Kertokaa mulle nyt mikä noissa maataloustuissa on järkenä? Esim. Wahlroosille
maksettiin taas 300 000 euroa jollekin saatanan sokerijuurikkaille. Minkä takia ja mistä hyvästä näitä maksetaan, ja kuinka paljon viljelijä jää siis voitolle? Kuka tietää? Kyllä saisi Nalle HÄVETÄ kitisemällä yksinhuoltajille maksetuista rahoista kun itse kuppaa 300 000 euroa.
Kommentit (39)
Suomalaiset haluavat kotimaista ruokaa. Olisitko valmis maksamaan esim. naudanlihasta tuplasti sen verran mitä nyt? Maataloustuilla tuottajahinnat saadaan kohtuullisiksi ja tuotanto jatkumaan Suomessa.
Jolle me taas puolestamme maksamme unionin suurimpia jäsenmaksuja. Joten saamme edes osan niistäkin maksuista takaisin kun viljelijät saa tukia. Muutoin niillä rahoilla tuettaisiin jotain ranskalaisia maajusseja.
Tavallinen viljelijä ei niillä tukiaisilla rikastu, siitä voit olla varma. Ne menee ihan siihen tavalliseen elämiseen kuten meillä duunareilla. Ja kuten edelliset sanoi, ilman tukiaisia ei Suomessa paljon viljeltäisi. Ei kannattaisi, kun huomioi kuinka kallista täällä kaikki on ja kuinka lyhyt kasvukausi meillä on. En kuitenkaan haluaisi, ettei täällä ruokaa tuotettaisi, sillä kriisitilanteessa joka maa huolehtii vain omistaan, ei meille kukaan tänne ruokaa rahtaisi, itse se olisi vieljeltävä. Ja miten viljeltäisiin jos pellot olis paketissa?
Ei tällä ole Suomen kanssa mitään tekemistä. Kaikki EU-maat ja USA maksavat tukiaisia maataloudelleen.
Tuet on itseasiassa viimekädessä tuki Kehitysmaille
Summastahan puolet tulee EU:lta ja Eu:n suuret maat tai heidän kansalaisensa saavat maataloustukia todella paljon esim Ranskassa ja Saksassa. Hyvä, että sieltä jotain tulee takaisinkin päin. Eri asia onko noissa järkeä esim Nallen tapauksessa, ei juurikaan kun mies on miljonääri, mutta entisenä kommunistina hän varmaan osaa noitakin rahoja arvostaa ja voi pitää Halikossa pienet riistajuhlat vaikkapa Ruotsin kuninkaallisille tms.
Täällä on niin paljon lyhyempi kasvukausi kuin etelämpänä ja pellot niin pieniä, että suomalainen ruoka ei pysty kilpailemaan hinnaltaan tehotuotetun ulkomaalaisen ruoan kanssa. Koska Suomessa on kuitenkin päätetty, että koko maa halutaan pitää asuttuna ja koska maaseudulla ei ole kauheasti muita elinkeinoja ja koska hätätilanteessa on hyvä, että pystytään tuottamaan ruokaa itse, niin näistä syistä ruoan hintaa tuetaan. Jos maataloustukia ei maksettaisi, ruoka olisi huomattavasti kalliimpaa ja/tai se olisi kaikki muualta tuotua.
tuskinpa nuo rahat riittävät renkien palkkoihin edes.
järjestelmä on kaikille sama. Ihan sama onko Wahlroos vai Möttönen. Ihan lakien ja asetusten mukaan maksetaan (Suomi ja EU).
Niitä pitäisi siis muuttaa, jos muutosta halutaan. Ei kun eduskuntaan ja vaikuttamaan! Muistakaa äänestää!
hehtaarien tai tuotantoeläinten lukumäärän mukaan. Tukia maksettaessa ei kysytä, onko tukien hakijalla muita tuloja tai omaisuutta, ei kysytä edes sitä, kuka tekee ne työt. Pitää vain täyttää noin tuhannen erilaisen kriteerin mukaiset ehdot alkaen siitä, että muokkaustyökalu ei saa koskettaa maata x metriä lähempänä ojaa tai vesistöä ja päätyen siihen, että kesannoksi ilmoitetun pellon kasvuston saa niittää y päivän jälkeen, mutta ei syöttää rehuksi.
Maataloustukien ansiosta maitolitra maksaa kaupassa alle euron (tuottaja saa siitä himpun verran yli 30 snt, mikä ei kata tuotantokuluja). Todellinen hinta nousisi ilman tukia kahteen euroon, jolloin yksinhuoltaja ei enää maitoa lapselleen ostaisi. Tukien avulla maataloustuotanto pysyy Suomessa edes jotenkin hengissä, jolloin emme ole listeriajuustojen, dioksiinilihojen ja melamiinimaitojen armoilla. Suomalainen tuotantoketju on yksi maailman aukottomista, meillä ei esim. ole salmonellaa kananmunissa.
Jätetään tuet maksamatta ja ostetaan niiden sijaan kallista ruokaa. Valinta on kuluttajan.
vapaasti mennä ja ostaa itselleen oman maatilan, niitä on myynnissä paljon. Sitten voi kuittailla niitä isoja tukia mitään tekemättä. Että siitä vaan, on turha kadehtia kun itsekin voi littyä maajussien rikkaaseen joukkoon :)
maksaa pääsääntöisesti itse maataloustukensa. Tuet ovat verotonta tuloa.
ei ne kaikille nuo tuet ehkä ole han tarpeellisia, esim mun vanhemmilla on muutama hehtaari peltoa ja pari kotieläintä lemmikkinä, saavat noista tukea jonkin verran vuodessa. en ymmärrä miksi, pelloille eivät ikinä tee mitään, kotieläimet eivät tuota mitään, eivät edes ole siitoskäytössä.
Mä en tajua miksi saavat tukea?
järjestelmä on kaikille sama. Ihan sama onko Wahlroos vai Möttönen. Ihan lakien ja asetusten mukaan maksetaan (Suomi ja EU). Niitä pitäisi siis muuttaa, jos muutosta halutaan. Ei kun eduskuntaan ja vaikuttamaan! Muistakaa äänestää!
Jostakin kai vanhempiesikin on elantonsa saatava.
ei kai kukaan voi elantoa saada parilla hehtaarilla peltoa ja muutamalla lemmikki kotieläimellä?
ei kai kukaan voi elantoa saada parilla hehtaarilla peltoa ja muutamalla lemmikki kotieläimellä?
parilla hehtaarilla peltoa ja muutamalla lemmikkieläimellä. Ja kyllä niillä pelloilla on kuitenkin pakko "jotain" tehdä. Ei ne tuet siitä tipu, että pelto villiintyy pikkuhiljaa...
ei kai kukaan voi elantoa saada parilla hehtaarilla peltoa ja muutamalla lemmikki kotieläimellä?
parilla hehtaarilla peltoa ja muutamalla lemmikkieläimellä. Ja kyllä niillä pelloilla on kuitenkin pakko "jotain" tehdä. Ei ne tuet siitä tipu, että pelto villiintyy pikkuhiljaa...
Tipu = Tipu tilille (ei siis alene...)
"parilla hehtaarilla peltoa ja muutamalla lemmikkieläimellä. Ja kyllä niillä pelloilla on kuitenkin pakko "jotain" tehdä. Ei ne tuet siitä tipu, että pelto villiintyy pikkuhiljaa..."
Miksi saada rahaa pelloista jotka vaan on? Lemmikkieläimistä? Mitä tekevät että ovat ansainneet tuet?
Ei tuki mahda paljoa olla, käsittääkseni alle tonnista puhutaan vuodessa. Mutta kuitenkin. Kyllähän tolla etelässä käy. t. 18
"parilla hehtaarilla peltoa ja muutamalla lemmikkieläimellä. Ja kyllä niillä pelloilla on kuitenkin pakko "jotain" tehdä. Ei ne tuet siitä tipu, että pelto villiintyy pikkuhiljaa..." Miksi saada rahaa pelloista jotka vaan on? Lemmikkieläimistä? Mitä tekevät että ovat ansainneet tuet? Ei tuki mahda paljoa olla, käsittääkseni alle tonnista puhutaan vuodessa. Mutta kuitenkin. Kyllähän tolla etelässä käy. t. 18
Ennenkuin tulet tänne huutelemaan!
Kyllä sille pellolle on pakko joka vuosi jotain tehdä, että saa tukia!
Suomessa halutaan turvata tietty elintarvikeomavaraisuus.
Ei kukaan tappiolla voi viljellä.
Wahlroos tekee työtä ja saa siitä maksun.