Tiedättekö, estääkö alhainen verenpaine verenluovutuksen?
En ole vuosikausiin käynyt luovuttamassa verta ja nyt haluaisin taas mennä. Minulla on kuitenkin viime vuosina käynyt verenpaine tosi alhaiseksi, nyt kesäkuumilla taas niin, että silmissä pimenee kun kyykystä nousee ylös.
Kysyn taas ensin täältä ennen kuin kysyn oikeasta veripalvelun osoitteesta! : )
Kommentit (5)
nykyisestä otettaisiin 10 prosenttia pois!
Minulla ei muuten muistaakseni ole ollut tuollaisia kylmänhorkkia kuin sinulla, mutta sellaisia oli kyllä raskauksien alkupäivinä!
ap
Kiinnostaisi tietää onko alhaisella verenpaineella vaikutusta..
mutta mulla on itsellä alhainen verenpaine ja on joka kerta vähintään heikottanut tai olen pyörtynyt luovutuksen yhteydessä. On silti päästetty luovuttamaan.
Hb on ratkaiseva otetaanko luovuttamaan. Mutta mielellään kuulevat alhaisesta verenpaineesta etukäteen, koska riski huonolle ololle on isompi. Eli helpommin alkaa huipata.
lomakkeessa kysyttiin verenpainetta ja minä sanoin, että raskausaikoina se on ollut alhainen. Hän tarkisti, ettei ole yleensä. Eli ehkä se sitten estää jotain...?