te, jotka käytte gynekologilla
En ole koskaan käynyt gynekologilla. Ikää on jo kohta 45v, joten ajattelin, että ehkä pitäisi. Mitä sanon, kun varaan itselleni ajan? Eli mitä oikein varaan. Mitää vaivaa minulla ei ole.
Kommentit (25)
perustarkastukseen. Laske kuukautiskiertosi valmiiksi ja pyydä ottamaan papakoe.
Ei siinä mitään tarvitse selitellä. Varaat vain ajan, ja sillä selvä. Lääkärille sitten sanot, että oireita ei ole ollut, ihan tavallinen tarkistus. Lääkäri kysyy vimeisten menkkojen alkamiskohdan ja kyselee aikaisemmasta esim. lapsien syntymävuodet tai onko ollut aikaisemmin jotain erityistä ongelmaa.
rahaa ei ole liikoja, ja varmaan se yksityinen lääkärikäyntikin pelkästään maksaa jo omaisuuden? Olen käynyt kunnallisessa papassa, ja varmaan kohta taas tulee uusi kutsu, eiköhän se ole aina viiden vuoden välein. ap
Yksityisellä puolella aika monissa paikoissa papa maksaa erikseen. Sen saa halvemmalla kunnallisella puolella, mutta kunnallisella puolella voivat olla nihkeitä ottamaan sitä, koska papa otetaan yli 40-vuotiailta useissa kunnissa vain kontrollivuosina.
munkin mummo kuoli ysikymppisenä, oli synnyttänyt 5 lasta kotona, eikä koskaan käyny gynellä.
Jos ei ole mitään vaivaa, ei tarvitse gynekologilla käydä koskaan. Jos kuitenkin haluat varalta käydä perustarkastuksessa, niin varaat vain ajan perustarkastukseen.
Terv.gynekologi
Jos ei ole mitään vaivaa, ei tarvitse gynekologilla käydä koskaan. Jos kuitenkin haluat varalta käydä perustarkastuksessa, niin varaat vain ajan perustarkastukseen.
Terv.gynekologi
munkin mummo kuoli ysikymppisenä, oli synnyttänyt 5 lasta kotona, eikä koskaan käyny gynellä.
niin kohtu roikkuu emättimestä tai on virtsanpidätysvaivoja... ei ne niitä vaivoja aina kerro.
ehkä jonkun mielestä hassu ja tyhmä kysymys, mutta ihan käsinkö se lääkäri paikat tutkii ja saako siitä tosiaan jotain selville? ap
Oletpa tyhmä (vale)gynekologi. Vai etkö tosiaan tiedä että kasvaimet ei aina oireile?
Mun kasvain ei oireillut millään lailla vaikka oli iso. Onneksi käyn säännöllisesti gynekologilla, puolentoista vuoden välein niin saatiin ajoissa leikattua.
Ihan yhtä turhaa olisi käydä sydänlääkärillä vaikkei vaivoja olisikaan.
Riittää että papa otetaan,tosin ikäisesi naisen olisi hyvä otattaa se vähintään kahden vuoden välein.
Mä en käsitä teidän ajatusmaailmaanne. Ei se että jonkun mummolla ei koskaan ollut mitään vaivoja ja blaablaablaa, tarkoita sitä että itselle ei voisi tulla jotain.
Annapa joku esimerkki vakavasta sairaudesta joka ei oireile.
Musta tuntuu aika paskalta ajatus että sitä kasvainta ei olisi löydetty ja se olisi voinut levitä ja nytkin aiheutti jo ongelmia kohdussa.
ja kohtusyöpään kuoli, syöpä oli jo levinnyt ennen kuin suostui käymään.
Sitten kyllä itki kohtaloaan...
Mutta vapaa valinta jokaisella
Ja vastauksen nrolle 15 on että ei, ei kannata vierailla erikoislääkäreillä jatkuvasti. Tosin mun aikajanassa puolentoista vuoden välein ei ole jatkuvasti.
Eikä mua itse asiassa kiinnosta kuinka usein kukakin käy missäkin. Mä itse käyn gynellä koska koen että se oli mun hengenpelastaja ja käyn jatkossakin. Älkää te käykö, itkekää sitten kun on myöhäistä.
samanlaista kuin hammaslääkärillä ja silmälääkärillä (jos on lasit). Niissä on hyvä käydä säännöllisesti, vaikkei vaivoja olisikaan. Siten niitä mahdollisia vaivoja myös ennaltaehkäistään ja toisaalta löydetään oireettomia, hoitoa vaativia tiloja. Gynen luona neuvotellaan myös ehkäisyasiat, seurataan raskautta ym, jotka kyllä ovat monen anaisen arkea.
kukaan oikea gyne ei noin sano.
Esim munasarjasyöpä on aluksi pitkään oireeton tai lähes oireeton ja ultralla muutokset pystytään usein hoitaa ajoissa pois.
Täällä puhutaan paskaa niin paljon kuin jaksetaan.
Sukulaiseni munasarjasyöpä löydettiin gynen tekemästä ultrasta ja sai ajoissa hoidot.
Jos olisi odotellut niitä niin voi voi.
Hänellä oli vain kuukautiskipujen oloisia kipuja ja vähän vatsaa turvotteli ja ristiselkää särki lievästi.
Mutta eikös näitä vaivoja ole aika monella?
Eivät ole mitenkään poikkeavia oireita aina välttämättä että olkaapas valetohtorit nyt vaan hiljaa!
kai olet sentään papassa ollut?