Koiran pennun vastustuskyvystä kysymys
Meille on tulossa koiran pentu kuukauden päästä ja olen lukenut kaikki mahdolliset oppaat. Mistään ei kyllä selviä yhtä asiaa. Koira ei ole ensimmäiseni, joten tiedän, että heti pitäisi sosialistaa. Ensimmäisen koiran (synt.2000) kohdalla kuskattiin mukana kaikki mahdolliset sukulaiset ja varmasti rokotettujen koirien luo, jotta sosialistuu. Julkisille paikoille vietiin, kun rokotukset oli kunnossa. Toisen koiran kohdalla oli suositukset muuttuneet, että 3kk ikään asti emon vasta-aineet suojaavat ja sitten pentu saakin jo ensimmäiset rokotukset. Tätä koiraa siis kuskattiin kaikki kissan ristiäiset ja koiratapahtumat jo ihan ensimmäisestä viikosta lähtien.
Osaako joku sanoa miten suositukset ovat nyt? Tuo toinen koirani täyttää nimittäin jo syksyllä 9-vuotta.
Kommentit (3)
että kysäisen kasvattajaltakin. Kysyin täältä, kun täällä nyt satuin roikkumaan, jos vaikka paikalla olisi asiasta jotain tietäviä.
ap :)
on tarttuvien tautien riski todella pieni, ellei ole juuri jotain epidemiaa menossa joten pentua uskaltaa kyllä sosiaalistaa.
Tai eläinlääkäriltä? Meillekin on tulossa piakkoin pentu, sama ajatus on käynyt omassakin mielessä. Nyt täytyy kai alkaa oikein surffata asiaa, kun alkoi mietityttää..