miten voi osa-aikaiseen siivoojan kesätyöpaikkaan
olla rekryfirman mukaan tullut 70 hakemusta? Luulin, että tuo sentään olisi irronnut, kun huono palkka ja huonot työajat, niin tuskin olisi ketään muuta kiinnostanut. Eikä ollut edes pk-seudulla.
Kommentit (4)
mutta ei ole minään vuonna irronnut paikkaa opiskeleville lapsilleni, vaikka olisivat valmiita kesäisinkin mihin tahansa työaikoihin ja -paikkoihin.
ettei avoimia työpaikkoja ole oikeasti kaikille halukkaille. Ettei siivoamaankaan aina pääse.
ja mikä tahansa on parempi kuin ei mikään :(
Mä olen suuressa firmassa töissä ja meillä on lähes jatkuvasti kirjanpitäjän paikkoja auki. Sisään pääsee ne, joilla on alhaisin palkkapyyntö. Eli ei haitta vaikka ei olisi työkokemusta, jos on merkonomi tai tradenomi ja palkkapyyntö max 2000 e/kk niin saa paikan. KTM saa samasta työstä 2200 e/kk.
Hakijoita on älyttömästi. Pahinta tässä on se, että vanhat konkarit, jotka oikeasti osaa hommat käyttää aikansa siihen, että yrittää saada kokemattomien työt sujumaan. Ja jos kehtaa valittaa uusien tulokkaiden olemattomasta ammattitaidosta pomo huutaa että "ovi on tuolla, saa lähteä jos ei kelpaa". Mutta jollain se on itsensä elätettävä ja kun täällä keskisessä Suomessa ei työpaikkoja ole juurikaan tarjolla. Mun työpaikka on niitä suurimpia työnantajia ja ei tää mitään luksusta ole..
PK-seudulla tuota ei varmasti olisi käynytkään, koska avoimia paikkoja on kohtuullisesti.