Minulla menee aina vihreä ja ruskea sekaisin!
Siis kun puhun vaikka nurmikosta, saatan sanoa että ihanan ruskeaa nurmikkoa.
Näen kyllä että se vihreää mutta jostain syystä todella usein sanon vihreää ruskeaksi.
Samoin sanon ruskeaa vihreäksi.
Näin on ollut jo lapsesta lähtien.
Onko kenelläkään muulla tällaisiä ongelmia?
Muut värit sanon kyllä oikein.
Kommentit (18)
sekä kirjain N ja luku 4. lapsesta saakka myös tämä vika ollut. saatan siis kirjoittaa vitosen sijaan r ja n-kirjaimen sijaan 4.
Kyllä mulla tämä on ollut lapsesta.
Tietty olen oppinut kiinnittämään huomiota puhumiseeni, eli joudun aina keskittymään kun puhun vaikka vihreästä paidasta etten sano sitä ruskeaksi.
Kun ajattelen sanaa ruskea niin minulle tulee aina mieleen vihreä väri ja toisinpäin.
Eikö muilla ole tätä, tai tiedä ketään kellä olisi samanlaista tai edes samantyylistä ongelmaa?
sekä kirjain N ja luku 4. lapsesta saakka myös tämä vika ollut. saatan siis kirjoittaa vitosen sijaan r ja n-kirjaimen sijaan 4.
Eli periaatteessa on samanlainen kuin tämä minun väriongelma.
Ihanaa etten ole yksin tällainen nurinpäin ajattelija :)
t.ap
Sanon usein koivua kuuseksi ja päinvastoin. Saan luonnollisesti yleensä kuulla siitä pään aukomista "wtf, miten sä et erota kuusta koivusta?!", vaikka syy ei ole puiden tunnistamisessa, vaan oikean sanan valinnassa.
minäkin olen saanut kokea.
Onhan siihen nyt jo tottunut, mutta oli se lapsena vähän hankalaa. Nyt osaan jo suhtautua asiaan positiivisesti :)
Olisi vaan kiva tietää että mistä tällainen voi tulla? Ja kuinka yleinen vaiva se on?
oranssi ja violetti sekaisin. Ja olohuone ja keittiö. Oikeaa ja vasentakaan en erota :D. Ja nää on sellasia oikeesti usein toistuvia. Aijoo, sininen ja vihreäkin on välillä sekaisin. Muuten ihan fiksu ja hyvin koulussa ja opinnoissa pärjännyt olen.
oranssi ja violetti sekaisin. Ja olohuone ja keittiö. Oikeaa ja vasentakaan en erota :D. Ja nää on sellasia oikeesti usein toistuvia. Aijoo, sininen ja vihreäkin on välillä sekaisin. Muuten ihan fiksu ja hyvin koulussa ja opinnoissa pärjännyt olen.
Mäkin olen siis ihan hyvin elämässä pärjännyt huolimatta ruskeasta ja vihreästä värisotkusta.
Että ei se nyt kai sitten niin vakavaa ole, eikä ilmeisesti niin harvinaistakaan :)
Oho, aika erikoinen sanasokeus, muttei kai aivan tavatonta.
Itselläni menee sekaisin oikea ja vasen. Lapsena oli vaikea erottaa vihreää ja sinistä.
Minulla menee keltainen ja valkoinen samalla tavalla kuin APlla. Luulin olevani ainoa. Kaverit on jo tottuneet, kun puhun aina "sen auto on keltainen eiku valkoinen". Ja lumikin on aina ihanan kimaltelevaa keltaista puuteria :'D
Kuulostaa pahasti lukihäiriöltä tai hahmoittamisen vaikeuksista. Mulla menee värit keltainen ja valkoinen aina sekaisin. Sekä suunnat vasen ja oikea. minulla todella keskivaikea lukihäiriö. sekä sanottu että todennäköisesti johtuu siitä.
Ei kai tuo mitään värisokeuttakaan voi olla..
Ehkä värin hahmottamisessa jotain ongelmaa.