millaisia ominaisuuksia hyvässä repussa pitäisi olla?
mitä ekaluokkalaisen vanhemmat eivät tajua katsoa etukäteen?
Kommentit (16)
Pehmustetu olkaimet ja selkäosa.
Lapsemme toivoi kännykkäkoteloa olkaimeen.
Tukeva nostokahva.
Mielellään hihnat, joilla saa kiinni uuman ympärille.
samoin istuvuus selässä, sekä pehmusteet, ettei kirjat töki selkään.
Miettikää myös, että tuleeko repulle käyttöä matkoilla tai kuljettaako repussa jotain harrastukseen liittyvää tavaraa vai onko se pelkästään koulukirjoille. Se vaikuttaa tilan tarpeeseen siihenkin, että millaisia taskuja on.
Vetoketjujen olisi hyvä olla metallisia ja tukevia, ei mitään vaatevetoketjuja.
Ja säätövara hihnoissa!
nyt kun sanoitte, tuo vetskarijuttu on ihan totta, mutta en olisi itse sitä muistanut.
Kirjat ja kamat painaa.
Olisi hyvä, jos reppu itsessään olisi kevyt.
edessä sellainen lukitus, vedenpitävä, kunnollinen vetskari.
pieni (verkkotasku) sateenvarjolle. Sateenvarjo hyvä pitää pois itse repusta kirjojen ym. seasta.
saa nyt uuden ja saman merkkisen kun lukio alkaa, mä otan vanhan repun itselleni treenirepuksi.
Vetoketjulla on takuu ja reput kestää vuosia, mun lapsi ei halunnut (eikä olisi saanutkaan) joka vuosi uutta reppua.
ekaluokalle nk. halpisrepun ja sitä käytti ekan vuoden. Nyt vahingosta viisastuneena ostin kunnon laturepun.
Omat huomioni tuon halpisrepun puutteista, jotka halusin tähän uuteen:
pieniä taskuja muutama pitää olla
kännykälle oma paikka
tukevat ja pehmeät kantohihnat
avaimille oma klipisinsä, mielelläään helposti irrotettava
yksi isompi sivutasku, johon mahtuu jumppavaatteet tai lenkkarit
kestävä kangas ja vedenpitävä
kunnon vetoketju.
Ei eka-tokaluokkalainen tarvitse mahdottoman suurta. Nk. kerhoreppu nimellä myytävä on usein sopiva ekaluokkalaiselle. Istuu selkään paremmin ja ei ole suurempi kuin kantajansa.
Heijastin on hyvä olla. Taskuja ei tarvita kovin montaa, niitäkin on ussein pienillä liikaa.
t. neljästä kokemusta äitinä ja paljon useammasta opena.
Vanhempainillassa sanottiin nimen omaan että täytyy katsoa, että reppu on kyllin iso. Repussa kulkee mukana hiukan yli A4-kokoinen "reissuvihko"-kansio eli sellaisella voi mitata sopivan koon. Sitä oikein painottivat.
hyviä pieniä reppuja. Hintaa tietysti on enemmän kuin markettikamalla, mutta menee sitten vuosikausia vaikka eväsreppuna retkellä tms. Repun pitää olla kunnolla pehmustettu, oikean kokoinen ja mielellään rinta- ja vyötäröremmillinen.
Itse ostin viime syksynä tytölle liian pienen repun, ja sinne mahtui kyllä kirjat, mutta liikuntavaatteet ei sitten enää mahtuneetkaan. Nyt sitten pakko ostaa uusi tänä syksynä.
-Repun tulee istua mahdollisimman hyvin selkään. Reppu on aika hyödytön jos toinen olkaimista valuu koko ajan tai painaa ikävästi.
-Taskuja pitää olla sopivasti muttei liikaa, muuten kaikki tavarat on joko jossain niissä sadasta pikkutaskusta tai sitten hujan hajan siellä yhdessä.
-Repun vetoketju ei saa avautua liian pitkälle. Monta kertaa on tullut nähtyä, kun se vetoketju pettääkin kesken tunnin ja koko reppu on yhtenä mattona lattialla. Tavarat tietty hujan hajan lattialla. Tähän auttaa oikeasti se, ettei reppu avaudu alas asti vaan, että vetoketjun ja pohjan välillä on kymmenisen senttiä kangasta.