Minkä kilen 3-luokkalainen lapsesi valitsi alkavaksi 4-luokalla?
Edellyttäen tietty, että ryhmäkoko saadaan kasaan jne? mikä lapsesi koulussa muuten on se ryhmäkoon vaade?
Meillä poika valitsi saksan kielen ja toiseksi vaihtoehdoksi venäjän ja ryhmäkokovaatimus on 12 oppilasta, pienentynyt aiemmista vuosista kuulema.
Kommentit (16)
En ole vielä päättänyt aloittaako lapsi sitä vai ei.
Kannattaisko sitä edes hieman laajentaa, vaikka sillä uudella kielellä ettet kokisi noin suurta tarvetta nussia pilkkuja.
Säälittävä otus olet.
ap
Miten lapsesi koulu on sujunut, entäpä nyt 3-luokalla alkaneet kielen opinnot?
Lapsen motivaatiohan tässä uuden kielen aloittamisessa se suurin ratkaiseva tekijä on, meillä sitä pojalla on suht hyvin ja koulu sekä englanti sujunut moitteetta, 10 ja 10+ numerot joita kantaa kokeista kotiin (ja todistuksessa kaikki numeroa 10 paitsi käsityö 9).
ap
Kannattaisko sitä edes hieman laajentaa, vaikka sillä uudella kielellä ettet kokisi noin suurta tarvetta nussia pilkkuja. Säälittävä otus olet. ap
ohis :))
Koska lapsi käy englanninkielistä koulua ja kotikielinä on suomi ja englanti. Eli molemmat kielet on oppinut jo kotoa, ja sujuvat hyvin myös koulussa. Olisi ollut mielestäni tosi tärkeää, että lapsi olisi saanut ylimääräiset kielen, olisi joutunut oikeasti "oppimaan" kielenopiskelua. Nyt tulee vain ruotsi sitten seitsemännellä, kahdeksannella luokalla ei ole vuosiin saatu kasaan vapaaehtoisen kielen ryhmää. Opetan siis hänelle itse kotona saksaa, mutta ei se ole sama asia.
Kolmonen jatkaa
Neljännen luokan kielivalinta pitäisi lopettaa kaikista kouluista, koska kaikki koulut(kaupungit)
eivät tarjoa mitään kieltä.
Peruskoulunhan piti taata kaikille lapsille tasa- arvoiset opiskelumahdollisuudet. Enää ei ole niin :(
Tämä systeemi lisää lasten epätasa-arvoa ja syrjäyttää jo osan lapsista ala-asteella.
En muista mikä oli ryhmäkokovaade mutta kun 8 lasta valitsi kielen niin ryhmä perustetiin. Osa lapsista tulee naapurikoulusta. Nyt lukee toista vuotta.Täällä ei ollu mahdollisuutta valita kuin saksa, naapurikunnassa olisi voinut valita ruotsinkin.
mutta koulunvaihdon myötä joutui vaihtamaan ruotsin englantiin. Viidennellä mahdollisuus valita ranska. En tiedä ryhmäkoosta.
itselläni oli englanti, ruotsi ja ranska peruskoulussa, miehellä oli saksa yläasteella ja lukiossa.
ap
hänellä on lievä dysfasia, eli kielet tuottaa muutenkin hiukan hankaluuksia.
Itse olen lukenut ruotsia kolmannelta luokalta, ja minusta kieli kuin kieli on parempi aloittaa ennen murkkuikää. Ja meidän tapauksessa vielä tärkeämpää.
Kaksi ekaa koetta meni päin p....ttä vitosiksi, mutta aloin prepata lasta ja seuraava koe oli 7+. Joutunen aktiivisesti auttamaan.
eroaa englannista aika lailla. Mutta saksaa osaaville ruotsin oppiminen on yleensä paljon helpompaa kuin muille. Täällä ruotsi alkaa seiskalta.
Hyvin on lapsella saksa sujunut.
Saksa oli toisena vaihtoehtona, siitä tuli ryhmä naapurikoulun kanssa.
Onko saksa vaikea kieli? miten eroaa englannista?
Vähän kuin ruotsia, englantia ja matikkaa yhdessä;-)
Toki säännöistä on poikkeuksia, mutta yleensä ottaen kielioppi on johdonmukaista.
Mielestäni on paljon tärkeämpää oppia yksi kieli
hyvin kun yrittää montaa yhtäaikaa.
Yläkoulussa ovat tietysti ottaneet sen pakollisen ruotsin (pakollisuus mielestäni älytöntä) ja ranskaakin ovat lukeneet.
Kaikilla kolmella englanti 10 3. luokalta lähtien.
Oletteko aivan varmoja että lapsenne ovat murrosiässäkin innostuneita lukemaan väh. kolmea kieltä? Niistä ylimääräisistä kun ei pääse eroon...
Mielestäni on paljon tärkeämpää oppia yksi kieli
hyvin kun yrittää montaa yhtäaikaa.
Kaksikielisillä alakoululaisilla lapsillani on molemmilla kaksi vierasta kieltä ja erittäin hyvin he ovat niitä oppineet.
Miksi jättää moinen mahdollisuus käyttämättä?
Ryhmäkokovaatimus oli 18 oopilasta, 3 luokkalaisia oli 36. Ei siis ihme ettei ryhmää saatu, ranskanryhmä vain aloitti. Nyt ryhmäkoko vaatimus on kanssa tipunut 12:sta. Harmittaa lapsen puolesta.