IS (Daily Mail): Fukshiman säteilyä kantautuu Eurooppaan.
Kommentit (14)
kuitenkin vielä viikko sitten väittivät, ettei säteliyä VOI kantautua Eurooppaan mitattavissamäärin.
Haittaa tai ei, ammattitaidon puutetta, eivätkä moiset tohtorit kyllä kovin suurta luottamusta nauti silmissäni.
vaikka pahin kauhuskenaario kävisi toteen, eli kaikki reaktorit sulaisivat ja mäsähtäisivät.
Yksikään reaktori ei ole vielä sulanut ja Euroopassa sätelyä. Jep.
No jos säteilyä tulee joku nanomilli, niin se ei kyllä vaikuta yhtään mitään.
Käyttehän te röntgenkuvissakin. Siinä saa säteilyä monisataakertaisesti.
verrattuna Fukusiman aiheuttamaan radoaktiiviseensäteilyyn Euroopassa. Että jep vaan säteilyittenne kanssa.
tyyliin ei se säteily tänne tule, ei tästä rokotuksesta mitään vaaraa ole...
Miksi, oi miksi nuo asiantuntijat valehtelevat, silloin kun ei tiedä ja kukapa tulevaisuutta pystyy ennustamaan eikö olisi parempi jatkonkin kannalta vastata rehellisesti??
No jos säteilyä tulee joku nanomilli, niin se ei kyllä vaikuta yhtään mitään. Käyttehän te röntgenkuvissakin. Siinä saa säteilyä monisataakertaisesti.
en ole eläissäni käynyt röntgenissä.
No jos säteilyä tulee joku nanomilli, niin se ei kyllä vaikuta yhtään mitään. Käyttehän te röntgenkuvissakin. Siinä saa säteilyä monisataakertaisesti.
en ole eläissäni käynyt röntgenissä.
No aika moni muu varmaan on. Ja jos sinulla epäiltäisiin käden murtumaa, niin kieltäydytkö röntgenistä??
on siellä äidit ja isät varmaan huolesta sekaisin. Toi radioaktiivinen jodi nimittäin iskee kaikkein pahiten lasten kilpirauhasiin. Kilpirauhassyövät varmaan lapsilla moninkertaistuvat.
saati sitten näitä odottavia äitejä, sitä ahdistusta mitä tää tilanne aiheuttaa..
nyt tekisi mieli vähän ilkkua tai jälkiviisastella....Eihän se ollut kuin viime viikolla kun rohkenin epäillä "faktoja" tällä palstalla väittäessäni, että säteilyä ei mikään estä kulkeutumasta aivan minne tahansa ja ettemme me täälläkään siltä suojassa ole. Määristä emme vielä tiedä yms. mutta kenellläkään ei ole kristallipalloa, jotta voisi väittää varmaksi, että "ei se nyt tänne tule."
nyt tekisi mieli vähän ilkkua tai jälkiviisastella....Eihän se ollut kuin viime viikolla kun rohkenin epäillä "faktoja" tällä palstalla väittäessäni, että säteilyä ei mikään estä kulkeutumasta aivan minne tahansa ja ettemme me täälläkään siltä suojassa ole. Määristä emme vielä tiedä yms. mutta kenellläkään ei ole kristallipalloa, jotta voisi väittää varmaksi, että "ei se nyt tänne tule."
Ei ilmakehä tunne rajoja. Reilu viikkohan siihen menee, että aineet pääsevät Tyynen meren yli, Amerikan mantereen yli ja Atlantin yli ja sitten Eurooppaan. Mutta määrät ovat mitättömän pieniä, vaikka siellä mitä tapahtuisi. Kuten tuossa joku sanoi, todellinen hätä on Japanissa. Täällä kulkeutumisella on lähinnä akateemista mielenkiintoa: pystytäänkö ylipäätään mittaamaan, onnistutaanko kulkeutuminen ennustamaan oikein.
"Fukushima, tilanne tiistaina 22.3.
Ennusteiden mukaan, ensimmäiset Japanin onnettomuudesta peräisin olevat radioaktiiviset hiukkaset saapuvat Suomeen lähipäivien aikana. Tämän vuoksi STUK on tehostanut ilman radioaktiivisuuden valvontaa. Suomessa mahdollisesti havaittavat radioaktiivisuuspitoisuudet ovat hyvin pieniä, eivätkä aiheuta terveydelle tai ympäristölle mitään haittaa.
Ilman radioaktiivisuusvalvonnassa käytettävä menetelmä on erittäin herkkä ja sen avulla voidaan havaita niinkin pieni kuin 1 mikrobecquerelin pitoisuus yhdessä kuutiossa ilmaa. Aktiivisuuspitoisuus yksi mikrobecquerel kuutiometrissä tarkoittaa keskimäärin yhden radioaktiivisen atomin hajoamista yhdessä kuutiometrissä ilmaa vajaan 12 vuorokauden aikana."
Minun pointtini ei ollut se, että siitä olisi jotain haittaa. Pointti oli siinä, että sanoivat, ettei pahimmassakaan kauhuskenaariossa voisi tulla Suomeen sellaista säteilyä, jota voitaisiin edes mittarein mitata.
Nämä ihmiset ovat alansa ammattilaisia. Vähän sama, kuin lääkäri sanoisi, että ei sinulta kuulu lisälyöntejä, vaikka oikeasti kuuluisikin. Ei niistä ole 99% tapauksisa haittaa. Ongelma olisi siinä, ettei huomaisi niitä = huono lääkäri.
Nyt tänään säteilyä on mitattu Suomessa. Minulle tämä kielii huonosta ammattitaidosta. Tässä tilansteessahan ei ollut mitään syytä peitellä totuutta, koska, kuten edellä moni mainitsi, todellinen hätä on Japanissa, ei täällä. Meille täysin vaaraton tilanne. Mitenköhän paha Japanin tilanne todellisuudessa on, sitä mietin.
Ensimmäiset merkit Japanin onnettomuudesta peräisin olevista radioaktiivisista aineista on havaittu myös Suomessa.
Säteilyturvakeskus (STUK) tiedottaa, että sen Helsingin toimitalon katolla olevasta sekä Rovaniemellä sijaitsevasta ilmankerääjästä on havaittu Japanista peräisin olevia radioaktiivisia hiukkasia.
Kyseessä on jodin isotooppi I-131.
Radioaktiivisen jodin määrät ovat kuitenkin erittäin pieniä - alle millibecquerel kuutiometrissä ilmaa - ja ne voidaan havaita vain laboratoriossa tehdyin tarkoin mittauksin.
Aktiivisuuspitoisuuden pitäisi olla vähintään miljoonakertainen, jotta vastatoimenpiteisiin olisi syytä ryhtyä.
Fukushiman päästöjen odotetaan myöhemmin leviävän koko pohjoisen pallonpuoliskon alueelle ja havaintoja pienistä pitoisuuksista tullaan tekemään muuallakin kuin Suomessa.
STUK on seurannut tehostetusti ulkoilman radioaktiivisuutta Suomessa viime viikosta alkaen.
STUKin ilmankerääjiä on kahdeksalla paikkakunnalla eri puolilla Suomea.
Käytössä olevilla mittausmenetelmällä havaitaan erittäin pienet muutokset säteilytilanteessa.
Kyllä ne vaan pääsikin sitten tänne sakka mitatavvissa määrin, vaikka alkuun sanottiin, ettei millään voi edetä Eurooppaan saakka niin, että säteilyä pystyttäisiin mittaamaan.