mikä olisi eettisesti paras leikkele leivälle?
Olen miettinyt että mikä olisi paras leikkele leivälle, broileri olisi terveellistä mutta en halua tukea sellaista tehotuotantoa, olisiko kalkkuna eettisesti parempaa? Meidän lähikaupassa ei ainakaan ole mitään luomuleikkeleitä, en sitten tiedä onko isommissa kaupoissa... Kiitos jos jollain on tietoa tai mielipiteitä =)
Kommentit (10)
Jos tahtoo ehdottomasti lihaa, niin sitten nautaeläimiä. Siipikarjaa ei ainakaan missään tapauksessa, eikä kyllä sikaakaan kovin mielellään. Niin karmeissa oloissa joutuvat elämään!
kaikki siipikarjatuotanto on sitä samaa jaskaa kuin broilerituotantokin. Eikä se kinkku ole paljon paempaa. Naudanliha hieman. Poronliha ehkä eläinsuojelullisesti on parasta.
Mut sitten on lisäksi vielä tämä ekologisuusasia. Kaikki lihantuotanto on epäekologista, se syö moninkertaisesti enemmän energiaa ja aiheuttaa ilmastonmuutosta kasviksiin verrattuna. Tämä noin kategorisesti, myös kasvihuonetuotantoon verrattuna. Kasvihuonetuotantoa parempia ja ekologisempia ovat etelässä kasvaneet tomaatit jne, joiden tänne kuljettaminen vie vähemmän energiaa kuin kasvihuonekasvatus täällä. Kumpaakin näitä vaihtoehtoja parempi on kuitenki nvielä jonkin sellaisen kasvin käyttäminen, joka oikeasti kasvaa täällä lähellä: porkkanan, herneen, lantun, jne. Herneestä ja härkäpavuista saa hyvää hummusta, jossa on proteiiniakin.
Ihanaa ap, että mietit tällaisia. Tosiaan, jos lihaa on välttämättä saatava, niin isoimmilla eläimillä on parhaimmat oltavat, noin kärjistetysti. Eipä naudatkaan mitään erityisen villiä ja vapaata elämää vietä, mutta verrattuna sikojen tehotuotantoon kuitenkin ehkä astetta parempi elämä. Broilerintuotanto tosiaan on täysin brutaalia meininkiä, hienoa että tiedostat.
Kalkkunantuotanto taas ei paljon eroa broilerintuotannosta, sillä ei kyllä puhdasta omaatuntoa osta.
Tietysti paras vaihtoehto olisi käyttää leikkeleitä yleensäkin mahdollisimman vähän ja panostaa toisenlaisiin leivän päällisiin; tee itse maukkaita levitteitä ja kokeile erilaisia kasviksia ja juustoja leivän päälle; valkohomejuusto + rypäle, aurinkokuivattu tomaatti + rucola, tomaatti + basilika + mozzarella, keitetty kananmuna... Luomuna tietysti! :)
Itämeren merilevää. Puhdistaa Itämerta, ekologinen, ei kuljetuskustannuksia, ei kärsinyt kukaan, ei päästön päästöä. Et voi kutsua itseäsi vihreäksi megavegaaniksi, ennenkuin popsit pääasiassa tätä.
Se on niille hevosillekin eettisesti parasta, jos päätyisivät mahdollisimman pian meetwurstiin
Ihanaa ap, että mietit tällaisia. Tosiaan, jos lihaa on välttämättä saatava, niin isoimmilla eläimillä on parhaimmat oltavat, noin kärjistetysti. Eipä naudatkaan mitään erityisen villiä ja vapaata elämää vietä, mutta verrattuna sikojen tehotuotantoon kuitenkin ehkä astetta parempi elämä. Broilerintuotanto tosiaan on täysin brutaalia meininkiä, hienoa että tiedostat. Kalkkunantuotanto taas ei paljon eroa broilerintuotannosta, sillä ei kyllä puhdasta omaatuntoa osta. Tietysti paras vaihtoehto olisi käyttää leikkeleitä yleensäkin mahdollisimman vähän ja panostaa toisenlaisiin leivän päällisiin; tee itse maukkaita levitteitä ja kokeile erilaisia kasviksia ja juustoja leivän päälle; valkohomejuusto + rypäle, aurinkokuivattu tomaatti + rucola, tomaatti + basilika + mozzarella, keitetty kananmuna... Luomuna tietysti! :)
paremmin hoidettu kuin broilerin? Eikös ne häkeissään muni ne kanat? Entä maidon tuotanto, onko maitokarjalla jotenkin paremmat oltavat kuin lihakarjalla?
vastauksista! Itse en leikkeleitä juuri koskaan syökään mutta miehen pitää kuulemma saada leikkelettä leivälle =) Täytyy siis ostaa kai sitä naudanlihaa sitten ja unohtaa kalkkunat =)
-ap
Tietysti paras vaihtoehto olisi käyttää leikkeleitä yleensäkin mahdollisimman vähän ja panostaa toisenlaisiin leivän päällisiin; tee itse maukkaita levitteitä ja kokeile erilaisia kasviksia ja juustoja leivän päälle; valkohomejuusto + rypäle, aurinkokuivattu tomaatti + rucola, tomaatti + basilika + mozzarella, keitetty kananmuna... Luomuna tietysti! :)
Onko munantuotanto paremmin hoidettu kuin broilerin? Eikös ne häkeissään muni ne kanat? Entä maidon tuotanto, onko maitokarjalla jotenkin paremmat oltavat kuin lihakarjalla?
Luomumunaa on saatavilla joka paikassa ja niiden kanojen elämä on paljon mukavampaa kuin häkkikanojen tai broilerien, luomubroileria taas ei saa juuri mistään.
Vahva maku ja tyydyttää lihanhimon, jos mies lihaa kaipaa.
Lihapitoisuus pieni ja taatusti raaka-aineista, jotka olisivat muuten menneet roskikseen.