Miten toimin 2v lapsen kanssa joka heittelee _tahallaan_ruokaa pöydästä?
Eli lapsi aloittaa joko heti kättelyssä esim pudottamalla lusikan/haarukan lattialle,ensin roikottaa sitä käsi suorana minuun katoen ilmassa ja sitten pudottaa. Taikka ottaa leipäpalan,miettii ja viskasee sen vauhdilla lattialle. En ole osannut tehdä muuta kuin kieltää ja nostaa uudelleen,mutta tekee heti saman uudelleen ja jos ehdin estää kiukustuu. Joskus olen estänyt pari kertaa ja lopulta poistanut kesken ruokailu pöydästä. Tyttö ei ole moksiskaan,lähtee iloisesti leikkimään. Ainut vaan että pitäisi syödäkkin jotain..seuraavan ruuan annan ruoka aikaan.Mitä voisin tehdä? Jäähy ei onnistu vielä tuon ikäisellä,eikä tunnu ymmärtävän että ei saa tiputtaa,joutuu pois pöydästä selityksiä.ymmärtää toki että ei saa tiputtaa mutta ei muuta..
Kommentit (20)
tahtoo siis itse syödä ja osaakin sen melkosen hyvin jo niin olisi hölmöä ottaa takapakkia ja lakaa täysin syöttää?ap
ja ruokaa tulisi nenän alle seuraavan kerran vasta seuraavana ruoka-aikana. lapsi ei kuole nälkään siinä välissä, mutta tuskin tulee enää leikkimään ruokapöytään kun on nälkäkin.
kaksivuotias jo etsii rajoja, joita sinä aikuisena hänelle asetat.meidän perheessä toimittaisiin näin. ei ole kuitenkaan koskaan tarvinnut poistaa ruokapöydästä, sillä pelkkä uhkaus on riittänyt.
jos hänelle selittää mitä teki väärin ja miksi jäähylle joutui ja on itse määrätietoinen. Jos uhkaa jäähyllä niin se on sitten toteutettava, jotta lapsi tietää, että vanhempi on tosissaan, eikä vain uhkaile.
Ei terve lapsi kuole nälkään, vaikka muutama ruokailu jäisikin välistä. Joten jos kikkailee ruokapöydässä, niin ruokailu on ohi.
meillä on 2v. aloittanut jäähyillä istumisen. Jäähyltä pääsee pois heti kun pyytää anteeksi vaikka toistamalla äidin perässsä (sitä se aluksi onkin). Toki ekat kerrat saat viedä aika monta kertaa takaisin, kun luulee et on hauska leikki, mutta ei se ikuisesti leikiksi luulee, kunhan jatkat takaisin viemistä. Mutta sitten lukuisten palauttamisten jälkeen leikki ei ole enää hauska ja papukaija-anteeksi tulee kyllä. Meillä kaksi viikkoa jäähyjen aloittamisen jälkeen pehmolelu joutui jäähylle tytön toimesta, 2v. sanoi et lempipehmo oli hyppinyt sängyllä :D. Sen jälkeen en epäröinyt ymmärtääkö tuon ikäinen jäähyn merkityksen.
ja tee selväksi, että niin käy jos ei käyttäydytä ja seuraava ruoka tulee ruoka-aikaan. Näytä vaikka kellosta, milloin se tapahtuu tai anna muu esimerkki 'kun isä tulee kotiin'.
Lapsi tietää, että nostat haarukan/muut joten kokeilee varmaan miten suhtaudut. Aseta rajat.
kun stoppaan homman alkuunsa.Nostan lusikan takaisin ja totean, että syötän jos häneltä ei itseltä se pelleilemättäonnistu. Ei se ole takapakkia vaan muistutus ;)
tahtoo siis itse syödä ja osaakin sen melkosen hyvin jo niin olisi hölmöä ottaa takapakkia ja lakaa täysin syöttää?ap
siis luuletko, että unohtaa syömisen jalon taidon?
No, se oli vain yksi vinkki, sori.
Se on herkku ja sitä odotetaan kovasti. Jos sotkee ruokapöydässä tahallaan tai heittää jotain lattialle ei saa pastillia. Yleensä toimii tämä keino. Aina ei niin välitä, vaikka ei saisikaan pastillia.
Se on herkku ja sitä odotetaan kovasti. Jos sotkee ruokapöydässä tahallaan tai heittää jotain lattialle ei saa pastillia. Yleensä toimii tämä keino. Aina ei niin välitä, vaikka ei saisikaan pastillia.
voisi sitten mennä hammaspesulle!
Meillä kielletään jos heittää. Jos ei usko niin saa varoituksen. Jos heittely jatkuu siirretään kaiiki lapsen ulottuvilta pois ja ruokaa tarjotaan seuraavan kerran seuraavaan ruoka-aikaan. Mutta ei meillä palkita lasta päästämällä se leikkeihin. Lapsi istuu omalla paikallaan odottamassa, että vanhemmat saa syötyä loppuun.
ensin sanon, että lopeta. Jos ei lopeta, sanon, että kerran vielä teet, niin lähdet pöydästä. Jos vielä häslää, niin se on heido.
Tulee surulliseksi eikä lähde innoissaan leikkeihin. Pyrkii viimeistään hetken kuluttua pöytään takaisin tai kieltäytyy lähtemästä. Sitten syö kunnolla.
Lattialle heitettyä ruokaa en ole koskaan takaisin nostanut, vahingossa tippuneita kyllä.
Ja meillä ruoka jätetään sille paikalle. Syököön sitten yksin kylmänä, jos ei muiden kanssa onnistu. Kieltäydyn myös leikkimästä pojan kanssa, jos ruokailu on mennyt plörinäksi. Tietää sen, että omalla käytöksellään voi vaikuttaa muiden mielialaan. Ja meillä riittää jos muutaman lusikallisen syö ts. sen verran kun haluaa.
Meillä myös poika ollut "jäähyllä" omassa huoneessaan jo vuoden päivät. Tasan tarkkaan tajuaa merkityksen. Osaa jo odottaa jäähyä tai joskus jopa itse menee hetkeksi huoneeseensa rauhoittumaan. Siellä itkee harmi-itkun ja tulee sitten syliin.
varmaan olis ettei syöttäjä hermostu, vaan tekee selväksi tiukasti mutta rauhallisesti, ettei ruokaa heitellä ja ruokapöydässä muutenkin ollaan siivosti (sillä tasolla kun 2v. siihen nyt pystyy) 2-v. ei vielä tajua ajanmääreitä juurikaan, joten tuskin kelloa kannataa näyttää, mutta voi sanoa, että kohta tulee nälkä, kun et syönyt nätisti.
Meillä on luultavasti taistelut vielä edessä, mutta 1v.9kk saa kyllä hirveen hepulin, jos en anna syödä itse silloin kun hän haluaa, jos on liian vaikeaa ruokaa tms. Yleensä auttaa kun annan oman lusikan, niin hän saa sillä syödä ja äiti auttaa toisella.
ja sitä ruokaa sitten kun on seuraava ruoka-aika.
Ei se lapsi nälkään kuole.
Kaksi varoitusta ja sitten pois. Tämä pätee heittelyyn, maidolla sotkemiseen ja ruoalla leikkimiseen. Useimmiten itkee vähän aikaa ja haluaa sitten takaisin syömään. Välillä jää ruokailu väliin ja seuraava on sitten kun muillakin. Muistan aina kehua, kun on syönyt hyvin. Kerran pari viikossa on jälkkäriä, jota saavat jos on syöty hyvin.
Selvästi on alkanut fysiikan lait kiinnostaa! Meillä myös lapsi teki 2-vuotiaana tota. Otti ruokaa käteen, siirsi käden sivulle, varmisti, että nään ja sitten tiputti ruuan. Sen jälkeen katsoi hämmästyneenä perään ja sanoi "oho". Ei se kovin kivaa ollut, mutta kyllä minua silti huvitti.
Tähän tepsi se, että en ollut huomaavinaanikaan. Laitoin syöttötuolin alle ison, vanhan lakanan ja ruokailun jälkeen siivosin. Ei kovin pitkään jaksanut jatkaa touhujaan, kun ei siitä mitään seurannut. Siivosin vasta sitten kun ruokailu oli jo kaikilta ohi.
Jos pyysi lisää ruokaa, en antanut, huomautin, että sinähän tiputat sitä lattialle, etkä syö kuitenkaan. Ei viikkoakaan jaksanut yksinäistä leikkiään jatkaa. Muutenkin lapsi on aika töttöröö, jos esim. menee auttamaan syömisessä, koko ruokailu menee pilalle. Olen huomannut tämän lapsen kohdalla parhaaksi sen, että antaa lapsen itse hoidella asioita, eikä turhaan aiheuta kiukkua ja pahaa mieltä. Oveluudella ja hämäytyksellä asiat sujuvat myös nopeammin
jos et suostu katsomaan etkä lusikan/leivän heittämistä? Siis ihan systemmaattisesti katsot aina muualle silloin, kun lapsi katsoo sinuun ja osoittaa aikeensa heittää jotain lattialle. Heittääkö sen silti lattialle?
Entä jos et nosta lattialta mitään ylös? Jatkat vaan omaa ruokailuasi reagoimatta mitenkään?
Se on herkku ja sitä odotetaan kovasti. Jos sotkee ruokapöydässä tahallaan tai heittää jotain lattialle ei saa pastillia. Yleensä toimii tämä keino. Aina ei niin välitä, vaikka ei saisikaan pastillia.
voisi sitten mennä hammaspesulle!
Tuli vaan mieleen, että hammaspesusta ei saisi tehdä rangaistusta, vaan se on yksi päivittäisistä rutiineista ja ihmisen hoitamista.
Omituisia neuvoja toisilla. Jos lapsi on iloinen ja mielellään lähtee leikkimään, kun poistetaan pöydästä huonon käytöksen takia. Niin miksi tehdä niin? Eihän sillä opeteta lapselle mitään muuta, kun et huonosta käytöksestä palkitaan. Käyttäydyn huonosti pöydässä, niin ei tarvitse istua pöydässä.
Toki pöydästä poistaminen toimii jos lapsi kokee sen rangaistuksena, mutta ei silloin kun sillä palkitaan lapsi, joka ei siinä pöydässä halua istua, vaan leikkii mielummin.
Toinen mitä en ymmärrä on toi hammaspesulla uhkailu. Tai vastaavasti kylvyllä uhkailu. Kun kyllä hammaspesut ja kylvyt on sellaisia perus juttuja, jotka tehdään joka tapauksessa päivittäin. Turha niistä on rangaistusta tehdä, sillä ei saa aikaan muuta kun lapsen jonka kanssa saa vääntää niinkin yksinkertaisesta asiasta, kun päivittäinen hammaspesu.
eli syötä, eipähän voi viskellä mitään.
Pöydästä poisnostaminen ei ehkä toimi noin pienellä vielä, etenkään teillä, kun tyytyväisenä painelee leikkimään.