Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

viimesen puolen vuoden tulojen mukaan äitiysrahaa saaneet?

Vierailija
16.06.2011 |

Täytyykö tulojen olla vähintään 20% paremmat viimeisen puolen vuoden aikana kuin vuoden 2009 tulot haettaessa äitiyspäiärahaa? Minulla jää muutaman satasen alle tuon 20%, joten onko mitään mahkuja saada silti viimeisen puolen vuoden tulojen mukaan äitiysrahaa?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
16.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

saattaa hyvinkin mennä läpi..

Eivät varmaan rupea laskeman niitä pennilleen..

Vierailija
2/8 |
16.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siksi siinä juuri on se raja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
16.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anna niiden Kelassa laskea, ja tuo viimeisen 6kk mukaan meni ainakin mulla niin, että se laskettiin äitiysloman alusta taaksepäin.. eli sain lopullista päätöstä odotella todella pitkään. Eikä minun palkkalaput kelvanneet vaan halusivat vielä työnantajan selvityksen paljonko ovat maksaneet palkkoja kyseiseltä aikaväliltä.



Mutta kannatti hoitaa paperisota. Hyvin pärjätään. Eikä todellakaan kannata ottaa edellisen mukaan, jos on se alle 3v. kotona. Jos olet väliin ollut työelämässä ja palkka noussut, niin ilman muuta 6 kk mukaan. Silloin on se etu, että verotus mihin yleensä verrataan on mammaraha/hoitovapaa vuotta (pienet tulot), ja silloin yleensä saa tulojen mukaan uudet äitiyspäivärahat. Jos siis kerkeää tuon puoli vuotta töitä tehdä raskauksien välissä.

Vierailija
4/8 |
16.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tasan 20% ei vielä riitä.

Vierailija
5/8 |
16.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

en ollut ihan varma, en jaksanut laskea niin tarkkaan. Laitoin vain hakemuksen menemään. Sain isot rahat :) Eihän se mitään maksa kokeilla.

Vierailija
6/8 |
16.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä pitää olla 20 % MUTTA niillä on jotkut vähän omat laskutapansa, tuloista tehdään jotain vähennyksiä, ja voi olla että ne on erit vuodelle 2009 ja tälle vuodelle, joten kokeile. Meet vaiks tulotositteiden kanssa konttoriin, tai lähetät ne ja pyydät ratkaisemaan.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
16.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja Kela tosiaan laskee sen ihan pennilleen, onhan niillä oma lehmä ojassa.

Vierailija
8/8 |
16.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja itse asiassa 20 % ei ihan edes riitä, koska tuloista tehdään tietyt vähennykset. Toisaalta niihin tulee myös joku indeksikorotus, eli on aika vaikea laskea itse, paljonko tarkalleen tarvitset, mutta jos jää alle 20 %:n, varmaa on, että menee edellisen valmistuneen verotuksen eikä tuon 6 kk säännön mukaan :(

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi seitsemän