Ex-matkaopas täällä, onko kysyttävää?
Kommentit (22)
Mulla on useita ystäviä jotk aon toiminut matkaoppaina. varsinkin Venäjälle ja entiseen Neuvostoliittoon :-). Olen kuullut kaikki kauhutarinat
Voi hitsi, sullahan on sitten ihan akuuttia tietoa :)
samanlaista känniräpellystä se on siltikin. Toki Neuvostoliiton järjestelmä antoi oman lisäsäväyksensä.
Siis missä/miten asuit ollessasi Suomessa? Kuinka paljon vuodesta olit ulkomailla jne? Mikä oli näissä järjestelyissä hankalinta (jos oli)?
Osaatko kertoa miksi opas oli niin tyly matkatoimistonsa asiakkaille, jotka olivat selvästi oikeassa. En huomannut yhtäkään anteeksipyyntöä tai pahoittelua tai empatiaa.
Melko huonoa mainosta kyseiselle toimistolle.
Olin talvet (n. 7kk) ns. talvikohteissa (esim. Kanaria) ja kesät (n. 5 kk) kesäkohteissa (esim. Kreikka). Mulla oli kaikki mun kamat siihen aikaan äidin nurkissa, onneks oli iso asunto :)Kun piipahdin Suomessa kävin vähän vaatteita viemässä/hakemassa äidin luota, mut vietin useasti myös lomat matkustellen. Siinä ei ollut yhtään mikään vaikeata, musta tuntuu välillä et elämä on vaikeampaa nyt näiden kauheiden tavaramäärien kanssa!
Mä en katso sitä matkaopasohjelmaa ikinä, en pysty :) Mutta ilman katsomatakin voin kommentoida että oppaan työ jos mikä on palveluammatti, raja menee suunnilleen huorittelusa ja kiinni käymisessä, muutoin on pystyttää pitämään pokka asiakkaan edessä ja huudettava sit kolleegoiden kanssa muualla!
Oli vaan siis simppelisti paska opas, jolle ei se ammatti sovi.
kuin Matkaoppaat-ohjelmassa? Lähteekö ihmiset tosiaan etelänlomalle itkemään, kun uima-altaan vesi ei olekaan sinistä niin kuin katalogin kuvassa?
ihan uskomattoman tyhmiä! Kysymykset on niin hölmöjä että siinä oppaana kuuntelee ihan suu auki et ei jumalaut, kysyyks toi tosissaan! Eli se kysymys sinisestä vedestä oli varmaan ihan aito :) Taitaa pitää paikkansa et ihmiset jättää ns. aivonsa narikkaan kun ne lähtee reissuun, ja ehkä ne loman odotuspaineet on niin suuria, samoin jännitys, et suusta pääsee ihan hölmöyksiä, mitä ei ehkä kotona pääsiskään :)
Mulle riitti että katsoin sen yhden jakson Matkaoppaat-sarjasta. En ikinä jaksaisi tehdä moista työtä ja kuunnella vinkuvia asiakkaita. Tai hoitaa kaikki yksinkertaisetkin asiat täysin kielitaidottomien turistien puolesta. Onko yhtään seuruetta ollut työurasi aikana missä joku ei olisi ärsyttävä kaikesta valittaja?
Osaatko kertoa miksi opas oli niin tyly matkatoimistonsa asiakkaille, jotka olivat selvästi oikeassa. En huomannut yhtäkään anteeksipyyntöä tai pahoittelua tai empatiaa.
Melko huonoa mainosta kyseiselle toimistolle.
Ja niillehän järjestettiin sitten roskakoria ja muuta, kun asiaa selvitettiin. Kyllä pitää ihan konkreettisesti osata sanoa, että mikä on ongelma, jos valittamaan lähtee.
Suurin osa ihmisistähän on tavallisia fiksuja matkailijoita, jotka ei joka tarvitse opasta ollenkaan tai sit ihan järkeviin juttuihin. Noi pöljäkkeet on kuitenkin pieni vähemmistö, tietty se mieleenpainuva osa kyllä. Johtotähtiajatuksena pidin opasvuosina ensinnäkin sitä että nää ihmiset on ehkä ulkomailla tai tässä tietyssä maassa ekaa kertaa, ja mä haluan näyttää niille parhaat jutut ja asiat. Paskamaisten asiakkaitten kanssa se johtotähtiajatus oli et hei, noi lähtee kumminkin pois täältä :) Ja kyllähän oppailla on hienovaraiset kostot noille ammattivalitajille...nyrkkisääntönä vois sanoa et mitä enemmän valita ja mitä inhottavampi let, sitä suuremmalla varmuudella opas "ei pysty" järjestämään sitä hyvää huonetta, uima-allasta jne jne, mikä se nt ikinä onkaan. Vastauksena vielä et kyllä mun työuralle mahtui enemmän mukavia ihmisiä kuin paskapäitä, enemmän kuin kerran olen maailman lentokentillä itkeä tirauttanut kun mukavat asiakkaat kiittelivät ja lähtivät! Mut ehkä juttu on se et mä rakastin työtäni, ja mä tein sitä myös yli 10 vuotta :)
On se kyllä aika outoa jos joutuu erikseen pyytämään
- roskakorin
- wc-paperia
- tuolit ja pöydän
- hygieniatuotteet ja pyyhkeet
hotellihuoneeseen! ;D Vieläpä korvaavaan huoneeseen kun se oma oli ylibuukattu.
Asiakas oli kyllä täysin oikeassa tuossa tapauksessa osasi sitten valita sanansa oikein tai ei. Matkaoppaan olisi pitänyt nähdä tilanne heti, pahoitella ja ottaa asia hoitaakseen. Sanoa asiakkailleen, että asia järjestetään, tässä teille sangriaa ja odottakaa hetki.
Matkaopas ei taas ollut ihan valitsemansa palveluammatin vaatimusten tasalla. Jos hotellihuone ylibuukataan vika ja kärsijä EI ole se maksanut asiakas.
On se kyllä aika outoa jos joutuu erikseen pyytämään
- roskakorin
- wc-paperia
- tuolit ja pöydän
- hygieniatuotteet ja pyyhkeethotellihuoneeseen! ;D Vieläpä korvaavaan huoneeseen kun se oma oli ylibuukattu.
Asiakas oli kyllä täysin oikeassa tuossa tapauksessa osasi sitten valita sanansa oikein tai ei. Matkaoppaan olisi pitänyt nähdä tilanne heti, pahoitella ja ottaa asia hoitaakseen. Sanoa asiakkailleen, että asia järjestetään, tässä teille sangriaa ja odottakaa hetki.
Matkaopas ei taas ollut ihan valitsemansa palveluammatin vaatimusten tasalla. Jos hotellihuone ylibuukataan vika ja kärsijä EI ole se maksanut asiakas.
Jos vaan jankkaa, että neljän tähden hotelli on retkeilymaja, niin pitääkö oppaalla heti lamppu syttyä että "ahaa, teiltä puuttuu vessapaperit!"?
ja rauhoitta asiakkaat ja hoitaa kaikki noi puuttuvat asiat siellä taustalla. Kyllähän hotelleille ja siivojillekkin tapahtuu mokia, ja varsinkin just kun asiakkaat tulee ekan kerran huoneisiin, kaikki puuttuvat tai väärin menneet asiat on ihan kamalia! Siihenkin täytyy suhtautua niin et ehkä pitkä matka, väsymys, riita tai vaikka kohteen huono ilma laukaisee siinä asiakkaassa sen kiukun, ja opashan siihen on paras kohde. Mut sinä sen oppaan ei pidä olla herkkänahkainen, vaan niellä mutinat ja saada se asiakas vaan tyytyväiseks, kaiken mun voi sit hoitaa myöhemmin (kuten selvitellä hotellin kans miks ylibuukattu, miks noi jutut puuttu jne). Monastihan asiakkaat tulee pyttään oppaalta jopa anteeksi ekoja raivareitaan, varsinkin kaukohteissa, joissa on pitkät ja rasittavat lennot ja vielä se aikaero.
"Jos vaan jankkaa, että neljän tähden hotelli on retkeilymaja, niin pitääkö oppaalla heti lamppu syttyä että "ahaa, teiltä puuttuu vessapaperit!"? " Oppaan duuni on tossa kohdassa sanoa että mennäänpäs yhdessä katsomaan sinne huoneeseen mikä siellä on vialla, ja sit mennään. Jos asiakas sit myöhemmin reklamoi, niin aika vaikeaa on päästä mihinkään lopputulokseen jos opas ei ole huoneessa käynyt katosmassa.
"Jos vaan jankkaa, että neljän tähden hotelli on retkeilymaja, niin pitääkö oppaalla heti lamppu syttyä että "ahaa, teiltä puuttuu vessapaperit!"? " Oppaan duuni on tossa kohdassa sanoa että mennäänpäs yhdessä katsomaan sinne huoneeseen mikä siellä on vialla, ja sit mennään. Jos asiakas sit myöhemmin reklamoi, niin aika vaikeaa on päästä mihinkään lopputulokseen jos opas ei ole huoneessa käynyt katosmassa.
Katsottiin puutteet ja toimitettiin tarvikkeet huoneisiin. Ja lisäksi asiakkaille tarjottiin joku turkkilainen ilta ilmaiseksi.
että olen matkustanut turkissa aika paljon, ei luksushotelleissa mutta just noiss 3-4 tähden ja ikinä ei ole ollut pesuaineita. Ei eri maissa on eri käytäntöjä muttta junttimatkaajahan ei sitä tajua.
Eikä normi hotelihuoneessa todellakaan tarvii olla pöytää ja tuoleja. Ne eläkeläisethän oli ihan urpoja, eivät ymmärtäneet ollenkaan mitä olivat ostaneet.
Täytyis olla hyvä ranta ja myöskin jotain "näkemisen arvoista"
Niin mähän en katsonut tota ohjelmaa, eli kommentoin omia kokemuksiani vastaavista tilanteista.
Kreikka on täynnä ihania kohteita, jos nyt mietin sellaisia paikkoja mihin pääsee suoraan matkanjärjestäjän mukana niin Loutraki manner Kreikassa, nähtävääkin vaikka kuinka ja paljon lähellä, Kreeta (esim. Rethymnon tai Platanias), Rodos (kunhan lähtee pois siletä Jussin viinakaupan kulmilta :), Santorini...ja tietty pienempiä saaria vaikka kuinka!
Olisin luullut että on, niin paljon täälläkin kaikenmaailman väärinkäsityksiä viljellään...