Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Joku helppo, mutta herkullinen alkuruoka hakusessa!

Vierailija
25.03.2011 |

Pääruokana on kalaa, niin että alkuruokakin saisi mielellään olla jotain vesiperäistä tai sitten ihan vaan vihanneksia, mielellään siis ei lihaa.



Meille on tulossa ulkomaalaisia vieraita, niin että joku vähän suomalaispainotteinen olisi vielä superplussaa. Juttua hankaloittaa se, että me asutaan ulkomailla, eli ihan tavallisiakaan suomalaisia aineksia ei välttämättä ole saatavilla.



Jos joku tietää jonkun hyvän ruokasivuston, otetaan vinkkejä vastaan!



Kiitos avusta mammat!

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
25.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esim. Toast skagen? Tai sit joku hyvä kasvissosekeitto?

Vierailija
2/9 |
25.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

joten vihanneslinjalla mentäis, jos siis et halua lihaa tarjota.



Oisko joku sellainen lautanen, missä olis avokadotahnaa, yrttipaahdettyja leipätikkuja ja juustopaloja (valkohomejuustoa tai paahdettua halloumia) aseteltuna salaatinlehtien ja yrttien päälle? Tai ihan salaattina? Halloumi vaatii enemmä nvaivannäköä kuin valkohomejuusto.



Jos siellä saa mätiä niin sekin toki kävisi ja tekisi ehkä vähän suomalaisemman säväyksen. Myös juuston ja salaatin/avokadonkin kanssa.



Perinteinen suomalainen olisi tietysti kermainen kanttarellikeitto. Katso annoskoko pieneksi jos pääruoka on tuhtia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
25.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

nämä laitat uunivuokaan ja uuniin kunnes vuohenjuusto vähän sulanut. Ihan mahtava alkuruoka!

Vierailija
4/9 |
25.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis tarjoaisitteko te lihaa eturuoaksi? Musta vähän outoa siirtyä lihasta kalaan.



Toi kantarellikeitto olisi ollut herkullista, mutta nyt ei kyllä ole mikään kantarelliaika, niin en sitä viitsi siksi. Tuotoast skagen pitää katsoa, en ole kuullutkaan.



Kiitos! Vielä mielellään lisää ehdotuksia!

Vierailija
5/9 |
25.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo, missä pinjansiemeniä sun muuta kuulostaa herkulliselta, mutta siinä on samoja aineksia kuin pääruoassa, niin en laita siä siksi.



ap

Vierailija
6/9 |
25.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

joko sieniä (muuta kuin herkkusieniä, eli tattia, kanttarellia, torvisientä, korvasientä)



tai leipäjuustoa tai uunijuustoa.



tai poroa (kylmäsavu?)



Ja mätiä tai suolalohta, mut se ehkä on jo vähän norjalaissävytteinen ja tosiaan en itse laittais suolalohta jos pääruoka on kalaa. Ainakaan yksin.



Joten tee sellainen lautanen, missä on näitä maistipaloina. Tai salaatti näistä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
25.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

alkuruoaksi, vaikka savulohirullan, jossa siis täytteenä savulohta, ruohosipulituorejuustoa, tilliä ym.

Vierailija
8/9 |
25.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mites ihan perus tomaatti-mozzarella-basilikasalaatti?

Toimii aina.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
25.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis tarjoaisitteko te lihaa eturuoaksi? Musta vähän outoa siirtyä lihasta kalaan. Toi kantarellikeitto olisi ollut herkullista, mutta nyt ei kyllä ole mikään kantarelliaika, niin en sitä viitsi siksi. Tuotoast skagen pitää katsoa, en ole kuullutkaan. Kiitos! Vielä mielellään lisää ehdotuksia!


TOTTA KAI voi tehdä lihasta alkuruuan. Se on kumminkin erityyppinen, pieni annos kuin pääruoka. Esimerkiksi pippuri-riimiliha on erittäin helppo tehdä valmiiksi pakkaseen, mutta erittäin maistuvaa.

Eli ostat hyvää sisäfilettä, hierot pinnalle merisuolaa ja eri pippureita. Pakastat. Leikkaat kohmeisena ohuita lastuja, panet rucolapedille. Leikkaat päälle parmesan-lastuja ja sekoitat kastikkeen balsamicosta, oliiviöljystä, murskatuista tuoreista timjameista ja sormisuolasta.