180.000e asuntolainaa. Kuinka pitkä laina-aika pitäisi olla
Kommentit (14)
saako niin pitkällä laina-ajalla, että tulee noin pienet lyhennykset?
jos alkuvaiheessa korot on korkealla, menee huomattavasti kauemmin kuin jos ne nousevat vasta loppuvaiheessa.
Katso lainalaskurista eri vaihtoehtoja.
lainamäärä 180 000
vuosikorko 2,5
laina-aika 20 vuotta
tasaerälaina
lyhennys 910 euroa
kannattanee varautua vähän korkeampiinkin korkoihin.
lyhennys olisi 1187 euroa.
Tossa ekassa laskelmassa taisi korko olla vain 2%
lainanne sidotte ja millaisen marginaalin saatte.
12 kk euribor on nyt noin 2 ja siihen marginaali päälle, eli 3 5 korkoon on hyvä varautua. Ja 20 vuoden lainan aikana korot tulee ihan varmasti nousemaan, joten pelivaraa kannattaa laskea.
Onko tuo 5% lähellä todellista korkoa? Kiitos vaivannäöstä :) ap
oleellinen kysymys onkin, missä vaiheessa ja mitä ne muiden vaiheiden korot on. Kato kun lainan korkohan vaihtuu sen mukaan mihin olet sen sitonut joko kerran kuussa, kerran puoless avuodessa tai kerran vuodessa. Kiinteää korkoakaan ei yleensä saa noin pitkäksi ajaksi.
mutt akyllä 5% laskelma kannattaa ottaa ihan tosissaan. Varmuuden vuoksi noin pitkällä laina-ajalla kannattaa tehdä myös 7%laskelma.
että kuukausilyhennys olisi n. 900e/kk?
eli 180 000€/900€=200
eli laina-aika on 200kk eli 16,6 vuotta.
Jos taas tarkoitit että kuukausierä olisi 900€, sisältäen siis lyhennykse+korot+muut kulut, niin silloin kannattaa käyttää jotain netin lainalaskuria. Korkoprosentiksi voit laittaa tällähetkellä noin 3%.
lainamäärä 180 000 vuosikorko 2,5 laina-aika 20 vuotta tasaerälaina lyhennys 910 euroa kannattanee varautua vähän korkeampiinkin korkoihin.
12kk:n euribor on tänään 2,08% ja siihen marginaali niin kyllä silloin 3% tuntumaan mennään.
2,5% korko on tällä hetkellä ihan liian alhainen.
ennen kuin otat lainan! Muuten lainalaskurit ovat hyvä apu.
Kiitos vaivannäöstä :) ap
niin ilman muuta kannattaa ottaa viitekoroksi 3 kk euribor. Se nousee nytkin samaa tahtia kuin 12 kk, mutta on selvästi alempi. VIimeisen 10 vuoden ajalla 3 kk korko on ollut aivan ylivoimaisen edullinen.
Tosin sitä pitää vähän seurata ja jos tilanne muuttuu, vaihtaa muuhun korkoon. Vaihto kannattaa neuvotella ilmaiseksi lainasopimukseen.
Käytännössä nyt 3 kk korolla ja tiukalla asenteella pääsee vielä hyvin lähelle 2% kokonaiskorkoa. Toki talutta ei voi rakentaa sen varaan, että korko pysyy tuossa lukemassa, vaan se 5 % pitää testata.
Sinäsnä jostain 10 vuoden päästä olevasta eio kannata stressata, koska silloin pääomakin on jo pienempi ja koron muutoksen vaikutus samalla pienempi. Ensimäiset muutama vuosi ovat kriittisimmät.
Toki niitä 7% korkoja voi ajatella, mut oletettavasti ennenkuin korot ovat 7%:ssa niin sun pääomakin on pudonnut reilusti. 20v on niin pitkä aika, että siinä ehtii tapahtua kaikenlaista, mut seuraavat 2-3 vuotta, jos ajattelet pystyväsi maksamaan mahdollisesti enemmänkin lyhennystä, niin sit selviät.
Tai jos olet joskus saamassa esim. perintöä, niin sitäkin voi vähän laskeskella ittellensä (pankithan ei sitä huomioi), et lyhentää sit joskus vähän enemmän lainaa, ni laina-aikakin sit lyhenee.
Niillä on iso ero.