsellaäni loppui maidon outo erittyminen, kun poistatin hormonikierukan.
ainakin vaihdevuosiin asti. On ihan normaalia että sieltä saa tiristettyä tipan tai kaksi, mutta jos alkaa enemmälti valumaan, on syytä eipäillä jotain kasvainta tai hormoonihäiriötä.
Minulla oli edellisestä raskaudesta jo neljä vuotta, kun edelleen tuli puristaesa tippa valkoista/kellertävää nestettä.
voi tulla myös satunnaisesti todella pitkänkin tauon jälkeen. Mun äidiltä tuli jonkinverran silloin kun mä sain ekan vauvan (siis 21 vuoden tauko).