G: Haluaisitko monikkoraskauden, jos voisit valita?
Kommentit (13)
mulla on jo yksikköraskaudet olleet niin vaikeita saada menemään loppuun saakka, että monikkoraskaudesta olisi ihan varmasti tuloksena myöhäinen keskenmeno tai pikkukeskoset...
Saisi tulla vaikka kolme kerralla.
Ja keskosia joka tapauksessa yli 90 %.
Saisi tulla vaikka kolme kerralla.
Ei kai kukaan. Niitä vaan tulee joskus kaksi kappalein, mutta eihän se mikään ihannetilanne ole.
Riskit moninkertaiset, miksi ehdoin tahdoin sellaista haluaisin?
liikaa riskitekijöitä, murehtimista ja riittämättömyden tunnetta. Olen kaksosten äiti.
Kuolemanriski on kaksinkertainen normaaliraskauteen verrattuna. Lisäksi osa ongelmista voi tulla esiin vasta kouluiässä. Ei kiitos.
Molemmilla kerroilla ensimmäisessä ultrassa pelännyt, että mitä jos siellä onkin kaksi. Onneksi ei ole ollut kuin yksi :) Kyllä on todellakin yhdenkin vauvan imettämisessä ja hoitamisessa hommaa kylliksi! Jo nyt saan nukuttua riittävän vähän, luulisin etten nukkuisi ollenkaan jos olisi kaksi vauvaa jotka valvoisivat ja nukkuisivat eri rytmissä... En tajua miten monikkoperheet kestävät sen vauvavuoden. Ei voi kuin hattua nostaa.
Ensiksikin, se on riskiraskaus aina.
Toiseksikin, vaikka raskaus ja synnytys menisivät hyvin niin en haluaisi kaksosia.
Kaverillani on kaksoset, niitten hoitaminen on välillä ihan kamalaa.
Olen hoitanut niitä usein ja olen hoitanut myös muitten kavereitteni eri-ikäisiä lapsia usein. Mutta on todella hankalaa, kun on kaksi tasan saman ikäistä pientä lasta ja kumpikin on ihan samassa kehitysvaiheessa.
Riskiraskaus ja kahden pienen hoito voi olla todella rankkaa.
Olen aina halunnut kaksoset. Lapsia on jo valmiiksi 6 ja nyt on tulossa lisäksi kaksoset. :) Olen todella onnellinen tulevista pikkuisistani!
Riskeistä aina puhutaan, mutta ihan samat riskit on yhden lapsen odotuksessakin! Okei, ei toki ole identtisten kaksosten ongelmia, tai sellaisia jotka kasvaa samassa pussissa, tai jakaa istukan. Meillä on erimunaiset kaksoset tulossa. Ja tiedättekö, on myös kaksosraskauksia jotka menee hyvin!!! On kaksosten äitejä jotka jaksavat ihan hyvin. Ja eivät pode riittämättömyyttä! Näitä asioita voi potea myös kahden lapsen äiti, tai äiti jolla on vaativa aikaa vievä työ.
T:Äiti jolla oli kerralla 1 yövaipalla, 1 piti vaippaa päivisin ja opetteli kuivaksi, ja 1 vauva. Ja imetti siinä sivussa ja huolehti 3 muun lapsen menot ja koulut jne. Ja uskoo jaksavansa edelleen ihan hyvin.
Ei aina tarvi voivotella joka asiaa! Lasten kanssa on touhua! Jokainen sen varmasti tietää, oli sitten kaksosia tai ei.
Terveitä, fiksuja ja ongelmattomia lapsia, joiden äitinä on ilo olla. Yhden lapsen äitinä olisin varmaan tylsistynyt.
Kyllä yhdessäkin vauvassa on tarpeeksi tekemistä :)