Lue keskustelun säännöt.
Punajuuresta hyvää?
09.01.2011 |
Ostin pussillisen punajuuria, olen jo kahdesti syönyt ihania punajuurilisäkkeitä, kylässä ja ravintolassa.
Miten valmistaisin punajuuret? Ensimmäinen herkku oli uunipellillinen punajuuria, hyviä mausteita ja juustokuorrutus. Tarkempia vinkkejä? Kauanko pitää kypsentää?
Toiset punajuuret olivat vain pieniä kuutioita, jotka olivat grillatun oloisia. En kai raakaa punajuurta ala grillaamaan?
Muita ideoita? Tykkään punajuuresta kun sen rakenne on tallella, raasteet ja keitot ei käy mitenkään.
Kommentit (4)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Makoisia tuli.
Joulun alla tein ihanaa punajuurilaatikkoa, johon tuli mm. vuohenjuustoa. Ohje oli joulukuun Pirkkalahdessä. SItä suosittelen!
Paista kunnes ovat pehmenneet syömäkelpoisiksi. Sekoita välillä. Nam. Voit myös esikeittää jos haluat ruoan nopeammin valmiiksi.