Naapurinpoika uhkasi veitsellä, mitä tehdä?
Tästä on jo pari viikkoa aikaa, aloin vasta nyt miettiä että olisiko pitänyt tehdä jotain.
Asumme kerrostalossa ja tyttäreni 5 v leikki pihalla parvekkeemme alla kaverinsa (5v) kanssa joka asuu samassa talossa,he tekivät hiekka-vesi-mössöä.
Siihen tuli toisen rapun poika 7 v ja lapsille tuli riitaa, siis poika alkoi ärsyttämään ja haukkumaan tyttöjä ja potkaisi tyttöäni. Nämä suuttuivat ja heittivät poikaa mutavellillä. En tiedä osuiko.
Poika juoksi kotiinsa ja huusi: VITTU MÄ HAEN VEITSEN JA LEIKKAAN TEIDÄN MAHAT AUKI!!!!!
Kuulin sen ja käskin tytöt heti sisään. Nyt ollaan vain vältelty sitä poikaa.
Mitä te tekisitte?
Kommentit (14)
Voisit kyllä keskustella pojan äidin kanssa. Kerro, että lapset riitelivät pihalla.
Pojan kielenkäyttöön voit tuskin puuttua.
Säikähdin sitä jotenkin, naapuritkin kuuli sen ja tyttöni kaverin isä. Naapurin vanhat ukotkin on kysynyt multa että kuulivatko oikein mitä se poika huusi.
Asia pitkittyi mm. kun meille syntyi juuri vauva. Tiedän pojan äidin mutta en tiedä miten sanoisin hänelle asiasta. Olemme vain vältelleet, kävelemme ohi emmekä moikkaa jne.
pyöräyttämässä tukkapäästä moista hirviötä. Aivan kammottava pentu. Suosittelen kyllä lastensuojeluun ilmoittamaan. Ei normaali 7 vuotias tuollaisia puhu. Vanhemmat luultavasti vähän välittävät kun tuollaista pentu päästelee suustaan ja kiusaa toisia.
eivät myöskään heittele kuravelliä toisten päälle. Ilmoitus lastensuojeluun!
muttei enää 7-vuotias. Toisaalta en usko meidän lasten heittelevän kuravelliäkään kenenkään päälle, ainakaan jos aikuinen on kuuloetäisyydellä. Miten paljon aikuisia siinä seisoskeli eikä kukaan mennyt estämään kauhukakaroita, jotka heittelevät kuraa toisen päälle?
muttei enää 7-vuotias. Toisaalta en usko meidän lasten heittelevän kuravelliäkään kenenkään päälle, ainakaan jos aikuinen on kuuloetäisyydellä. Miten paljon aikuisia siinä seisoskeli eikä kukaan mennyt estämään kauhukakaroita, jotka heittelevät kuraa toisen päälle?
Öööö, no ehkä sen takia, että se poika POTKAISI tyttöä/tyttöjä.
Mä ainakin opetan lapsilleni, että puolustautua saa ja pitääkin, jos joku käy päälle. Kuravellillä heittely kuulostaa just semmoselta mitä 5v vois tehdä puolustautuessaan, eri asia olisi, jos olisi mäjäyttänyt nyrkillä päin näköä poikaa.
Sillä on epäilemättä ongelmia suuttumuksen ilmaisussa ja varmaan sosiaaliset taidotkin aika heikot, jos pitää kahta vuotta nuorempien kanssa riidellä, mutta tuskin se tappaja on. Jos äitinsä on mukava järkevä ihminen, kerro hänelle, tosin varmaan hän pojan ongelmat jo tietääkin.
Mun oma lapseni on 8-vuotiaana uhannut ampua luokkakaverin ilmakiväärillä. Siitä seurasi kyllä psykologin tapaaminen, mutta ei meitä kukaan lastensuojeluun passittanut. Poikakin ymmärsi kerrasta että tuommoisilla ei saa uhkailla vaikka kuinka suututtaisi.
tapahtumasta on jo yli kome viikkoa (tapahtui kesäkuussa), joten ei sille nyt enää voi mitään tehdä. Jonkun aikuisen, joka oli paikalla ja todisti tapahtuman, olisi pitänyt puuttua asiaan silloin kun se tapahtui. Ilmeisesti ap, hänen lapsensa kaverin isä ja jotkut muut aikuiset naapurit, jotka ap mainitsi, eivät pitäneet asiaa silloin puuttumisen arvoisena.
kun olisin ulkona seuraavan kerran, ja se poika olisi siellä äitinsä kanssa ja poika lähestyisi meitä, sanoisin että moikka Jaakko mutta menepäs muualle leikkimään, Maija ei saa enää leikkiä sun kanssa kun uhkasit Maijaa puukolla. Sen äiti kuulisi siinä samalla.
"Jaakko" potki hiekkaa muita lapsia kohti ja nämä heittivät häntä hiekkavellillä. Hän sanoi hakevansa kotoa puukon, hänellä ei avauksen mukaan ollut puukkoa kädessä jolla olisi uhkaillut muita.
Jos tarkkoja ollaan. En vähättele tapahtumaa, mutta ei sitä kannata suurennellakaan.
yksi aiempi ("Niin tai näin")
kun olisin ulkona seuraavan kerran, ja se poika olisi siellä äitinsä kanssa ja poika lähestyisi meitä, sanoisin että moikka Jaakko mutta menepäs muualle leikkimään, Maija ei saa enää leikkiä sun kanssa kun uhkasit Maijaa puukolla. Sen äiti kuulisi siinä samalla.
Olisin jatkanut leikkejä normaaliin tapaan, ja odotellut mitä poika oikein meinaa. Jos olisi tullut veitsen kanssa pihalle, niin tytöt sivuun ja olisin huutanut apua muilta pojan kiinniottamisessa ja katsonut ettei poika voi vahingoitta tyttöjä.
Jos poika ei olisi tullut ulos, sanoisin äidille asiasta kun hänet seuraavan kerran näkisin.
En välttelisi poikaa. Seuraisin vaan erittäin tarkasti hänen käytöstään. Enkä jättäisi tytärtäni missään nimessä yksin ulos.
Jos poika vielä uhkailee, niin lastensuojeluviranomaisiin.
Tuo asia olisi pitänyt selvittää heti silloin, minkä takia asiaa on pitkitetty näin kauan?