Kesähäitä viettävät! pliis, keksikää jotain muuta kuin
ikuiset pönötyshäät, joissa pidetään "hauskoja" puheita, joille kaikki nauravat vaivaantuneesti, ikityhmä morsiamen ryöstö, jossa sulhanen kerää taas rahaa jollain typerällä tavalla, kuivakka tunnelma ym.... Keksikää jotain persoonallista ja värikästä!
Kommentit (41)
keksiä jotain muuta, kuin iänikuisia "hauskoja" juttuja! tehkää ideariihi, jossa heittelette UUSIA ideoita!
esim, Dannyn ja Armin Tahdon olla sulle hyvin hellä...
ja kaverit voi jatkaa tilaisuuten sopivilla kappaleilla (eli joku valitsee ne etukäteen)
ja lähteä sitten kotiin, jos kerran on noin vaikeaa. Mitä sillä on väliä, jos ohjelmat on iänikuisen tylsiä? Ota itse kivempi asenne, niin sulla on siellä kivempaa.
kauheata veisua"tahdon oikeesti olla sinun..."
miten nuorillakin ihmisillä voi olla tosi pönötyshäät???
inhokki! ja joku humppabändi sitten vielä sinne soittamaan "eppuja, dingoa ja joku kiva rokki väliin... ymym.." uuh.
uusiutukaa!!!
Kun kerran ne vanhat ei kelpaa niin oletan, että jotain muuta on teillä mielessä?
t. "pönötyshäitä" järkkäävä kesäkaaso
puheita ei kummankaan sukulaiset yhtään välitä edes pitää niin ei siellä varmaan kuulla yhtäkään puhetta. Me varmaan ekana syödään ja aletaan samalla juomaan... sit pari pakollista häävalssia ja sit dj laittaa musat kaakkoon :) en tiiä mitä muuta siinä tarvii :O)
miks tommonen "kerran elämässä" -juhla ei saa olla semmonen ku juhlakalut haluaa?
Minusta se on kiva siksi, että se on jokaiselle morsiamelle ainutlaatuinen juttu. Meille vieraille toki ties mones kerta. Mutta hei, nää ihmiset menee ekaa kertaa naimisiin ja kyllä heillä on oikeus kokea nää jutut samalla tavalla kuin niillä, jotka meni 10 vuotta sitten naimisiin.
Häissäkin heille pitää olla vaihtelevaa virikettä, muuten eivät jaksa vaivautua ystäviensä ja sukulaisten häihin paikalle, ellei ole taattu, että joka häissä on erilaista ja innovatiivista ohjelmaa, että vieraat viihtyy.
tämähän se vasta hienolta kuulostaa! :D:D:D
puheita ei kummankaan sukulaiset yhtään välitä edes pitää niin ei siellä varmaan kuulla yhtäkään puhetta. Me varmaan ekana syödään ja aletaan samalla juomaan... sit pari pakollista häävalssia ja sit dj laittaa musat kaakkoon :) en tiiä mitä muuta siinä tarvii :O)
Olenpas onnekas. Meidän suvussa ja ystäväpiirissä on niin mukavaa porukkaa, että häissä viihdytään ihan jo sen seuran ansiosta. Vielä en ole ollut häissä joissa olisi tylsää morsiamen ryöstön tai jonkun muun PERINNEleikin vuoksi.
Tämä tulee aina mieleen, kun luen näitä hääketjuja.
eli ensin vihkiminen kirkossa sen jälkeen juhlapaikalla jossa paljon hyvää ruokaa ja juomaa ja yksi ainut lyhyt puhe. Sitten sen jälkeen muutamat tanssit ja sitten vaan oleskelua ja juttelua. Ei leikkejä. Sitten hieman myöhemmin taksit noutavat meidät ja siis vieraat jä lähdemme kohti keskustaa ja sieltä olemme varanneet radat hohtokeilausta varten ja tämän jälkeen meidät noutaa vuokrattu ratikka sellainen ihana vanha jossa on verhot ja matot lattioissa hallin edestä ja sillä ajelemme niin kauan kuin hyvittaa. Ratikassa on sii juomaa ja pientä syötävää ja musiikkia sekä karaoke mahdollisuus...
mutta meidän häissä oli ruoka, valokuvaus, kahvit ja sen jälkeen mun isän järjestämä pieni show josta en tiennyt ja samalla tuotiin alkoholit esille. Sitten soitti junttibändi mutta kenenkään ei ollut pakko kuunnella vaan monet istui pihalla. Oli saunomismahdollisuus, sanoivat keskellä yötä, lapsilla oli trampoliinit, leikkitelineet, kiikut, oma leikkihuone jne ihan siinä samassa pihassa. Kun bändi lopetti, pistettiin omat levyt soimaan, tanssattiin, naurettiin ja juhlittiin aamuviiteen, parhaimmat aamuseitsemään. Paikalla pysty yöpymään ja suurin osa yöpyi, aamusta saivat vielä monipuolisen, valmiin aamupalan ja sai olla iltapäivään asti. Kyllä mun mielestä vieraatkin viihtyi tosi hyvin.
A) jatkot on baarissa, ei kakkuja eikä häätansseja. Konkreettisesti siirrytään suoraan kirkosta ryyppää baariin.
B) Oikeat teemahäät esim. ritarit ja prinsessat. Tai Tarzan ja Jane.Vieraiden on PAKKO pukeutua teemaan sopivasti, sit illan mittaan on kaikkea teemaan liittyvää tehtävää. Esimerkiksi prinssi ja prinsessa teemassa illalla on ritareiden taistelut ja miekkailua. Prinsessojen pelastaminen esteradan takaa (esim. flowpark tai koskenlasku)
C) urheilullisille morsiusparille sopivaa ohjelmaa on esim. kalliolta laskeutuminen valjaiden kanssa vihkipaikalle (elikkä seremonia suoritetaan metsässä tai meren rannalla) tai sit toisin päin; vieraiden tulee kavuta esim. kallion päälle juhlapaikalle. Juhlat jatkuu luonnossa missä on laavussa hengailua ja makkaranpaistoa.
D) Alastomat häät, kaikki nakuna.. paitsi pappi joka ei Suomessa siihen suostu. Näihin häihin ei ainakaan osallistu niitä tylsijä valittajia. Hääkarkkien tilalla vois olla kortsuja :D
E) Seremonian jälkeen siirrytään värikuulasotaan jossa taistelevat molempien suvut ja kaverit vastakkain. Siitä sitten saunaan ja jatkoille.
Ja jos ap edes ajattelee ettei kukaan halua järjestää tollasia juhlia niin oot kyl itte sit kaavoihin kangistunut! :)
A) jatkot on baarissa, ei kakkuja eikä häätansseja. Konkreettisesti siirrytään suoraan kirkosta ryyppää baariin. B) Oikeat teemahäät esim. ritarit ja prinsessat. Tai Tarzan ja Jane.Vieraiden on PAKKO pukeutua teemaan sopivasti, sit illan mittaan on kaikkea teemaan liittyvää tehtävää. Esimerkiksi prinssi ja prinsessa teemassa illalla on ritareiden taistelut ja miekkailua. Prinsessojen pelastaminen esteradan takaa (esim. flowpark tai koskenlasku) C) urheilullisille morsiusparille sopivaa ohjelmaa on esim. kalliolta laskeutuminen valjaiden kanssa vihkipaikalle (elikkä seremonia suoritetaan metsässä tai meren rannalla) tai sit toisin päin; vieraiden tulee kavuta esim. kallion päälle juhlapaikalle. Juhlat jatkuu luonnossa missä on laavussa hengailua ja makkaranpaistoa. D) Alastomat häät, kaikki nakuna.. paitsi pappi joka ei Suomessa siihen suostu. Näihin häihin ei ainakaan osallistu niitä tylsijä valittajia. Hääkarkkien tilalla vois olla kortsuja :D E) Seremonian jälkeen siirrytään värikuulasotaan jossa taistelevat molempien suvut ja kaverit vastakkain. Siitä sitten saunaan ja jatkoille. Ja jos ap edes ajattelee ettei kukaan halua järjestää tollasia juhlia niin oot kyl itte sit kaavoihin kangistunut! :)
Ja ap:lta sekä muilta odottelen edelleen niitä ehdotuksia!!
Häissäkin heille pitää olla vaihtelevaa virikettä, muuten eivät jaksa vaivautua ystäviensä ja sukulaisten häihin paikalle, ellei ole taattu, että joka häissä on erilaista ja innovatiivista ohjelmaa, että vieraat viihtyy.
virikelapsista tullut virikeaikuisia, noloa, ettei yksiä juhlia kestä :D
leikkikö tuolileikkiä, tai sitä typerää kuukausileikkiä, joskus ovat jopa yhdistäneet nämä kaksi typerää leikkiä, yök.
Älkää enään myöskään kerro sitä tarinaa suomeksi ja viroksi, vanha.
Morsiamen/anopin,sulhasen/boolimaljan ryöstöt on niin nähtyjä.