Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsi 10kk eikä vieläkään ole menkat alkaneet!

Vierailija
17.07.2011 |

Miten kauan teillä muilla on mennyt synnytyksen jälkeen että kierto palannut normaaliksi? Tuntuu että on jo ihme turvotuksia ja välillä koskee vähän mutta ei kuitenkaan tapahdu mitään. Kummallista. Imetän kyllä 3-5 tunnin välein edelleen. se varmaan vaikuttaa aika paljon.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
17.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikä menkat ole alkaneet... Imetän vielä pari-kolme kertaa/vrk.

Vierailija
2/8 |
17.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä täysimetys siihen asti. Imetän yhä päivisinkin, lapsi kans 10kk, mut en ehkä ihan noin usein. Mut nauti nyt hyvä ihminen menkkattomuudesta!Mut nauti nyt hyvä ihminen menkkattomuudesta!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
17.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jonka kuukautiset ovat alkaneet 10kk iässä (sama ihminen joka synnytti maailman nuorimpana äitinä 5-vuotiaana). Yleensä kuukautiset eivät siis ala vielä tuossa iässä vaan vasta muiden murrosiän muutosten myötä varhaisteini- tai teini-iässä. Kuukautisten alkamisikä on todella yksilöllinen, toisilla kuukautiset alkavat 9-vuotiaina ja toisilla vasta 16-vuotiaina. Suurimmalla osalla kuitenkin 11-13 vuotiaina. Odottele siis rauhassa, nauti lapsesi vauva-iästä ja lapsuudesta äläkä murehdi kuukautisia vielä ainakaan 10 vuoteen.

Vierailija
4/8 |
17.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ole tyytyväinen vain. Kyllä ne sieltä tulee vielä.



Ekan jälkeen meni 1v 2kk ennen ensimmäisiä menkkoja. Tän tokan jälkeen meni 10 kk. Kumpaakin imetin/imetän päälle vuoden.

Vierailija
5/8 |
17.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Imetin vuoden ateriarytmin mukaisesti ja kerran yölläkin. Kakkonen sai alkunsa esikoisen ollessa 16 kk ja sitä ennen ehti olla yhdet menkat.



Kakkosen ollessa 7kk asennettiin kierukka, imetin 12kk ja menkkoja ei edelleenkään yli 2v kakkosen syntymän jälkeen ole. Helppoa.

Vierailija
6/8 |
17.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä täysimetys siihen asti. Kierto 26pv. Imetän yhä päivisinkin, lapsi kans 10kk, mut en ehkä ihan noin usein. Mut nauti nyt hyvä ihminen menkkattomuudesta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
17.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

menkat alkoi tasan 3 viikkoa imetyksen lopettamisesta. Synnytyksestä oli kulunut silloin melkein 16 kuukautta.



Nyt toisen lapsen kohdalla ei ole menkkoja näkynyt, vaikka synnytyksestä on kohta vuosi. Varmaan kierto palautuu taas vasta sitten, kun lopetan imettämisen kokonaan.



Vierailija
8/8 |
17.07.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ennenkuin menkat alkaneet. Imettänyt olen 10kk-1v.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi seitsemän yhdeksän