Ei heikkohermoisille. Onko Anneliese Michelin tapaus tuttu?
Hiukan olen yöunianin menettänyt ko. asian vuoksi, googlettamalla löytyy tietoa, lisäksi youtubesta audiota istunnoista...
esim.
Kommentit (32)
on pelottava. Tiedä sitten mikä hänen tarinan taustalla, mutta sietokykyni näissä asioissa on sangen matala... Mutta ei ne Anneliesen kuvat mitään mukavaa katseltavaa silti ole. Eikä tarina muutenkaan.
ap
no käytäpä omaa päätäsi.
myös laittaa mistä on kysymys?!?!?
on pelottava. Tiedä sitten mikä hänen tarinan taustalla, mutta sietokykyni näissä asioissa on sangen matala... Mutta ei ne Anneliesen kuvat mitään mukavaa katseltavaa silti ole. Eikä tarina muutenkaan.
ap
Olihan tuo aika pelottava nauhoitus. Minusta ei kuitenkaan ole ihme, jos syvästi uskonnollinen ihminen jonkun aivokasvaimen tai mielisairauden vallassa voisi tuollaisen jutun kehitellä ihan mielessäänkin, varsinkin jos lähipiiristä löytyy samanlaisia "hihhuleita". Vai oliko tuossa joku sellainen aspekti, että demonit puhuivat vierailla kielillä tai jotain?
avannut asiaa enempää avausta tehdessäni
ap)
oli sitten kyse sairaudesta tai demoneista tai mistä vaan. Kurja ihmiskohtalo.
googlettamaan kuvia tuolla nimellä, ei olisi pitänyt! Voi naisparkaa... Äkkiä vilkaisin, puoli sekuntia ja sitten sivu kiinni. En kyllä pysty katsomaan, vaikka kuvia vain on. Tummatukkainen nainen sängyllä, kasvokuvia, aivan kamalat kasvot, se pelko silmissä erityisesti ja kauhistunut suu.
Ei epäilystäkään mutta hei ihmiset hyvät, suodattimet päälle kun katsotte tuollasia :D
Ennen vanhaan ei tunnettu sanaa epilepsia ja sen oikea hoito, joten tottakai nämä ihmiset oli riivattuja ja itse saatania kun sairastivat ko tautia.
Ei myöskään ollut herkkua olla nainen jos kuukautiset kesti yli 4 päivää. Oli nimittäin uskomus, että jos nainen vuotaa 5 päivää niin hän on noita ja hänet piti polttaa roviolla :D
Oletteko katsoneet elokuvan? Kieltämättä pelottava leffa!
Epilepsia ei ollut mikään tuntemattomuus :D.
Mt-ongelmiahan tällä tytöllä epilepsian lisäksi ilmiselvästi oli.
Tehtiinköhän ruumiinavausta ja tutkittiin aivoja tarkemmin? Voi olla ollut rakenteellinen vika tai vaihtoehtoisesti esim. ärhäkkä kasvain kriittisellä alueella. Onko tietoa lapsuuden kokemuksista, mahdollisista traumoista, sekä fyysisistä että henkisistä?
Uskokoon noihin höpöhöpö-juttuihin kuka tahtoo, ainakin leffantekijät on saaneet loistavaa matskua kauhuleffoihin. Eiköhän tämäkin juttu ole ihan järjellä selitettävissä jos sellaisen selityksen tahtoo: ehkäpä katoliset vanhemmat tahtoivat ylläpitää tuota omaa helvetti/paholais/manaus-ideologiaansa jo oman uskontonsakin vuoksi.
mt-ongelmia tai ei niin on toi silti pelottavaa käyttäytymistä.
muuten kunnon hullut olisi aika pelottavia nykyisinkin. Siihen vielä joku hihhuli pitämään jotain manaussessiota niin ei ihme jos sekoaa ihan täysin.
Iisi diagnoosi jopa ei-lääkärille.
10kk on lyhyt aika hoitaa esim. skitsofrenikkoa, ei siinä ajassa tuloksia saa.
Sitten hoitovastuu on ilmeisesti siirtynyt uskovais (?) vanhemmille ja kirkolle...
kuoli varmaan aliravitsemukseen, painoi kuollessaan 30kg
no käytäpä omaa päätäsi.