Mikä on peruste naisen ympärileikkaukselle?
Miehen ympärileikkaukselle SAATTAA olla jotain järjellisiä perusteluja liittyen hygieniaan tietyissä alkukantaisissa valtioissa.
Mutta millä ihmeellä naisten ympärileikkausta on perusteltu? Toki tiedämme kaikki, että kyse on naisten tarkoituksellisesta alistamisesta ja nöyryyttämisestä, mutta onko asialle edes yritetty keksiä mitään hygienisuus tms. perusteluja?
Kommentit (38)
Mitä se naisen "leikkaus" oikeasti on? Miten se liittyy neitsiyteen? T. Tyhmä
on erilaisia, mutta niissä rajummissa leikkauksissa klitoris ja sisemmät häpyhuulet poistetaan ja emättimeen jätetään vain pieni aukko. Katso Wikipediasta naisten sukuelinten silpominen.
Mitä se naisen "leikkaus" oikeasti on? Miten se liittyy neitsiyteen? T. Tyhmä
Sukupuolielimet silvotaan niin, että mitään seksuaalista nautintoa ei voi enää kokea. Sitten vehkeet ommellaan kiinni ja ompeleet avataan vasta kun pervo aviomies haluaa yhtyä, jolloin nainen huutaa tuskasta.
ei karkaile orgasmien perässä naapuriin
Ilmeisesti tämä on sitä monikulttuurisuutta jota esim. RKP haluaa Suomeen?
Naisten sukuelinten silpominen on laissa kielletty. Voisitko lopettaa tuon typerän persujankkauksen edes hetkeksi? Miksi haluat tehdä itsestäsi typerän toistelemalla noita lapsellisia fraaseja.
Ilmeisesti tämä on sitä monikulttuurisuutta jota esim. RKP haluaa Suomeen?
Naisten sukuelinten silpominen on laissa kielletty. Voisitko lopettaa tuon typerän persujankkauksen edes hetkeksi? Miksi haluat tehdä itsestäsi typerän toistelemalla noita lapsellisia fraaseja.
RKP:n linjahan on se, että maahanmuuttajien ei tarvitse sopeutua Suomen tavoille, vaan suomalaisten pitää ymmärtää ja kunnioittaa maahanmuuttajan tapoja.
Ilmeisesti tämä on sitä monikulttuurisuutta jota esim. RKP haluaa Suomeen?
Naisten sukuelinten silpominen on laissa kielletty. Voisitko lopettaa tuon typerän persujankkauksen edes hetkeksi? Miksi haluat tehdä itsestäsi typerän toistelemalla noita lapsellisia fraaseja.RKP:n linjahan on se, että maahanmuuttajien ei tarvitse sopeutua Suomen tavoille, vaan suomalaisten pitää ymmärtää ja kunnioittaa maahanmuuttajan tapoja.
Lait ovat kuitenkin kaikille samat. Turha sulle on mitään kuitenkaan sanoa, koska näet kaiken tuosta änkyröintivinkkelistä.
eksyin aiheen takia fb:n asiaa vastustaville sivuille jossa oli kuvia hetkistä jolloin tätä kyseistä julmuutta tehdään.
Ja voi kamala,mulla ei ole edes sanoja se yksi tyttö oli varmaan hädin tuskin sen 2-3-vuotias :´(
Siis niin surullista,tuli oikein fyysisesti huono olo.
niinkuin pidetty orjia, uhrattu eläimiä ja hirtetty noitia
Miehen ympärileikkaukselle SAATTAA olla jotain järjellisiä perusteluja liittyen hygieniaan tietyissä alkukantaisissa valtioissa.
Mutta millä ihmeellä naisten ympärileikkausta on perusteltu? Toki tiedämme kaikki, että kyse on naisten tarkoituksellisesta alistamisesta ja nöyryyttämisestä, mutta onko asialle edes yritetty keksiä mitään hygienisuus tms. perusteluja?
Miesten ympärileikkauksia tehdään niinkin "alkukantaisissa" maissa kuin Kanada ja Yhdysvallat, se oli niissä kansanterveysstrategia 1980- ja 1990-luvuilla. Jos viittaat alkukantaisella Afrikkaan niin siellä ei ympärileikata läheskään kaikissa maissa. Miesten ympärileikkauksiin on muutama syy:
-uskonnollinen, esim. juutalaiset.
-terveydellinen, Pohjois-Amerikassa perusteltiin sillä, että on helpompi pitää puhtaana, Afrikassa niissä valtioissa, joissa on alettu ympärileikata, perustellaan mm. löytyneellä korrelaatiolla sukupuolitautien & hivin leviämisen ja ympärileikkaamisen välillä. Toistaiseksi ei ole tehty verrokkiryhmätutkimuksia (ns. control groups), tämä on uusin villitys hivin leviämisen estämiseksi.
Naisten ympärileikkauksella ei ole uskonnollisia eikä terveydellisiä perusteita, se on yksiselitteisesti kulttuurinen, paikallinen, ilmiö esimerkiksi Egyptissä ja Sudanissa. WHO on sen kieltänyt, samoin suurin osa kansallisvaltioista.
[Afrikassa niissä valtioissa, joissa on alettu ympärileikata, perustellaan mm. löytyneellä korrelaatiolla sukupuolitautien & hivin leviämisen ja ympärileikkaamisen välillä. Toistaiseksi ei ole tehty verrokkiryhmätutkimuksia (ns. control groups), tämä on uusin villitys hivin leviämisen estämiseksi.
Onkohan kenellekään tullut mieleen, että tämä käytäntö todennäköisesti johtaa HIV:n pahempaan leviämiseen?
Nimittäin vaikka ympärileikkaus hieman vähentäisi (jos nyt ylipäätään vähentää ollenkaan) tartuntariskiä, niin se ei suinkaan kokonaan estä HIV:n tarttumista.
Nyt sitten jos näissä maissa, joissa muutenkin yleistieto on heikkoa, levitetään informaatiota, että ympärileikattuun ei tartu HIV, niin nehän panee sitten entistä enemmän ilman kondomia, jolloin HIV-tartuntojen määrä todellisuudessa kasvaa!
Onkohan kenellekään tullut mieleen, että tämä käytäntö todennäköisesti johtaa HIV:n pahempaan leviämiseen?
Nimittäin vaikka ympärileikkaus hieman vähentäisi (jos nyt ylipäätään vähentää ollenkaan) tartuntariskiä, niin se ei suinkaan kokonaan estä HIV:n tarttumista.
Nyt sitten jos näissä maissa, joissa muutenkin yleistieto on heikkoa, levitetään informaatiota, että ympärileikattuun ei tartu HIV, niin nehän panee sitten entistä enemmän ilman kondomia, jolloin HIV-tartuntojen määrä todellisuudessa kasvaa!
[/quote]
Olet osunut yhteen asian ongelmista, ympärileikkaus ei nimittäin tosiaankaan estä leviämistä, vaan saattaa (tästäkin on ristiriitaisia tutkimustuloksia) pienentää todennäköisyyttä tarttua. Mikään virallinen taho ei onneksi levitä väärää viestiä, mutta onhan noita "poppakonsteja" muitakin. En usko, että tämä on vahngollisimmasta päästä. Suurempi haitta lienee komplikaatiot, niitä ilmenee kuitenkin melkein 30% miehistä.
Kondomeilla ei muuten ole madallettu hivin leviämistä kuin yhdessä maassa ikinä hivin historian aikana, joten sitä ei kannata kiskoa ratkaisuksi.
nähnyt mitään selitysyritystäkään tuolle tavalle, siis muuta kuin naisten kontrolli. Ihan samassa sarjassa kuin naisten jalkojen typistäminen Kiinassa joskus muinoin.
On ihan selvää, että naisten ympärileikkaus on tapa, josta pitäisi kaikin tavoin päästä eroon ja Suomessa sitä ei pidä sallia lainkaan. Ja tässä kai pitää vielä lisätä, että suurin osa maailman muslimeista ei ole koskaan kuullut koko asiasta. Se on todella julma perinne, mutta käytössä onneksi vain rajatulla alueella.
Katsoin Aavikon kukan ja teki mieli yrjötä. Itkin ja itkin. Vaikka jonninjoutavaa lässytystä tämäkin ja olen tiennyt jo ennen tuota elokuvaakin, mitä se jumalaton tyttöjen silpominen on.
Katsoin jonkun videon pätkän kerran. Jossain rituaalissa leikattu tyttö (klitoris, häpyhuulet): se katse oli niin järkyttävä, täynnä tuskaa...
Miten tällaista voidaan sallia????!!!!
Kaikista näistä käytetään nimitystä ympärileikkaus ja esitellään tilastoja että tässä maassa on ympärileikattu 95% naisista jne.
Se, mitä nämä tilastot eivät kerro, on se että millainen toimenpide on ollut kyseessä. Kun asiasta on tehty tutkimuksia, niin joissakin kansoissa jopa 2/3:lta itseään ympärileikattuina pitäviltä naisilta ei ole leikattu yhtikäs mitään pois.
Yksinkertaisimmillaan naisen ympärileikkaus on yksi neulanpisto (mitään ei siis leikata pois) ja pahimmillaan koko alueen silpominen ja kiinni ompeleminen.
Joskus voidaan naiselle joutua tekemään ympärileikkaustoimenpide terveydellisistä syistä.
Klitoriksen huppu (vastaa miehen esinahkaa) voi joskus olla liian ahdas, jolloin sitä voidaan joutua leikkaamaan hiukan. Näitä leikkauksia tehdään ihan länsimaalaisillekin naisille.
Naisten ympärileikkauksesta keskustellessa tulisikin aina muistaa tämä asian monimuotoisuus. Monilla on aina mielessä vain se, että leikataan klitoris pois ja ommellaan umpeen, vaikka se ei todellakaan pidä paikkaansa.
Monissa maissa on alettu suosia neulanpistoa, koska se ei vahingoita tyttöä pysyvästi mitenkään, ainoastaan pieni kipu kun pistetään, samanlaisen kivun lapsi kokee rokotuksessakin. Ympärileikkaushan on hyvin kulttuurinen tapa ja monille on vaikea luopua siitä, erityisesti naisille. Tämän neulanpiston avulla he voivat tuntea että perinne jatkuu ja tyttö hyväksytään ilman sen tuhoisampaa leikkausta.
Muistutan vielä että esimerkiksi juuri tämä neulanpisto on paljon lievempi asia kuin poikien ympärileikkaus. Niin kauan kuin poikien ympärileikkaaminen jatkuu, pitäisi tämän neulanpiston olla täysin hyväksytty asia.
Naisia ei todellakaan ympärileikata missään päin maailmaa terveydellisistä syistä. Kysypä gynekologilta asiasta.
Tämän neulanpiston avulla he voivat tuntea että perinne jatkuu ja tyttö hyväksytään ilman sen tuhoisampaa leikkausta. Muistutan vielä että esimerkiksi juuri tämä neulanpisto on paljon lievempi asia kuin poikien ympärileikkaus. Niin kauan kuin poikien ympärileikkaaminen jatkuu, pitäisi tämän neulanpiston olla täysin hyväksytty asia.
Yksikin ei-lääketieteellinen pisto on liikaa. Tässä pitää olla ehdoton eikä antaa millekään poppamiesuskonnolle minkäänlaista sananvaltaa. Sama koskee toki poikien pippelien silpomista. Ehdottomasti kiellettävä ilman lääketieteellistä perustettta.
ja tunnevammainen, että edes yrittää puolustella vauvojen, pienten lasten, tyttöjen silpomista?
Nimitys ympärileikkaaminen on täysin harhaanjohtava, kyse on sukuelinten silpomisesta, jonka tarkoituksena on alistaa.
Hesarissa oli juuri juttu, että silpomisen uhka varjostaa tuhansia lapsia Suomessa, käytännössä siis kaikkia Afrikan sarven maahanmuuttajatyttöjä.
Kuinka kukaan voi olla niin julma, että vaatii hyssyttelemään raainta mahdollista väkivaltaa! Miksi??
Se on yksi tapa kontrolloida naisen seksuaalisuutta. Ainakin tietää, että on neitsyt, eikä taatusti hypi vieraitten miesten sänkyihin.