Makaronilaatikon teko tyssäsi. Ei maitoa eikä lihalientä.
Seuraava vaihtoehto noille olisi? Vai unohdanko sen laatikon ja teen noista jauhelihoista ja makaronista jotain ihan muuta?
Kommentit (19)
Laita lautaselle ja pistä ketsuppia päälle. Niin mä tekisin.
voithan vaan sekoittaa joukkoon pari kananmunaa ja hiukan kuumentaa samalla ja tarjota perinteistä makaronimössöä :-)
Lihaliemikuution voi korjata suolalla ja mausteilla. Ei sitä kuutiota siihen tarvita vaan sopivasti suolaa, pippuria, ehkä basilikaa, paprikaa, korianteria, oreganoa voi laittaa ja montaa muutakin.
Laita lautaselle ja pistä ketsuppia päälle. Niin mä tekisin.
Köyhän miehen makaronilaatikko :)
ap
runsaasti oliivioljya ja juustoraastetta, voit peittaa vuoan foliolla jos pelkaat etta se kuivuu liikaa.
Lisäksi sulatejuustoa tai juustoa. Oikein hyvä tulee, teen itsekin tänään makaronilaatikkoa.
Joskus laitan myös tomaattimurskaa ja ruokakermaa, jos niitä sattuu olemaan.
ruskistaisin lihat, maustaisin, heittäisin makaronit perään, ja keittelisin hiljakseen vettä lisäten kypsäksi. Niin ja ketsuppia myös sinne sekaan. Tulee vähän kuin kastike samalla.
Silloin kun olen maitoallergian vuoksi tehnyt makaranilaatikon maidottomana, olen käyttänyt vettä ja mausteita sekä yrttejä. Joskus olen jauhelihan maustanut tomaattipyreellä. Hyvää tulee.
Mun mielestä "vararuokaa" on sellaset ruoat/ruoka-aineet, jotka ei vanhene kovinkaan nopeasti esim. makaroni, säilykkeet etc
ei tarvitse uuniin laittaa.. toki, jos kaapista löytyy, niin voit tuunata vielä esim.tomaattimurskalla/ -pyreellä, lihapullilla yms.
Makaroni, jauheliha, lihapullamössö tomaatilla uppoaa täällä melkeinpä paremmin kuin tavallinen laatikko.
Mun mielestä "vararuokaa" on sellaset ruoat/ruoka-aineet, jotka ei vanhene kovinkaan nopeasti esim. makaroni, säilykkeet etc
Kyllähän sitä maitoa saa kaupasta, jos on pieniä lapsiakin.
Mut miten ne pienet lapset liittyy siihen, että maitoa saa kaupasta?
aromivahventeen ja kauheen suolamäärän takia ikinä, ja maitookaan en käytä ikinä.... Kermaa heitän laatikkoon.
sekoitan pari kananmunaa veteen..
laitetaanko lihalientä samassa suhteessa kuin maitoakin ja tuleeko vielä kananmunaa lisäksi?