Prepaid vai tavallinen liittymä lapselle?
Millainen liittymä kannattaisi tulevalle ekaluokkalaiselle hommata? Prepaid vai "tavallinen".
Puhelin olisi lähinnä varmuuden vuoksi jos lapsi joskus on yksin kotona ja tulee jotain asiaa. Toki isovanhemmillekin voisi joskus soitella omasta kännykästä. Kännykkä kulkisi repussa mukana myös koulussa (monilla on ollut jo eskarissa).
Prepaid on ollut mielessä. Onko sillä jotain huonoja puolia?
Kommentit (7)
Saunalahti halvempi kuin muut. Vaikka itse liittymän ostohinnassa ei paljon eroja, sitten puheluhinnoissa onkin jopa puolet.
ja siinä esto soittaa ulkomaalaisiin ja "maksullisiin" numeroihin. Lisäksi saldoraja mutta se aika korkea eli ei täyty käytännössä koskaan. Lisäksi vaikka saldoraja täyttyisi pystyisi puhelimella soittaamaan äidin kännykkänumeroon. Olemme laskeneet että jos joku muu käyttäisi puhelinta ei hän ehtisi tehdä päivässäkään kallista laskua estosta johtuen. Otimme tavallisen liittymän jotta lapsen ei tarvitse vaihtaa numeroa, kun luultavasti joskus koka tapauksessa haluasi luopua prepaidista.
sai prepaidin, ajateltiin että jos/kun hukkuu ei kukaan tee järjetöntä laskua.
Muksu ite ei voi tehdä järjetöntä laskua.
ja tsadam, sitten oltiinkin viikko ilman saldoa! Ihan pepusta. Vaihdoin tavalliseen. Saldoraja käytössä ja tarvittavat estot ja hyvin on toiminut.
en pelkää sitä, että lapsi tekisi isoa laskua, mutta voi kyllä onnistua hävittämään puhelimen. eipä sitten ole suljettavaa liittymää (eikä kukaan ehdi tehdä siihen laskua).
Meillä tuli kans hankintaan liittymä lapselle. Poikamme on vasta 7-vuotias, mutta koulua varten oli hyvä hankkia puhelinliittymä.
Täältä sain ihan hyvät ohjeet puhelinliittymän hankintaan lapselle: https://helppohinta.fi/puhelinliittyma-lapselle/
Ladattiin myös jäljitysohjelma puhelimeen, että jannu löytyy tarvittaessa nopeasti. On puhelimesta hyötyäkin lapselle!
molemmilla lapsilla. lapset ekalla ja tokalla ja tuo pre paid on huoleton liittymä. meillä pienempi on pariin kertaan pudottanut puhelimen taskusta ja pre paidin kanssa ei tarvitse pelätä, että joku tekee hirveän laskun.
huonoja puolia en ole liittymästä löytänyt. saldoa joutuu ehkä seuraamaan hivenen tarkemmin kuin laskuliittymässä mutta laskuliittymään verrattuna pre paid on ehdoton. ei tule yllättäviä laskuja.