Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Eiiih! Vauvojen t-paita 5v pojalle...

Vierailija
20.07.2011 |

Tänään aamulla se sitten tapahtui...

Ensimmäistä kertaa poika alkoi ämpyillä vaatetuksen vauvamaisuudesta.

Ei meinannut kelvata leijonakuvioinen paita kun oli vissiin liian babymainen printti.

Nyyh. Hän on jo iso poika, kohta lentää pesästä, hankkii perheen ja minusta tulee mummo...

No ehkä nyt ei ihan vielä, mutta kai se on tehtävä ensimmäistä kertaa inventaario vaatekaappiin poikaa kuunnellen. Tähän mennessä on kaikki kelvannut tai ainakin ollut ihmeen pieni reaktio siihen jos lempipaidat ovat pesussa.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
20.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

3,5v poika vaati, että tukka ajetaan koneella, niinkun isälläkin. Ei kelvannut enää pienen pojan tukan siistiminen saksilla.

Vierailija
2/7 |
20.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä eskarilaispojillakin on vielä paljon eläinkuvioita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
20.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos se oli vaan nähnyt samanlaisen paidan jollain pienemmällä Kyllä eskarilaispojillakin on vielä paljon eläinkuvioita.


Laitoin samanlaisen paidan alle 2v pikkusiskolleenkin.

Yleensä heillä on samanlaiset paidat tarhassa ja poika haluaakin samistella.

t: ap

Vierailija
4/7 |
20.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

No, onhan hän toki lähes "mies", joten pitäähän hänen tahtoaan noudattaa...



Oletteko kaikki poikien äidit ap:n kaltaisia? Olette syvässä suossa, jos annatte lapsen päättää vaatteensa jo 5-vuotiaana. Päiväkodissa riittää kavereita, jotka ovat valmiita päättämään puolestanne, mitkä vaatteet ovat sopivia ja mitkä eivät. Tähänkö lähdette mukaan?

Vierailija
5/7 |
20.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

No, onhan hän toki lähes "mies", joten pitäähän hänen tahtoaan noudattaa... Oletteko kaikki poikien äidit ap:n kaltaisia? Olette syvässä suossa, jos annatte lapsen päättää vaatteensa jo 5-vuotiaana. Päiväkodissa riittää kavereita, jotka ovat valmiita päättämään puolestanne, mitkä vaatteet ovat sopivia ja mitkä eivät. Tähänkö lähdette mukaan?


Poika laittoi sen paidan päällensä, vaikka suuttuikin asiasta.

t: ap

Vierailija
6/7 |
20.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ton ikäisellä lapsella ole oikeutta päättää omista vaatteistaan? Voi jessus.



Meillä käydään vaatekaupassa yhdessä, ja lapset (5v ja 6v) saavat valita vaatteensa itse. Kerron, että täytyy löytää esim. kahdet farkut, kaksi paitaa ja yksi neule.



Aamuisin lapset valitsevat itse vaatteet päälleen, ja jos lempparipaita on pesussa, niin sitten laitetaan joku muu.



Minä huolehdin siitä, että heillä on erilaisissa tilaisuuksissa asianmukaiset vaatteet päällä: Juhlissa juhlavaatteet, ulkovaatteet aina sään mukaiset ja puhdasta, ehjää ja oikeankokoista vaatetta yllä.



Ihme tyranneja olette, kun ei lapsi saa itse kaapista päättää minkälaisen paidan pukee aamulla päälleen... :O Kysehän on SISÄvaatteista, joilla ollaan kotona, tarhassa, kyläpaikoissa ym. Mitä väliä em. tilanteissa / paikoissa paidan kuvalla tms. on vanhemmalle, kunhan paita on puhdas ja ehjä sekä sopivan kokoinen???

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
20.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos on samanlainen paita kun taaperolla!



En ymmärrä yhtä ystävääni, hänellä on jo koulun aloittava poika ja 2 v. tyttö. Heilläkin usein samanlaiset kuosit vaatteissa, kaikkia eläinpaitoja ym. Koululaista luultavasti tullaan kiusaamaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän kaksi