Millaisen saarnan olet joutunut kuuntelemaan kun olet ostanut jälkiehkäisypillereitä
Kommentit (22)
Yleensä ottavat takahuoneen puolelle, missä osoitetaan valot suoraan silmiin ja ympärillä pyörii jos jonkinnäköistä farmaseuttia huutamassa pää punaisena. "Tollo! Eikö olisi kannattanut miettiä etukäteen! Etkö ole ikinä kuullut EHKÄISYSTÄ." Tollasta jatkuu sen 15-30 minuuttia ja sitten ottavat maksun kassalla.
Lääkärille kerroin, että kumi repes (mikä oli totta).
Lääkäri ei kysellyt enempää eikä syytellyt. Apteekki tais sanoa "tässä nämä lääkkeet ja hinta on..." ja se siitä.
Yleensä ottavat takahuoneen puolelle, missä osoitetaan valot suoraan silmiin ja ympärillä pyörii jos jonkinnäköistä farmaseuttia huutamassa pää punaisena. "Tollo! Eikö olisi kannattanut miettiä etukäteen! Etkö ole ikinä kuullut EHKÄISYSTÄ." Tollasta jatkuu sen 15-30 minuuttia ja sitten ottavat maksun kassalla.
mä taidan sittenkin synnyttää sen lapsen.
Oletko sinä joutunut saarnan kohteeksi, ap? Varsin epasiallista jos niin on. Missä asut, jollain syvästi uskonnollisella seudulla tms?
Mulla on tapana aina saarnata, kun joku tulee hakemaan jälkiehkäisyä. Lamput silmiin ja sitä rataa. Vähintään 20 minuuttia.
Jos et halua vastata lain vaatimiin kysymyksiin apteekissa, kannattaa mennä lääkärin vastaanotolle. Reseptivapauden ehtona on, että farmasisti kyselee muutamat asiat, kun ei olla selvännäköijöitä eikä otsassasi lue, että käytätkö muita lääkkeitä jne.
Anteeksi. Menen taas tiskin alle häpeämään käytöstäni.
siellä mitään saarnoja anneta.
Ihan asiallista ja ammattitaitoista palvelua vain.
Reseptivapauden ehtona on, että farmasisti kyselee muutamat asiat, kun ei olla selvännäköijöitä eikä otsassasi lue, että käytätkö muita lääkkeitä jne.
Oho.. Jouduin viimevuoden aikana hakemaan kolme kertaa jälkiehkäisyä (olen vakisuhteessa, kondomi joka on ainoa mahdollinen ehkäisy meille hajosi kolme kertaa) eikä YHDELLÄKÄÄN kerralla Yliopiston apteekissa kysytty mitään tai pidetty mitään saarnaa. Sanoin apteekissa että tarvitsisin jälkiehkäisyä ja tädit kiltisti hakivat paketin, laittoivat hintalapun ja thats it.
Mutta täytyy todeta että saisivat vähän tiukempia olla, itse olen valmis kuuntelemaan saarnan vaikka kyse ei olekaan holtittomasta heilastelusta. Saattaisi ehkä lisätä nääs teinien keskuudessa tuota kondomin käyttöä...
Olis työuraa irtisanomisajan verran sen jälkeen siinä apteekissa.
Sain ehkä katseen, jossa oli hitunen myötätuntoa, ymmärrystä ja "oikea ratkaisu" -nyökyttelyä.
Oli meinaan omat pojat mukana apteekissa, kun hain pillerit.
Sen sijaan 10v sitten kävin gyneltä vielä hakemassa kun noita ei apteekissa vielä myyty. Tuli 30 min saarna! Ja samalla tsekkautin sukupuolitaudit, kun oli oiretta, ja kuuluvalla äänellä kailotettiin käytävässä odotustilassa, millä asialla sitä tyttö on labraan menossa. Ei sitten ollut kuin virtsatietulehdus lopulta ja hiiva. Tää kyseinen mukava herrasmies sattui vielä synnytyslääkärikseni myöhemmin ja muisti minut ja vittuili vieläkin kun jäi kahden kesken kanssani.
Onneks noita pillereitä saa apteekista nykyään!
tuo YA:n toiminta. Ehkä heillä on omat säännöt. ;)
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=hoi50… Tuolla taulukossa 2 (Ehdot jälkiehkäisyvalmisteen toimittamiselle apteekista itsehoitolääkkeenä (mukailtu Lääkelaitoksen ohjeesta).) on kaikki asiat, mitä asiakkaalta pitäisi kysellä ja mitä hänelle pitäisi kertoa.
Ei tullut mitään luentoa, hakivat napit laatikosta ja muistaakseni mahdollisista sivuvaikutuksista sanoivat jotain.
käyttäydyttiin, tietty joo mä olin vaan unohtanut ottaa ehkäisypillerin...
mutta olin yllättynyt kun sain saarnan terveyskeskuksessa mennessäni HIV-testiin.
Menin siis siksi että halusin aloittaa kondomittoman suhteen miehen kanssa. Kumpikaan ei ollut harrastanut suojaamatonta seksiä eikä kumpikaan tietääkseen ollut tullut aiemmissa suhteissa petetyksi, mutta kuka sitä tietää. Ajattelimme että olisi vastuullinen teko käydä testaamassa ennen kondomeista luopumista.
Siellä odotti sitten äkäinen saarna siitä kuinka "kun nyt selvisit kuin sika veräjästä niin jatkossa olet sitten tarkempi", vaikka kuinka yritin vinkua vastaan etten ole ollut ollenkaan kevytkenkäinen vaan pikemminkin oikein varmistelijaluonne.
luentoa eikä kysymyksiä. Yliopiston apteekista olen katumuspillerini ostanut.
..ymmärrän kyllä ettei niillä omia sääntöjä ole, mutta omasta kokemuksestani kerroin - mitään kyselyjä tai saarnoja ei kertaakaan ole ollut.Eikä nähtävästi parin muunkaan kommentoijan kohdalla.
Saarnaa en ehkä itse niinkään kaipaa (paitsi teineille) kun olen vakisuhteessa, mutta toki sivuvaikutuksista olis ehkä hyvä mainita - vaikka nekin voi lukea mukana tulevasta ohjeesta. Sillehän minä en voi mitään jos henkilökunta ei hoida tehtäviään. ;)
t. 11
tuo YA:n toiminta. Ehkä heillä on omat säännöt. ;)
<a href="http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=hoi50…" alt="http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=hoi50…">http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=hoi50…; Tuolla taulukossa 2 (Ehdot jälkiehkäisyvalmisteen toimittamiselle apteekista itsehoitolääkkeenä (mukailtu Lääkelaitoksen ohjeesta).) on kaikki asiat, mitä asiakkaalta pitäisi kysellä ja mitä hänelle pitäisi kertoa.
Onko teini-ikäisen jälkiehkäisy muka jotenkin kamalampaa kuin aikuisen naisen? Jos teinejä alettaisiin nolaamaan jollain saarnoilla, jättäisivät he jälkiehkäisyn väliin ja kohta tehtäisiin aborttia. Sekö sitten on kivaa?
..se ehkä saattaisi lisätä oikean ehkäisyn käyttöä. Saarnan kun voi pitää monella eri tapaa.
Jälkiehkäisy ei saisi olla ehkäisykeino vaan ehkäisyn pettäessä se ns hätävara.
vai jossain sivuhuoneessa?