Kurarukkasten vedepitävyys
Toimiiko teillä kurarukkaset 100 %? Mikä merkki? Meillä Rukan (vanhat, mutta vähän käytetyt) ja joka päivä on alla olevat sormikkaat ihan märät. Tänään vein hoitoon vuorittomat goretex-rukkaset kurarukkasten alle laitettaviksi, saa nähdä, toimiiko paremmin.
Lapsi saa toki läträtä sydämensä kyllyydestä ja kyllähän ne hanskat kuivuvat, lähinnä vaan mietin jos on lapsellakin ikävä olo ja kylmä märissään.
Kommentit (10)
Itsellä oli lapsena kura-aikana lapaset ja siinä päällä paksuhkostasta kumista tehdyt päälirukkaset. Niistä ei mennyt läpi mikään ja ne kestivät lapselta toiselle.
Itsellä oli lapsena kura-aikana lapaset ja siinä päällä paksuhkostasta kumista tehdyt päälirukkaset. Niistä ei mennyt läpi mikään ja ne kestivät lapselta toiselle.
Kyllä nuo meidän Rukan kurarukkaset on siis ihan sellaiset kunnon kumiset päälirukkaset. Siksi ihmetyttääkin.
vaan ois reikää niissä? nuppineulanpään kokoisesta reiästäkin menee vesi sisälle.. tai hanskan suusta, jos ui kuralammikossa kainaloita myöten.
Ja ovat siis ihan uudet!
Uskoisin, että vesi menee joko rukkasen suusta sisään tai sitten saumat päästää veden läpi.
Reiman rukkaset toistaiseksi toimineet. Mutta ne kurahanskat olleet siis päiväkodissa vasta muutamana päivänä eli en tiedä onko niitä paljon uitettukaan; joka tapauksessa sisähanska ollut kuiva kotiin tultaessa.
kunnes tajusin etteivät ne pidä vettä. Viimeistään eka pesu ja päästivät vettä sisään. Ja ne haisivat myös todella kamalalle aina parin käyttökerran jälkeen.
muutaman päivän käytön jälkeen ilmeisesti jossain on minireikä, josta vesi menee sisään.
Mitkä hanskat pitäisivät veden? Meillä oli muutama vuosi sitten Prismasta ostetyt waterproof hanskat ja ne pitivät nimensä mukaisesti veden. mutta enää sellaisia en löytänyt.
sanon, että Rukat ei pidä vettä montaa päivää.
Ja maksaakin hirveästi. Teillä on vaan reikä jossain, joten heitä roskiin.
Viimeksi ostin Vapaa Valinnasta Aartolahden fleece-vuoriset kurarukkaset. Ovat olleet käytössä pojalla viime vuoden kevään ja syksyn ja nyt tämän kevään päiväkodissa eli käyttö on kovaa. Ja ainakin eilen oli ihan kuiva vuori ja sormet. Hintakin muistaakseni noin 8 euroa.
kurarukkaset tullut ostettua ja aina päästäneet vettä läpi. Luulis, etät esim. rukka osais valmistaa sellaisia rukkasia ettei parin leikkikerran jälkeen hiekkiksellä, jossa on hienoakin hienompaa hiekkaa, tulis reikiä. Kertakäyttökamaa törkeään hintaan.
Tai siis, jos monella sama kokemus, että nimenomaan Rukka ei pidä vettä.
Pitää kokeilla toista merkkiä.
Varmaan kymmenet kurarukkaset on tullut lapselle ostettua uutena ja aina on melkein heti reikä, yleensä "peukalonhangassa". Taidan kokeilla seuraavaksi tuota Aartolahtea.