Miten aiot viettää juhannusta?
Kommentit (31)
Mikä lie voima vetää meitä tänäkin vuonna sinne. Vaikka juhannus on pahin ajankohta mökkeillä hyttysten vuoksi. Sääennusta tälle vuodelle +13 astetta ja sadetta...
Grillaillaan, nautitaan yöttömästä yöstä ja saunotaan rantasaunassa kera juhannusvastojen.
Näin ollut jo vuosia ja aina yhtä mukavaa.
Grillataan hyvää ruokaa, pelataan ulkopelejä (mölkky, kroketti..) saunotaan..
Illalla lasten nukkumaan mennessä otetaan muutama lasi viiniä ja pidetään tuli ulkogrillissä (=meidän juhannuskokko):) Karkottaa samalla itikat..
Minä istun kotona kaksi päivää vetämässä päätäni täyteen.
Minä istun kotona kaksi päivää vetämässä päätäni täyteen.
vetämässä pään täyteen??!
Saa edes joskus olla ihan yksin =D Vaikka sitten olisikin humalassa.
lähdemme (äiti ja kaksi alakouluikäistä lasta) torstaina ja takaisin tulemme aikaisintaan sunnuntaina - jos hyvä keli niin olemme pitempään. Vieraaksi saamme pari ystäväperhettä, he lähtevät joka tapauksessa sunnuntaina pois.
Ohjelmassa siis perinteinen perhejuhannus: hyvää ruokaa, pihapelejä, lukemista, makoilua, saunomista, uimista, yhdessäoloa.
Juhannuksen kunniaksi kohotetaan shampanjamaljat ja ruuan kanssa juodaan lasilliset viiniä. Myöhemmin illalla istuskellaan aikuisten kesken terassilla ja saatamme korkata toisen shampanjapullon (5 aikuista siis). Kukaan ei ole humalassa, me kaikki olemme juhlineet tarpeeksi aikoinaan opiskeluaikana :)
Kukahan idiootti viettää töissä juhannuksen? Siinä kannattais jo hankkia elämän hankkimista.
odottelemalla supistuksia.
Täällä samoissa merkeissä. Tsemppiä!
Oikein odotan, eka juhanus varmaan kymmeneen vuoteen kun ollaan kotona.
ystävämme. Grillaillaan, saunotaan, pelataan muksujen kanssa mölkkyä ym.
lapset mukana. Kaveriperhe tulee kylään, lapsia heilläkin.
kanssa mökillä, niinkuin aina. Saunomista, uimista, syömistä. Lapset kaikilla mukana.
ystäväperhe tulee meille, on mukavaa kun lapsilla on seuraa toisistaan ja aikuisilla myös :-) käydään veneilemässä, jos sää sallii, ja pelaillaan pihapelejä lasten kanssa, saunotaan ja grillataan, ihan perinteisesti.
Kukahan idiootti viettää töissä juhannuksen? Siinä kannattais jo hankkia elämän hankkimista.
Olitko ihan tosissasi tuon kommenttisi kanssa? Jos olit, niin mietipä hetki.
sairaanhoitajat, lääkärit, taksikuskit... Näin muutamia mainitakseni. Onhan se hyvä, että jotkut huolehtii suomalaisista, kun he vetävät päänsä täyteen.
Että sellaisia idiootteja...
Kannattaisi sinun harkita aivojen hankkimista. Mutta taitaa olla jo myöhäistä.
Kukahan idiootti viettää töissä juhannuksen? Siinä kannattais jo hankkia elämän hankkimista.
ja tänne tulee tuttavia ja sukulaisia.