millainen rooli isäpuolella on perheessänne
siis jos tällaista teillä on? Minkäikäisiä lapsia perheeseenne kuuluu ja miten voin auttaa isäpuolta ja lapsiani suhteen luomisessa vai auttaako aika?
Kommentit (3)
11v (minun poikani) ja 2v4kk (yhteinen poika), kolmas tulossa kahden viikon sisällä.
Meillä alku oli loistava : ) TIetysti molemmat yritti aivan hulluna, jotta perheellämme ja lapsilla olisi hyvä olla.
Nyt miehelläni tilanne, ettei näe omia lapsiaan juuri (kaikenlaista huoltajuuskiistaa ja ilkeilyä exältä). Tämä vaikuttanut hänen suhteeseensa minun lapsiini. Ymmärrän sen hyvin. Voisin itse vastaavassa tilanteessa olla hyvinkin katkera. Mutta tietysti toivon, että mieheni palaisi entiseen ja hänellä riittäisi enempi energiat myös meihin.
Lapsia kaksi, iältään 5v. ja 11 kk. Nuorin on siis miehen ja minun yhteinen.
Sanoisin, että aika auttaa. Anna lasten ja miehen luoda keskenään suhteensa, kyllä siitä urilleen menee arjen myötä.
Olen kauhean huono neuvomaan, kun meillä mies otti pojan samantien "siipiensä alle". Kovin lapsirakas ihminen kun on. Minä en asioihin puuttunut mitenkään, vaan annoin miehen toimia kuten parhaaksi näki.Olihan se aluksi vähän takeltelua kun ei mieskään tainnut oikein tietää, uskaltaako esim. komentaa jne.